Jump to content

intarzieri in livrarea masinii


roret
 Share

Postare recomandată

salut tuturor

din pacate cupra mea nu mai vine

vreau un sfat in acest sens

datele sunt urmatoarele

avans achitat pe 16.04.07 adica saptamana 16

masina comandata de dealer la fabrica pe 27.04.07 adica saptamna 17

saptamana de fabricatie 24

termen de livrare conform contractului 12 saptamani

ce am aflat :

masina a fost incarcata catre Romania pe 03.07.07

face pana in curtici 3 saptamani

si din curtici pana se livreaza mai dureaza minim 2 saptamani

adica un total de 5 saptamani . termen de livrare saptamana 32

rezulta un total de 16 saptamani cu 4 saptamani peste termenul din contract

vreau ajutor si sfaturi pentru ce a-si putea face inafara faptului de a astepta cuminte sa fiu sunat de dealer

PS dealerul este PB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine din momentul plecarii din spania si pana in momentul livrarii, la prima masina, a durat 3 saptamani. Iar a doua masina, produsa in saptamana 23, mi-a fost livrata vinerea trecuta, 13.07.2007

Eu zic ca trebuie sa iti ajunga in curand.

Bafta !

Modificat de X-Ecutor
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roret : Vedeti ca in contract pe langa cele 12 saptamani mai sunt inca cateva saptamani pentru eventualele probleme deci nu cred ca puteti face mare lucru in afara de a astepta telefonul dealer-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit contractul si cred ca voi proceda astfel

refuz comanda si

pot pierde 10% din valoarea fara tva a autovehiculului

in schimb am alta oferta de la un dealer din Ploiesti cu o reducere de 6% si 3 revizii gratuite

defapt nu pierd aproape nimic

ramane insa sa mai astept inca 3 luni

dar nu sunt bataia de joc a nimanui

si mai ales ca sunt mintit pe banii mei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce am impresia ca o sa apara o Cupra din senin cand o sa le spuneti ca vreti sa refuzati comanda :). Nu ar fi prima oara cand vad asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit contractul si cred ca voi proceda astfel

refuz comanda si

pot pierde 10% din valoarea fara tva a autovehiculului

in schimb am alta oferta de la un dealer din Ploiesti cu o reducere de 6% si 3 revizii gratuite

defapt nu pierd aproape nimic

ramane insa sa mai astept inca 3 luni

dar nu sunt bataia de joc a nimanui

si mai ales ca sunt mintit pe banii mei

Salut,

Parerea mea este sa faci urmatorul lucru: refuza comanda si in baza avansului platit ori poti sa iti iei una care este pe stocul Porsche, ori poti sa te duci la Alto Syncro sau Metrotehnica(sau alt dealer) si sa iti iei una de la ei de pe stoc....dezavantaj-exista o mica posibilitate sa nu aiba optiunile pe care ti le doresti tu....desi de cele mai multe ori se intimpla sa aiba chiar mai multe decat ai vrut tu.(intri pe pagina Porsche si cauti la linkul "Cu livrare imediata" si verifici stocurile dealerilor-de obicei exista aproape cate una din fiecare culoare...rosu, alb, galben, negru...si cu destule optiuni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica are 1 leon cupra alb cu trapa si audio 1 (cu bluetooth) si xenoane. L-am vazut sapt trecuta. E de vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul asta exista 4 cupra comandate deja de dealeri, 3 la metrotehnica si 1 la alto, informatii obtinute de pe seat.ro de la masini cu livrare imediata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Roret, in momentul asta putem spune ca ai de unde alege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor

azi o sa iau legatura cu dealerul pentru a rezilia contractul

si apoi sa caut alta masina

PS problema e ca nu imi raspunde la telefon

urmeaza sa ajung personal la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor

azi o sa iau legatura cu dealerul pentru a rezilia contractul

si apoi sa caut alta masina

PS problema e ca nu imi raspunde la telefon

urmeaza sa ajung personal la el

Mai poti face ceva.....adica cum am facut si eu.....eu am facut actele cu Porsche si respectivul agent de vanzari a vorbit cu dealerul (era unul din Constanta) si dealerul a cedat masina.....asta ca sa nu mai reziliezi si sa pierzi cei 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit VICTORIE

Au castigat cei de la Porsche Romania

Pentru a cata oara insa ?

Si ce gust poate avea o victorie atat de neinsemnata

Despre mine

Ramane sa astept , sa astept si sa astept

PS Multumescc tuturor celor care si-au dat concursul in special X- ecutor si alexpr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-as lauda cu atitudinea asta... Au castigat pe banii tai..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit VICTORIE

Au castigat cei de la Porsche Romania

Pentru a cata oara insa ?

Si ce gust poate avea o victorie atat de neinsemnata

Despre mine

Ramane sa astept , sa astept si sa astept

PS Multumescc tuturor celor care si-au dat concursul in special X- ecutor si alexpr

Neatza,

In ce sens au castigat cei de la Porsche? Da-ne si noua niste detalii.....pina la urma cum a ramas, astepti masina comandata initial sau ramine alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roret a plecat aseara in vacanta (fara masina) si a ramas ca asteapta sa-i fie livrata masina.

A reusit totusi sa traga un semnal de alarma asupra atitudinii unor vanzatori...

Din ce am inteles eu de la el: este la a 4-a masina cumparata din grupul VAG(toate de la dealerul Porsche). NU a cerut niciodata disccount, :eek: totul a fost f frumos pana la acest leon care nu mai apare.

Omul a cerut lamuriri si a fost mintit si a reactionat ca atare. Raspunsul: vanzatorul a zis ca nu are ce face ca pierde 10% din valaoarea totala a contractului....

Cred ca din cauza asta m-am aprins si eu si m-am implicat.

Modificat de X-Ecutor
Mai tarziu am sa fac un topic dedicat pentru aceasta intamplare ca sa mai citeasca si altii si sa mutam si offtopicul creat :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e off topic dar chiar sunt revoltat de ce i se intampla lui roret

nu se poate asaceva

uite de asta nu cumpar masini din grupul VAG de la dealerii din buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat.....eu cand am sunat ma tratau cu indiferenta si cand am intebat de un discount....mai aveau un pic si m+a injurau.D+aia am apelat la un dealer din provincie....la Oradea Iberica Auto....masina a ajuns la timp mi+au oferit o reducere destul de consistenta si chiar au fost ok.Va recomand cu placere!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca una marca PB. Incepe sa imi placa de ei cum demonstreaza de fiecare data ca desi au in componenta numelui o marca extrem de recunoscuta ptr fiabilitate viteza si placerea condusului se comporta ca Dacia acum 10 ani.

Keep up the good work PB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am dat comanda de o Ibiza Rider 1.4 TDI in ultima saptamana din iulie si mi-au promis ca la sfarsitul lui august am masina.

Pe 3 septembrie am aflat ca masina a plecat din Spania pe 28 august si ca mai am de asteptat 3 saptamani.

Sa-i omori nu alta.

Mentionez ca i-am facut cu nervii la telefon cat de des am putut :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca cu ceva intarziere dar sunt obligat sa termin povestea despre o cupra ce se lasa asteptata

masina a fost in sfarsit livrata in data de 07.08.2007

am primit si bonus : un set de presuri care par a fi originale de .....logan si pe care urmeaza sa le schimb

impresia generala este ca intarzierea in livrare nu a fost din vina celor de la PBN, ci a fost din culpa producatorului

insa cei din PBN nu au stiut cum sa ma lamureasca intr-un mod logic si au incercat sa MINTA

in final masina este la mine si merge super

inca odata multumesc celor care s-au implicat si m-au ajutat in eforturile mele de a intra cat mai repede in posesia masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S.

in final , vreau sa fiu obiectiv si sa adaug ca am avut o relatie excelenta cu cei de la

PNB - Skoda

PNB - VW

porsche bank

porsche leasing

si in cursul celor 4 ani de cand sunt client Porsche Romania treburile vizibil se misca in bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nici eu nu am avut probleme cu PBA. Vineri am fost la "discutii", luni am semnat contractu, marti am depus avansul, vineri am ridicat masina. Norocul meu a fost ca am gasit masina pe stoc.... Daca vroiam altceva, trebuia sa atept 2-3 luni :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate unii dintre voi stiu sau nu dar momentan ,o parte din transporturile Seat sunt sistate datorita grevei declasante in Germania de catre cei de la caile ferate , pe timp nelimitat . Curios fiind cum vor rezolva problema , in conditiile in care greva nu se sisteaza ipotetic vorbind , am sunat la Porsche Importator si am intrebat . Am fost suprins sa aflu ca cei de la Seat eu luat hotararea da a transporta masinile Seat cu flota pana In Slovacia , urmand apoi sa ajung in Romania . Din cate am inteles de la ei transportul acesta este unic si a plecat pe data de 30.11.2007 din Spania urmand sa ajunga undeva in jurul saptamanii viitoare in Curtici . Acest lucru nu va influenta in nici un fel masinile plecate deja din Spania . Tipa de la porsche mi-a zis ca masinile Plecate din Spania in perioada 15 octombrie 10 noiembrie sunt blocate in Germania si nu se stie cand vor veni . Cei a caror masina trebuia sa plece dupa data de 15 , a fost amanata pana pe data de 30 noiembrie cand a plecat o flota intreaga Seat . :( M-am gandit sa impart acest lucru voi , e cat de cat interesant . Asteptare placuta in continuare.

Edit : Mutati topicul la Generalitati va rog . Ms

Modificat de Robyman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne spui cu cine ai vorbit de la Porsche? E bine de stiut ca multe intarzieri, daca nu chiar cele mai multe se datoreaza unor factori externi vanzatorului sau dealerului de unde se achizitioneaza masina. Intr-adevar pot aparea greve, amanari de productie, masini care sunt produse dar intarzie sa plece etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa nu mai folosesti quote daca te referi la mesajul anterior.

Extras din regulament:

14. Butonul Quote ("citat") ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!