Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

Ciao

seria nu ajuta , din moment ce nu ai avut dotarea asta. 1k este ptr volan sport (3 brate) iar celalalt este pentru volan cu 4 brate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

Mersi de raspuns. Eu m-am uitat in ETKA si 1k0 971 584 C si 1k0 971 584 L par sa fie cam la fel. Care din cele 2 ar fi bun?

post-22051-0-71897800-1304245176_thumb.j

Nu este nimeni pe aici care si-a montat (ca sa imi spuna ce cablu a ales)?

Codul volanului e: 3C0 419 091 AB E74, PR-2ZB

LE: am studiat mai atent volanul, iar in controlul pentru comenzi trebuie sa intre 2 chestii: un conector cu 5 pini si langa el, separat, unul cu 2 pini. Dupa ce m-am uitat mai atent la imaginile din etka, doar 1k0 971 584 L pare sa aiba acesti conectori. La piesa 1k0 971 584 C pare sa ii lipseasca acel conector marcat cu rosu in poza de mai jos.

post-22051-0-95633900-1304246723_thumb.j

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Passatul meu (b6 din 2008) are suport-adaptor pt bluetooth. Am incercat sa identific daca este si modulul instalat sub scaun insa nu reusesc. Daca exista instalat suportul inseamna ca are deja pregatire pt bluetooth. Insa am vazut ca imi mai trebuie un adaptor cu doua taste. Imi poate da cineva mai multe informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

Am un passat, fabricatie 2007, volan 3 spite cu comenzi pe el. Pe volan am in partea stanga un buton cu un telefon desenat pe el. Cum imi dau seama daca masina are pregatire pentru telefon?

Butonul ala de pe volan cu un telefon desenat pe el, poate sa fie pus asa doar de forma acolo si sa nu aiba nici o functie?

Va multumesc! astept raspunsurile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi am montat si eu volanul multifunctional. cu toate ca in paginile anterioare sunt destule detalii pt retrofit,as vrea sa mai adaug cate ceva: codul cablului air-bag este :1k0 971 584 L

sa se scoata siguranta de la claxon (F5,compartimentul motor) ramane cuplat cand scoti airbag-ul si te surzeste:)

atentie sa nu rotiti inelul de sub volan,mai bine il lipiti cu banda adeziva cat timp lucrati!!!

dupa montaj si recuplarea bateriei se trece la codarea noului modul care in cazul meu avea in memorie DSG, ACC si nu mai stiu ce pe acolo,la mine vechiul cod era 0000013 si noul cod 0000113 :P dupa care faceti ce scrie mai jos. mi-a luat 1 ora rerofil-ul cu tot cu codarile respective. sper sa fie de ajutor, eu am cautat totul, colegul Riddler m-a mai ajutat!

Prerequisites:

Start the vehicle.

Turn the steering wheel one turn to the right and one turn to the left.

Drive in a short distance straight line on a level surface at a speed not higher than 20 km/h.

If the steering wheel is straight during the test drive then stop the vehicle with the wheels pointed straight.

Ensure that the steering wheel is not moved again.

Keep the engine running and do not switch off the ignition.

System voltage at least 12.0 V.

[select]

[44 - Steering Assist]

[Coding-II - 11] or if that function is not available then use [sec.Access - 16] instead

Enter 40168, to enable the basic setting.

[Do it!]

[basic Settings - 04]

Group 060

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

After a successful basic setting, field 1 should say "OK".

[Done, Go Back]

To make sure the basic setting was succesful, check the sensor again.

[Measuring Blocks - 08]

Group 007

[Go!]

Check field 1, the value has to be between -1.5 and +1.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

casper am o intrebare pentru tine:

Cum se conecteaza fiecare fir? Ma intereseaza in special firul acela din poza (marcat cu sageata). Unde se leaga firul acela? Am cumparat si eu acel cablu si sper sa fie bun.

post-22051-0-94414600-1308947276_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bun cablul. dupa ce dai airbag-ul jos, ai sa-ti dai seama cum vin!! sunt toate la clacson din ce am vazut!!in realitate papucul cu sageata rosie din poza are doua fire ,negru si albastru. ala merge in mijloc iar celelalte in stanga si in dreapta:) . este mai usor decat pare!!dupa ce ai montat tot, nu uita codarea si procedurile de mai sus ,postate de mine!butoanele de la maneta de la stergator o sa functioneze normal!daca mai ai nelamuriri sunt aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In portul acela din stanga, de la volan, ce se conecteaza? Scuze ca pun 1000 de intrebari, dar abia joi ma duc sa il montez si pana atunci vreau sa am toate detaliile.

post-22051-0-84746900-1308986786_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra doar mufa cu 4 fire acolo. unde ai pus tu sageata nu se conecteaza nimic!!de ce nu-l montezi tu?

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il montez eu pentru ca nu am nici scule nici vag-com. Revin cu poze dupa montaj :D (daca totul decurge bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost sa montez volanul, iar cum saptamana asta toate au mers "bine", nu se putea sa mearga bine si cu volanul.

Cand am dat jos airbag-ul, SURPRIZA! Airbag-ul meu e cu un singur igniter. Si acum intrebarea e, ce cablu imi trebuie? M-am uitat in etka si cablurile care le-am gasit au 2 ignitere.

Sper doar sa reusesc sa schimb cablul la dealer ca altfel am cheltuit 200 lei degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , stie cineva cum se da jos suportul ala de telefon, nu imi place cum vine acolo si mai ales ca au dat astia lege ca nu ai voie sa vorbesti la telefon in timpul mersului chiar daca ai ambele maini pe volan , deci nu ii vad rostul sta degeaba acolo.

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand ai voie sa vorbesti la telefon??nu am mai auzit treaba asta:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu ai voie nici cu handsfree nici cu bluetooth , eu asa stiu ca sa dat ultima lege si mie mi se pare corect , cand vb la telefon nu mai esti atent la trafic , esti distras de discutia pe care o porti si aici nu tine daca ai o mana libera sau ambele , acest lucru nu conteaza pentru ca esti distras de convorbire si cu ambele maini pe volan si cu una singura.asta e parerea mea acum nu zic eu sa nu vb la volan , faceti ce vreti pai nooo. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Art. 36. - (1) Conducatorii de autovehicule si persoanele care ocupa locuri prevazute prin constructie cu centuri sau dispozitive de siguranta omologate trebuie sa le poarte In timpul circulatiei pe drumurile publice, cu exceptia cazurilor prevazute In regulament.

(2) Pe timpul deplasarii pe drumurile publice, conducatorii motocicletelor, mopedelor si persoanele transportate pe acestea au obligatia sa poarte casca de protectie omologata.

(3) Conducatorilor de vehicule le este interzisa folosirea telefoanelor mobile atunci cand acestia se afla In timpul mersului, cu exceptia celor prevazute cu dispozitive tip maini libere.

Despre ce vorbesti tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

!! :offtopic: !!

Sa revenim la subiect! Discutia se poate purta in aria legislatie!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mdaaa si tot nu ma lamurit nimeni cum se da porcaria ai jos :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor25

Nu iti recomand sa il scoti pentru ca vor ramane doua gauri in bord! Decizia iti apartine!

dashboard phone removal.pdf

removind glove compartment.pdf

Atentie!!

Daca totusi esti hotarat, cand scoti torpedoul, sa ai in vedere ca trebuie sa deconectezi bateria deoarece va trebui sa scoti mufa care face legatura intre airbag-ul pasagerului si modulul de dezactivare aflat in torpedou!

Daca deconectezi acea mufa si nu scoti alimentarea iti va ramane eroare de airbag fault in bord! Se poate sterge ulterior cu vag-comul!

Succes!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
dark_master

Sal.,

Referitor la comvorbirea din PM.

Airbag-ul meu are doar un igniter deci nu se potriveste cablul care ai tu de vanzare.

post-20331-0-01813700-1310480772_thumb.j

O seara placuta.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am si eu o intrebare pentru cei care au montat volan cu comenzi multifunctionale pe passat, in special la cei care au airbag-ul cu un singur igniter .

As vrea sa stiu si eu care este codul pentru cablul dintre spirala si airbag cu un singur igniter + comenzile de pe volan.

Eu am gasit unul pe ebay iar in anunt scrie ca are codul 1k0 971 584 c .

Poate careva din voi sa-mi comfirme daca acesta este codul corect pentru acest cablu cu un singur igniter ?

Multumesc.

Astept raspunsurile voastre .

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

Ieri am reusit sa activez si eu comenzile de pe volanul de GTI .

Codul cablului este 1K0971584C pentru airbag cu un igniter si arta asa :post-20331-0-45566900-1311317580_thumb.j

Codarea pusa de colegul

in postul 80 pagina 4 a mers de minune .

de asemenea nu a trebuit sa trag nici un fel de cablu pentru functionarea clacsonului .

Toata operatiune demontare volan capac coloana si demontat si montat calculator de coloana + remontat la loc volan + cablul la airbag si codare vag com a durat 1.30 h .

O poza cu comenzile functionale aici :post-20331-0-45598700-1311318099_thumb.j

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cablul de unde l-ai luat? De la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Cablul mi la comandat un coleg de forum tot din Galati care are magazin de piese .

A costat 190 ron .

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intrebare:

Azi mi-am montat si eu volanul, dar nu imi merge butonul de meniu. La cei ce v-ati montat ulterior, va merge? Ar trebuie sa intre in meniu cand apesi usor sau cand tii apasat? Butoanele sus/jos ar trebui sa schimbe postul de radio daca e in meniul Audio? In meniul MFD merg, dar la audio nu se intampla nimic.

De asemenea: cum ati calibrat volanul ca sa stea drept? A trebuit recalibrat, dar dupa recalibrare mi se pare ca trage putin stanga daca il tin drept.

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, daca codarea s-a facut corect, ar trebui sa functioneze toate butoanele de pe el.

Doar la adaptarea celui de Passat CC, unele butoane (2 la nr.) nu o sa functioneze pe vechile modele (2006-2008), dar la tine nu-i cazul.

N-ai nicio eroare pe modulul steering wheel ?!

(...)

De asemenea: cum ati calibrat volanul ca sa stea drept? A trebuit recalibrat, dar dupa recalibrare mi se pare ca trage putin stanga daca il tin drept.

Scoate volanu' si muta-l un dinte spre dreapta :icon_thumright:

Asa am patit si eu in prima faza (la mine tragea dreapta) si l-am mutat cate un dinte pana cand sta drept)

Recomand pe viitor sa va marcati pozitia de drept a coloanei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!