Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

da, merge.

Da, se face si la Variant.... dar numai cu lucrare de tinichigerie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu functia search, nu a dat mare lucru.

Am achizitionat un passat b6, 2006, si as dori sa schimb ledurile in alb (cluster, climatronic, cd player etc.) Este cineva din Bihor care face astfel de modificari? sau cineva care vine in zona ?

Sau in cel mai rau caz un tutorial ?:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici ai incercat? Tot aici gasesti su topicul cu retrofit la climatronic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, danutzursc said:

Am incercat cu functia search, nu a dat mare lucru.

Am achizitionat un passat b6, 2006, si as dori sa schimb ledurile in alb (cluster, climatronic, cd player etc.) Este cineva din Bihor care face astfel de modificari? sau cineva care vine in zona ?

Sau in cel mai rau caz un tutorial ?:unsure:

Tutorial - mai greu, ca nu avem tot timpul ragaz, sa facem poze.

Trebuie data jos ceasurile - gasesti DIY pentru asta, pe forum - dupa ce le dai jos, trebuie desfacute bucati, dupa care inlocuiesti ledurile de pe placa. 

Climatronicul - scoti trimul - are 4 suruburi T20 - 3 mufe - deconectezi - scoti suruburile de pe spate si ajungi la placa de baza - ai 4 leduri de inlocuit, pt afisaje.

Cass - jos trimul, 4 suruburi t20 -deconectare mufe - desfacuta unitatea si inlocuit leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Tipuri de leduri? Pistol de lipit cositor , cositor. Cu intensitatea cum fac? Se va pastra aceeasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plcc2 - letcon (eu am statie digitala), fludor, flux, etc.... intensitatea depinde de ledurile care le cumperi - se pot schimba rezistentele smd, dar e mai complicat deja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un final am reusit sa modific semnalizare OEM in DRL + semnalizare LED .E ceva de munca dar merita .As avea 2 variante sa le leg " sa le leg pe contact iar cand se aprinde faza scurta sa opreasca alimentarea la DRL sau la aprinderea fazei scurte sa scada intensitatea la DRL ca la Audi .

Ce varianta imi recomandati ? 

DRL.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, DomaniG said:

Intr-un final am reusit sa modific semnalizare OEM in DRL + semnalizare LED .E ceva de munca dar merita .As avea 2 variante sa le leg " sa le leg pe contact iar cand se aprinde faza scurta sa opreasca alimentarea la DRL sau la aprinderea fazei scurte sa scada intensitatea la DRL ca la Audi .

Ce varianta imi recomandati ? 

DRL.jpg

e frumos, fa-l sa scada in intensitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9c58ae99e79b4155b58d2456924ed088.jpeg

 

Stie cineva de ce la anumite modele scrie pe ceasuri PASSAT si pe altele nu ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.05.2016 at 21:57, EEXCALADE a scris:

Salut de curand am facut un retrofit la climatronic si nu stiu sigur daca cel cumparat este original ma refer sa nu fie chinezesc .La cel de pe masina aveam butonul complet cromat la cel cumparat d pe olx este doar cercul nu este butonul complet cromat cu aceele striatii de plasti .are cineva asa fara buton cromat complet si sa fie Oem clima este cea din poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrisul PASSAT este doar pt cei cu versiunea Highline :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Sportline si scrisul e acolo. :-D

Modificat de black999
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai trim-uri de aluminiu sau mahon care se găsesc doar pe echiparea Highline . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum se gasesc doar pe highline, daca a mea e sportline?

Ca ma indoiesc ca neamtul a facut vreo modificare la trimuri dupa ce a cumparat-o.

In plus, la decodarea VIN-ului apare si PR code-ul PN5 -"Decorative inserts in ornamental wood 'Macassar', air conditioning system Climatronic"

IMG-20150915-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff... ce bine arata ceasurile alea si lumina albastra, pacat de motorizari... iar la CR-uri e lumina alba si au alt design (nu prea imi place).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

   Salut.

   Nu am gasit cu functia search, am parcurs cateva zeci de pagini, am obosit cautand, astfel ca intreb:

   La masina din semnatura, pentru priza 220 V, se potriveste invertorul cu cod 3AA 907 153? In link-ul gasit pe forum (http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=888) apare cod 3C0 907 155. 

   Stie cineva daca modulele oem furnizeaza sinusoida pura?

   Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca reusesti sa faci aceasta operatiune poate faci si cateva poze,si eu as fi interesat sa am 220 v pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  In linkul specificat mai sus, luat din pagina 65, este descris destul de bine ce trebuie facut, inclusiv codurile pieselor necesare.

  Intrebam daca se potriveste codul 3AA 907 153 in loc de 3C0 907 155 si daca stie cineva ce tip de sinusoida genereaza.

  Folosesc un invertor pe care il alimentez de la bricheta, dar este cu sinusoida modificata, astfel ca alimentatorul laptopului lucreaza in regim nu tocmai normal. Am ars doua in 2-3 ani...

  Pare cam multa munca de demontat, facut conexiuni si montat, dar daca tot exista spatiu prevazut de fabricant, as scapa de invertorul de sub scaun ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iau un variant sau o limuzina fara ornamentele cromante de la geamuri, se pot pune ulterior ? Daca da, la ce pret ? Nu neaparat noi. Caut si pe olx, dar nu am gasit nimic.

Duminica sper sa il cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se pot pune - doar ca la geamul de la portbagaj - la Variant - este lipit, cu geamul.

pretul ... ? suna pe la dezmembrari, difera de la un vanzator la altul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toti.

am găsit un kit de resoft la haion cu acționare electrica. Din kit lipsește yala și nu gasesc un cod pentru a achiziționa și cest produs. ma puteți ajuta cu un cod la aceasta yala? 

kitul va fi montat pe un Passat b6 break din 2006.

mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa iluminez locasul de unde se deschide fiecare usa (acestea sa mearga si in timp ce masina este in mers). Exista vreun pin/pini in fiecare calculator de pe usa de unde as putea sa alimentez becurile respective ? Multumesc

img_4243pvuxt.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe iluminatul ambiental. Au fost multi colegi care au facut acest retrofit. Daca cauti vei gasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Doresc sa cumpar o navigatie de tipul https://www.autolux.ro/sistem-navigatie-audio-video-cu-dvd-volkswagen-vw-passat-b6-2005-2010-cadou-card-gps-8gb-3/ , aceasta daca o cumpar este Plug and play ? Inlocuiesc clasicul casetofon si o sa mearga ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!