Jump to content

Montare proiectoare ceata (suplimentare) pe Golf IV TDI


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

pai in primul rind tu nu ai deloc facut cablajul pentru proiectoarele de ceata.de pus poti sa iti pui proiectoare doar ca va trebui sa iti faci si cablajul adica sa iti tragi fire si sa mai pui si releu,iar comanda releului o tragi de pe pinul 8 sau daca mai tin eu bine minte firul gri/galben de pe intre intrerupatorul de faruri.am fazut ca avea cineva proiectoare de vinzare cu tot cu instalatie de vinzare pe bazar la "4tuning"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    27

  • Al Bundy

    22

  • chid

    17

  • hremus

    17

si inca o intrebare..daca-mi iau faruri cu xenon, originale de golf, cu xenon din fabrica, care au si proiectoare de ceata..se poate schimba switch`ul din interior cu unul cu 2 pozitii? e grea operatiunea?

Farurile originale cu Xenon original nu au proiectoare, pt ca nu este nevoie. De asemenea nu au reglaj pt inaltime, reglarea facandu-se automat.

Eu am Hella cu angeleyes si cu lupa. Am folosit proiectoarele atunci cand am avut halogen, dar de cand mi-am pus Xenon (aftermarket) nu am mai aprins deloc proiectoarele, nici macar de design.

Schimbarea switch-ului e treaba de 10 sec. Daca vei opta totusi pentru niste faruri cu proiectoare, va trebui sa tragi si instalatia pentru care gasesti detalii aici.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

aveti idee unde s ar putea gasi cabaljul si switchul si ce mai trebuie pentru proiectoare de ceata din bara pt golf 4 ? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul nu-l gasesti separat decat daca il schimbi cu totul pe cel de faruri ceea ce e mult, iar switch-ul de la dezmembrari sau nou de la Wolksman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine tragi 2 fire la proiectoare decat sa cumperi tot cablajul. Si switchul poate ramane acelasi si sa legi proiectoarele pe lampa de ceata din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deoarece si eu sunt in ceata in ce priveste proiectoarele de ceata la Golf 4 TDI :icon_redface:, revin cu o poza, si cu cateva intrebari:

1) Daca am lampa ceata, spate stanga, inseamna ca nu am proiectoare ceata?

2) In imaginea atasata, sageata indica locul unde ar trebui sa fie proiectorul de ceata?

3) Daca in acel loc e doar o macheta de proiector, se pot monta proiectoare de ceata?

4) Cum pot afla daca se pot monta proiectoare de ceata, unde le gasesc si cine le poate monta?

Multumesc anticipat!

post-16334-1227463936_thumb.jpg

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1) Lampa de ceata spate nu are nicio legatura cu existenta/ne a proiectoarelor in faruri.

2) Da.

3) Depinde de far si de ce proiectoare gasesti sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat singur proiectoarele de ceata in faruri in locul plasticelor care sunt in locul proiectoarelor.Singurul lucru mai complicat este ca eu nu am gasit sa cumpar proiectoare originale si am pus becuri de spot de 12 v 50 w se potrivesc perfect ca diametru ,mai problema este suportul ,trebuie confectionat din tabla cu gauri sa se potriveasca in far.Instalatia electrica am facut-o singur cu un releu si intrerupator separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine un - Spotlight Set cu Xenon Hella cod: 1 F0 008 671 801 este special ptr Bora 1J2, cred ca merge si pe G4,

de unde se poate cumpara si un pret daca stie cineva (contine tot ce trebuie : grile, proiectoare, ballasturi, becuri ce xenon D2S si

cablajele necesare) vedeti poza atasata

Mersi in avans

post-11620-1227470185_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc aryes13 pentru lamuriri. Inseamna ca e posibil si la mine sa se puna proiectoare de ceata incorporate in far, probabil in locul indicat de mine, in locul acelor machete, nu stiu cum dar poate o sa aflu. O sa merg la vreun mecanic sau la reprezentanta.

La fel multumesc lui dony, probabil ar fi utile ceva poze cu proiectoarele, in functiune si stinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dony proiectoarele montate de tine te ajuta, lumineaza strada, sau ii orbeste pe ceilalti participanti la trafic?

Eu 1-ul nu mi-as monta 2 becuri in faruri de dragul de avea proiectoare din mai multe considerente: topit far, deranjat ceilalti participanti la trafic, topit instalatia....

Sfatul meu este sa mergeti pe variante omologate (nu degeaba se cheama asa!!!!), numai la Daciile vechi vedeai maimutzoie cu leduri si "lustre" prin masina...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine dem3ntor, probabil ca daca masina nu a fost dotata de la inceput cu proiectoare, e cam nasol sa strici farul cu improvizatii, mai bine faruri noi , dar e cam scump, sau pui in bara jos , dar acolo sunt probleme cu aerisirea la intercooler.....s-a mai dezbatut

Sincer imi plac farurile originale cu proiectoare incorporate, mai mult ergonomism si fiabilitate comparativ cu cele de jos care frecvent se sparg de la pietrele aruncate de alte masini :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu toate ca am citit posturile anterioare eu tot nu m-am lamurit - pana la urma la masina mea se pot monta proiectoare in bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

NU, daca vrei sa le montezi in fantele/grilele de sub bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa arata proiectoarele montate de mine ,si sint foarte bune pe timp de noapte mai ales atunci cind este ceata afara .Cu orbitul ,ce sa spun crezi ca pe cei cu loganuri ii intereseaza ca te orbeste atunci cind trec pe linga tine cu proiectoarele de ceata aprinse chiar daca afara este senin? Eu unul le folosesc numai pe timp de ceata ,sau la intilnirea cu loganuri......

.Sarbatori fericite !!!!

w2848.png

Imi pare rau dar nu a mers sa pun si pozele ..mii de scuze am sa revin cind am sa reusesc nu stiu sint prea mari .Multumesc pentru intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fa-le mai mici si vei putea sa le postezi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa micsorez acele fotografii:

pm53kaquzkkpniz2gjuj.jpg

2omxttbbpqpgy044sov.jpg

Modificat de last
Redimensionare foto.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant dony. Ai putea sa faci o poza si noaptea sa vedem eventual cum lumineaza in fata ? Ma intereseaza pentru o prietena care nu are nici ea proiectoare de ceata.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte fain ca si aspect, insa nu stiu cat de practice sunt. Adica cat de mult sa vezi soseaua. Proiectoarele originale au o lupa, becul nu e chiar in focar, si astfel spotul luminos e orientat un pic in jos, spre sosea. Sunt curios cum se vede soseaua, asa ca asteptam pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pentru daciile cu proiectoare precum veiozele nu spun nimic... nici nu-si dau seama aici :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am doua intrebari:

1) Daca am faruri "Valeo", pot monta proiectoare de ceata incorporate in locul machetelor "bulb"?

2) La ce tipuri de proiectoare exista lupa: ceata, faza scurta, faza lunga, cu sau fara xenon?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La prima intrebare gasesti raspunsul daca citesti topicul asta.

A doua intrebare nu o inteleg. Farurile cu xenon OEM nu au proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!