Jump to content

Vopsea Passat


geovadim
 Share

Postare recomandată

Si la mine e la fel la usile de pe stanga, capota la fel in zona farurilor e umflata vopseaua pe interior unde are acel mastic dat la imbinare. Nu ma asteptam la asa ceva  o masina care are putin peste 6 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina 2008 aceeasi problema. Cat a fost in garantie nici nu au vrut sa auda de problemele respective invocand tot felul de scuze. Usile stanga am cel putin 7-8 bube. Se umfla vopseaua din interior si se sparge si sub este rugina. Am ajuns ca dupa ce o spal sa "ii fac unghiile", pentru ca sare oja pe ici pe colo. La anul cred ca o vopsesc toata si o fac negru metalizat, acum e negru simplu. Am mai avut una din 2001 pe care am vazut-o recent si acum este pe vopseaua originala si nu are problemele pe care le are asta. Asa au inteles nemtii sa faca fata crizei, facand rabat la calitate pentru a obtine pret redus si sa aiba vanzare. Acum ca piata si-a revenit in vest ati vazut Passatul e 35-40 mii E, nu mai e 25 ca in criza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idem si la mine - umflata vopseaua doar usa stg fata sub maner, sub bandou nichel cat si jos la coltul usii - destul de suspect !

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt unele. Nu stiu de ce, ca vad ca nu tine cont de anul de fabricatie. A mea e 2008 si am pe capota si cum spun si colegii mai sus. Am vazut treaba asta in special pe PD-uri. La unele e crima.. am vazut una azi din 2007 tot gri sobolan ca a mea si era vraiste. pe dreapta avea niste flori sub vospea cat palma. Vopsea originala evident.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Si la mine 2009 am vopsea umflata sub capota, la al treilea stop de frana si vesnicele pietricele de pe capota. Cea mai mare dezamagire zic eu e partea de stopul frana unde nu ajung pietricele si altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din pacate am si eu probleme cu rugina la Passatul din dotare. Problema e la usile din fata, partea cu balamalele, la imbinarea usii cu fata de usa. S-a umflat vopseaua si sub ea am gasit rugina. Nici Loganul din 2004 sau Focusul din 2002 n-au ruginit asa jenant. Am inteles ca reprezentantele ar sti de problema dar nu vor sa faca nimic, invocand probleme de vopsea, pentru care garantia e dusa de mult.

 

Am gasit asta pe internet: http://www.rustingvolkswagen.co.uk/, de unde am cules documentul asta: http://www.rustingvolkswagen.co.uk/2014_07_02_12_50_54.pdf

 

Am aceasi problema ca si tine.

Din ce am inteles VW ar da garantie impotriva coroziunii pana la 12 ani garantie.

 

Am contactat un dealer din RO (PH) dar au zis ca daca reviziile nu sunt toate facute in reprezentanta pana acum nu pot oferi aceasta garantie. voi incerca azi sa le scriu celor de la VW pe site sa vedem ce raspuns dau si ei.

 

Daca e un coleg care a rezolvat aceasta problema pe garantie poate ne ajuta si pe noi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles VW ar da garantie impotriva coroziunii pana la 12 ani garantie.

 

Am contactat un dealer din RO (PH) dar au zis ca daca reviziile nu sunt toate facute in reprezentanta pana acum nu pot oferi aceasta garantie. voi incerca azi sa le scriu celor de la VW pe site sa vedem ce raspuns dau si ei.

 

 

Asta cu "nu dam garantia contra coroziunii daca nu-s facute toate reviziile in reprezentanta" e demna de OPC. Reviziile sunt una, garantia la coroziune e alta, n-are a face coada vacii cu stampila primariei.

 

In general se ascund dupa "e problema de vopsea, garantia e de 3 ani, ne pare rau". Cu Dacia am rezolvat-o dupa un schimb de mailuri cu "Vocea Clientului"; reprezentanta dorea s-o dea cotita c-a fost problema de vopsea, eu le-am demonstrat c-a fost o scapare in procesul tehnologic.

 

Cu VW nu mi-am mai batut capul, am facut eu o curatare pana la tabla si am dat un strat de vopsea si unul de lac. In mod normal ar trebui desfacute fetele de usi, curatata tabla, dat cu ceva inhibitor de rugina, apoi vopsit si dat cu lac.

 

Daca rezolvi ceva cu mailul la VW da-ne si noua de stire te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, ai primit ceva pe gantie de la VW? Am o problema majora la un Seat Cordoba din 2005 cumparata de noua. E ruginita praf.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, masini mai proaste ca vw-urile la vopsea sunt doar daciile. al meu passat este din 2007 si a inceput sa prezinte rugina dupa 5 ani, nu mai spun ca lacul este de rahat se ciobeste imediat si tabla este si mai de rahat, cred ca este Dacie. In rest este super masina. Eu in primavara o voi revopsi pe toata, dar nu am gasit inca o vopsitorie care sa faca treaba buna ca, costa destul de mult totusi. Daca stiti voi una astept recomandari din partea voastra inclusiv si PM. 

 

O seara buna!

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii. Posibil sa fi fost reparata/pregatita necorespunzator ptr vopsit in zona respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus de o zona anume, m-am referit la întreaga caroserie, la capitolul caroserie passatul este de nota 5 pe o scara de la 1 la 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu aceasta problema. Masina facuta pt De '09 si am rugina destula, pe interiorul capotei la imbinari, usi partea interioara unde se imbina tabla exterioara cu interiorul pe dedesupt in unele zone. De si masina iarna nu prea a circulat la mine, cand era mazga sarata pe jos s-a spalat de fiecare data pe dedesupt, mai tot timpul sta in parcere acoperit sau in garaj. Per total e de belea vopseaua. Mai am un passat B5.5 din '03 si a fost bagat pe toate coclaurile, praguri lovite si per total nu are atata rugina ca si B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, masini mai proaste ca vw-urile la vopsea sunt doar daciile. al meu passat este din 2007 si a inceput sa prezinte rugina dupa 5 ani, nu mai spun ca lacul este de rahat se ciobeste imediat si tabla este si mai de rahat, cred ca este Dacie. In rest este super masina. Eu in primavara o voi revopsi pe toata, dar nu am gasit inca o vopsitorie care sa faca treaba buna ca, costa destul de mult totusi. Daca stiti voi una astept recomandari din partea voastra inclusiv si PM. 

 

O seara buna!

 

+1 ... deh, vopsea si lacuri pe baza de apa.... sa respecte normele de protectie a mediului.

 

B6 Variant - 2010 - la a mea, a luat-o rugina la lampile spate la hayon - in rest, nu.

 

legat de lac - se zgarie/pateaza imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când o voi revopsit voi folosi vopsea standox aplicat in2 straturi și peste un lac ceramic de buna calitate aplicat în 2 sau 3 straturi, de că sa iasă treaba treaba

Subscriu si eu aceasta problema. Masina facuta pt De '09 si am rugina destula, pe interiorul capotei la imbinari, usi partea interioara unde se imbina tabla exterioara cu interiorul pe dedesupt in unele zone. De si masina iarna nu prea a circulat la mine, cand era mazga sarata pe jos s-a spalat de fiecare data pe dedesupt, mai tot timpul sta in parcere acoperit sau in garaj. Per total e de belea vopseaua. Mai am un passat B5.5 din '03 si a fost bagat pe toate coclaurile, praguri lovite si per total nu are atata rugina ca si B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe glasurit. Eu nu am nici un punct de rugina si masina e MY 2005. De fiecare data numai cu asta a fost vopsita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

glasurit este nemteasca parca??? vopseaua mai putin conteaza eu cred ca important este lacul care trebuie sa fie unul rezistent, nu ca cel care este pe masina acum pe care daca apas la 35grade cu unghia ramane urma(asta o spun pentru ca am experimentat). Al meu prezinta rugina sub capota unde este acel mastic, deasupra la parbriz pe muchie(e facuta vraiste toata), sub manerele exterioare, deasupra la praguri pe usi, plafon cateva puncte de rugina, sub pragurile de plastic de pe usi, pe interiorul la usi este umflata vopseaua, ce sa mai din acest punct de vedere e un dezastru si cred ca am fost indulgent cand iam dat nota 5, cred ca merita un 4, la celelalte capitole este tambal.


oricum nu voi folosi vopsea pe baza de apa, voi folosi orice altceva dar nu pe baza de apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am văzut foarte multe b6 cu flori de rugina sub vopseaua originala...... Din câte știu, rugina sub vopsea iese atunci când vopseaua a fost aplicata fără ca suprafață sa fi fost curățată/tratata corespunzător, din moment ce cunosc personal doi proprietari care au mașinile de noi, și au aceasta problema, insemana clar ca problema a fost în fabrica, foarte urat pt vw acest lucru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi cumva la mijlocul aripilor fata, undeva deasupra anvelopelor ?; pentru ca problema e alta acolo, nu se exfoliaza vopseaua, ci rugineste tabla dinspre interior spre exterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!