Jump to content

Aparat De Sudura In Argon Mig/mag ...?


Komissar
 Share

Postare recomandată

O merge bagat argon si in tuburile de oxigen ? Sau trebuie revopsite ? :Driver:

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Komissar

    28

  • bogdan_bus

    26

  • tipatescu

    21

  • mircea_cotiga

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

tehnic .. da se poate .. dar nu stiu daca la centrul de incarcare le primeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o poza cu tubul meu ...

40L s/h luat de la centrul de incarcare de langa Chibrit, ... 4.5 milioane - are verificarea. (daca vroiai factura ti-l dadea cu 250 EU ) .

Urmatoarea bataie de cap a fost cu regulatorul de presiune...

Prin targ vroiau 1.5 mil putin negociabil pe unele vechi, de oxigen (deci mai trebuia si sa le faci o adaptare ca sa intre pe tubul de CO2 ) ... dar erau vechi, unele cu sticla sparta de la manometru, etc. La obor, ... la fel .. 1.5 mil pe alea "romanesti" ... imi aratase unul in care flencanea manometrul in corpul regulatorului - cica sa-l iau ca e bun :icon_thumright:

Pana la urma... am facut un efort ( cu ajutorul lui taica-miu) si am luat de la magazinul "Cangurul" un regulator nou, made in Germany, dedicat pt. C02 si Argon. In tzipla, cu prospect si garantie ... 250 RON.

Deci ... in concluzie - tuburi si regulatoare ieftine nu se (mai) gasesc - cel putin nu in Bucuresti, sau nu pt. cineva ce nu are relatii la foste fabrici, ateliere etc.

post-8329-1203154314_thumb.jpg

post-8329-1203154324_thumb.jpg

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

si ceva teste de sudura ai facut? ca vine caldura si tre sa dau si eu proba de lucru la brosco si imi e frica ca ma da afara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O merge bagat argon si in tuburile de oxigen ? Sau trebuie revopsite ? :D

argonul ca si co2iul e o substantza grasa ...

oxigenul in contact cu orice e gras ... :D :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i cea mai tare faza. :Driver:

O sa va judece colegii mei, academicienii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Aide bah Razvane, gaz inert gras?... si sifonu' e gras? Pai 'zdai seama ce burta aveam? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argonul ca si co2iul e o substantza grasa ...

oxigenul in contact cu orice e gras ... :( :P

pe care l-am baut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu argonul se esplica.

Care va sa zica, era o substanta cu care se ungeau argonautii :rolleyes: cind erau in delegatie. De-aci vine si numele gazului gras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

Nu stiu daca o fi grase, dar sint sigur inerte !!!

Komissar, butelia ta pare sa fi fost vopsita in albastru initial (02 ?). Poate de aia nici nu vroiau sa vinda cu factura, pentru ca nu a veau cum sa o scoata din gestiune. Scriptic, nu exista, probabil.

In fine, Poti te rog sa citesti ce scrie pe gitul ei ? Ce ar trebui sa scrie pe butelii ? Presiunea nominala? Grosimea peretelui ?

Ma bate gindul sa vopsesc niste butelii de oxigen in negru / gri ... Nu cred ca e nici o problema - poate ca e o codificare relativa la periculozitatea continutului. Daca e de oxigen, sigur merge bagat si argon sau Co2 in ea ca ar suporta presiuni identice. Daca ar fi de acetilena, cred ca ar fi o problema, ca astea sint incarcate la presiuni mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

butelia de acetilena e alta mincare de peste , are inauntru o masa absorbanta pt acetilena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butelia de acetilena e alta mincare de peste , are inauntru o masa absorbanta pt acetilena

Asa stiam si eu.Acetilena nu poate fi comprimata in conditii normale pt ca face poc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

deoarece am gasit mester care sudeaza in argon am hotarit sa imi vind aparatul, tiptronic 140A, butelie corgon 40l

post-15699-1203887000_thumb.jpg

post-15699-1203887109_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sint interesat, oricum, in caz ca renunta @tzepesh sau altcineva ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aparat mig/mag! ala al lui misu ploiesteanu. T.I.P. Tronic, 30-140A, sarma 0,6-0,8, tub de corgon plin :rolleyes:. acu doar sa invatz sa sudez. eu cred ca e foarte bun pentru reparatia mea (a se urmari in topicul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

A murit topicul asta? E primul meu topic pe aici, si vroiam sa spun ca sunt posesot de un MIG-MAG TELWIN 170 de vreo 30 de zile aproximativ.

Aparat cumparat de aici http://www.aparatesudura.ro/produse/15.htm , butelie CORGON de 10L + o rola de sarma de 0,6 pasta antistropi duza de 0,6 si masca de sudura TELWIN(LCD tehnology) toate la aproximativ 800 EURO. Pentru tabla subtire si groasa precum si otel e mai mult decat super OK. Curand vreau sa-mi iau si un kit de ALIMINIU pentru acelasi aparat insa nu stiu daca merge cu aceeasi butelie. A butelia de corgon am incarcato o singura data pina acum la BUSE http://buse.pa.ro/grafica/1/00170247.jpg a costat 35 RON.

P.S. Sper sa nu fi murit topicul sunt interesat de discuti de ultima ora.

Modificat de Costel Diaconu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, l-ai luat ca sa sudezi cu el sau...arata ce faci cu el, pune poze, zii de problemele care eventual apar, etc . Altfel ce sa vorbim?

Al nostru e albastru inchis! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zii mai multe de masca, te rog. de unde ai cumparat si la ce pret? am tot cautat si nu am gasit, dar aproape am terminat cu sudura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba :

masurati si ziceti-mi si mie distanta de la gaura duzei de unde iese firul si pana la buza tubului de "shield" la pistol

la mine a fost rupt gatul ala si remanufacturat

problema e ca trebuie sa tin tubul mai departe de tabla cam cu juma de centimetru sa se creeze flux

altfel aparatul doar face plici plici si depune electrod pe table ( nu o topeste si pe ea pentru o mai buna imbinare )

hai mercic si astept masuratorile !!!

Modificat de UVeul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde naiba e lista cu preturi pe site-ul ala?Cu toate ca imi place mai mult tig-ul parca m-ar tenta unul din asta ca e 2 in 1,ptr.alu si setul acela de cuie.Cat ai dat pe Telwin 170?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba :

asta e "din carti"...post-5543-1223879624_thumb.jpgpost-5543-1223879649_thumb.jpg...un rahat de poze...a doua se refera la influenta foemei piesei asupra fluxului de gaz.

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda ... m-am lamurit :icon_thumright:

a mea e cam juma de centimetru in interior deci nici gand sa mearga asa cum trebuie

mercic de poze !!!

a mea duza de la MIG mah perversilor !!!! :lol:

Modificat de UVeul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!