Jump to content

Inmatriculare Masina In Bulgaria


adyluk
 Share

Postare recomandată

Situatie: se doreste cumpararea unei masini inmatriculate pe Bulgaria de la un roman (masina e in romania) si nu stiu ce acte ar trebui facute pentru ca noul cumparator roman sa poata circula in legalitate cu masina prin Romania; pe scurt cum trebuie procedat in cazul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • giannysx

    6

  • dukku

    5

  • bossake

    5

  • alexanderdj

    5

iordache_octavian24
Eu zic ca poate sa bage taxa fara probleme! In Ungaria si Austria cum platesti?

Poate baga alte taxe pt. masinile inmatriculate in alte tari,pe mine nu ma mai mira nimic din ce ar mai putea scorni jegosii care ne conduc... Sper din tot sufletul sa nu fie asa.

Salut.Eu am masina inmatr in bulgaria(Silistra)si in felul acesta am evitat o taxa de 2200e.Am un vecin(in romania)ce este cetatean bulgar si am fost cu el in frumoasa bulgaria:la 6 am trecut cu bacul,m-au asteptat baietii cu platforma(eu avand nr rosii) si au plecat......intr-e timp am mers la masa,am baut o bere bulgareasca(fff buna).la 8 si cva am mers la kat,aveam dja nr de bulgaria pe masina si am plecat la notar pt restul actelor:contract vanz-cumparare,procura,actele masinii in original(carte certificat,asigurare,carte verde etc) si am term tb in mai putin de 3 ore si cu 500e.la noi cat dureaza inmatriculatul masinii...plus taxe,impozite,alergatura,daca ai amenzi tb platite(cazul meu ;) )s.a.m.d.am toate actele in regula,nu sunt,nu au fost si nu vor fi probleme.acum astept luna mai sa merg sa fac *rar-ul*si sa platesc taxele(150e toata afacerea).asa ca va doresc numai bine si daca vreti abtibild cu steagul tarii noastre la nr cum vrea un coleg de forum,cica e mandru de asta da eu nu vad de ce mi-ar fi rusine cu steagul bulgariei ca pan la urma am luat masina sa ma plimb si sa-mi fac tb cu ea nu sa ma uit la numere,il poti achizitiona de la orice magazin cu piese auto acest abtibild.nu va mai faceti probl in caz de accident pt ca eu nu cred ca e bn sa te gandesti la astfel de lucruri(de ce ti-e frica de aia nu scapi).va pot ajuta daca sunteti din bv.astept mesajele voastre si numai bn :Driver: si taxele astea aberante de 30e pe secunda-zi-luna-an lumina nu au cum sa le instituie pt ca ar fi un gest de discriminare si ganditiva putin la cate masini cu nr straine strabat,circula,tranziteaza tara noastra...in primul rand nu pot face asa cva(dati un search pt legisl europeana ca ma dor dgtele de scris si nu va pot releta corect tot)bafta all

Modificat de forceturbo
Citeste si respecta Regulamentul. E vorba de limba romana!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu curios ce se intampla daca una dintre masinile astea, inmatriculate in Bulgaria, este ridicata pentru parcare neregulamentara. Nu trebuie sa prezinti un act pe numele tau ca sa o iei inapoi? Sau e destul talonul, prezentat de oricine, ca si cand ar fi furata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai procura care atesta ca proprietarul este de acord ca tu sa folosesti masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit un articol interesant in Financiarul care graieste cam asa:

"Peste 100.000 de masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant articolul, cu alte cuvinte, nu poti fi sigur sub nici o forma din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un articol publicat astazi in Adevarul:

"Orice rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este evident pt. toata lumea ca e mai avantajos sa inmatriculezi masina in BL.Dar am si eu cateva intrebari:

1--ce preturi au piesele de schimb la ei?

2--unde mergi in caz de accident in RO?(in calitate de pagubit,asiguratul avand polita bulgareasca);cu ce societati sint incheiate conventii?

3--daca si cum v-a despagubit o societate de asigurari bulgareasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am inmatriculat masina in decembrie anul trecut , mai exact pe 29!

sincer sa fiu merg cu mai multa atentie,nu vreau accidente si alte chestii cu toate am formular de constatare amiabila in limba lor.

nu ma oprit niciodata Politia, si am fost foarte multumit de cel ce a intermediat toata actiunea.a costat 550 de euro si am fost foarte multi romani in ziua aceea!itp-ul la ei aproape ca nu exista.. mie mi-au citit doar seriile si atata.

e mult mai mare mafia acolo decat la noi...

mi a placut ca au fost foarte prompti

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vedeti ca preturile sunt putin umflate ... gasiti sa inmatriculati si la 400 de Euro. Trebuie putin cautat. Iar daca o inmatriculati pe numele vostru, scapati cu max. 200 Euro. Dar trebuie sa cunoasteti un bulgar / bulgaroaica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie cineva despre cum se face o firma in bulgaria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

masina mea este din 2000 si crede-ma,in caz de accident rca-ul este valabil(fara carte verde care a disparut) pe teritoriul oricarui stat memru U.E.,probabil regula este valabila si in cazul in care ai casco!Joi plec in Germania, si credeti-ma, nu as strabate tara de la Mangalia la Nadlac daca nu as fi sigur ca pot circula linistit pana la destinatie! Mai vorbim!

Salut. Ma intereseaza faptul ca vreau sa plec in Germania, la munca, cu masina cu nr de Bulgaria. Ce trebuie facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

si eu sunt proaspat proprietar al unui Golf Variant MK3 cu numere de bulgaria.....am toate documentele autoturismului ( carte de identitate+certificat de inmatriculare) plus procura care imi da toate drepturile asupra masinii........singura problema se pune intr-adevar vis a vis de organele fiscale care intradevar , in cooperare cu politia bulgara . iti pot radia masina daca nu ai platit impozitul; treaba e ca deocamdata am facut doar procura, nu si contractul de vanzare cumparare, astfel incat proprietarul meu nu poate radia masina nici macar de la fisc........o sa o reinmatriculez la anul cand imi expira ITP, la o firma a unui bulgar pe care il cunosc printr-un prieten care la randul lui are masina inmatriculata la el.....

sa dea dracii in tara asta care te forteaza la toate mish-mashurile astea ......masina pe care am cumparat-o eu e o masina ieftina..."de facut treaba cu ea"...cum se spune, fara mari pretentii, desi tehnic vorbind , se comporta mult mai bine decat orice troaca romaneasca de varsta ei....( de fapt alea is topite la rabla demult.:D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Are idee cineva cum se poate face cu o masina inmatriculata in BG dar aflata in posesia (si utilizarea, dar aici e problema asigurarii si a ITP-ului expirate) unei persoane fizice din RO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar,cum mai e cu inscrierea pe BG?Cum e cu cele trei luni,a intrat in vigoare?Si ar mai fi ceva,am vazut anunturi cu "inmatriculare in BG direct pe numele tau"-care e treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca in banii aia ti se asigura si cetatenie sau viza de flotant ca bulgar. Banuiesc ca e simplu sa te ia omul ala in spatiu si astfel sa poti sa-ti inmatriculezi masina pe numele tau...Doar presupun, inca n-am auzit nimic sigur. Am un var care are 2 masini pe Bulgaria si n-a avut nicio problema cu ele, iar una din ele o are din 2007. A fost odata pagubit intr-un accident de catre o masina inmatriculata in Ro si despagubirea s-a facut ca si cum ar fi fost masina inmatriculata aici, n-a avut de umblat pe la bulgari pentru niciun act.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge treaba cu bulgarii, atat scartaie: cu ITP-ul. nu prea il mai fac pe bune fara masina dusa la ei, fac "pe naspa" cum s-ar zice... O sa treaca si de asta cu ITP-ul, o sa revina sigur la normal. In opinia mea, nu va muri niciodata cu Bulgaria... Chiar daca pun camere video pe la RAR,ITP, degeaba... tot se vor gasi "momente 0" in care sa se miste, chiar daca vor baga legea cu cele 3 luni, se vor schimba actele si formalitatile, in sensul in care tu roman vei avea masina inchiriata pe 1dolar/an, sau , de ce nu, alte metode... Se vor gasi portite. Mai rau sa ne temem de ce face tarisoara noastra cu taxele de inmatriculare, asta e un subiect de dezbatut... E ABSOLUT INCREDIBIL ce se intampla la noi cu taxa auto... Un prieten a asteptat sa inmatriculeze la noi o masina dupa acea micsorare a taxei; ei bine, l-a costat mai mult decat initial, inaintea micsorarii.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo lor pentru ca au stiut sa atraga bani romanilor in tara lor !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te mai miri, frate? Nu stii ca la noi reducerile se fac prin adaos? La fel e si in "marile magazine", unde te duci sa cumperi la reducere si dai 350 de lei pe o geaca, care era inainte de "reducere" 260 de lei. P-asta am patit-o eu ca vazusem geaca de craciun si mi-a placut si cand am auzit de reduceri, zic sa ma duc sa mi-o cumpar si am gasit ce v-am povestit.

E o tara de carnati calici si pacalici si ne mai miram ca de ce ajungem sa facem asa ceva. Pentru ca avem exemple destule. Acuma or sa vina alegerile pentru primarii! Sa vedeti voturi cumparate si consilierii cum intra in cabinele de vot cu politistul supraveghetor de fata. Asta e Romania noastra si cum zicea cineva, bravo bulgarilor ca au invatat sa faca bani pe urma romanilor si cu taxa si cu turismul ne-au luat fata. Cred ca urmatoarea mea masina va fi la bulgari. Decat sa dau 5000 de euro pe Ibiza aici, mai bine dau 5000 in Germania pe o masina mai buna si puternica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa se faca cu ea?

Evident, este vorba de cumpararea masinii si inmatricularea in BG pe/in numele cumparatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan e doar proiect. Ma indoiesc ca se va legifera asa ceva. Am fi unicat in UE. Iar ne facem de ras ca alesii nostrii nu sunt in stare decat sa gaseasca solutii de 2 bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unicat suntem si din punctul de vedere al numarului de masini inmatriculate in Bulgaria.

Treaba asta este incorecta d.p.d.v al legislatiei europene pentru ca se incalca dreptul la libera circulatie dar pe de alta parte este si corecta in sensul ca - nu e normal sa circuli zi de zi pe strazile unui oras din Romania iar impozitul sa-l platesti in BG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!