Jump to content

Renuntarea La Suportii De Numere


alex rusu
 Share

Postare recomandată

...

as vrea sa imi pun si eu asta dar nu as vrea sa fac asta singur si as prefera sa ma duc la un service :)

puteti sa imi recomandati unul?

eventual unul care e deschis pana mai tarziu sau si in weekend?

...

Nu stiu nici un service "specializat" pe montari numere cu banda adeziva. :angry: Ce-i asa mare inginerie? Cred ca rad aia de la service de tine o luna intreaga...nici pe tarifator nu cred ca au "operatia".

Dar cred ca se rezolva in vreo 15 min daca o faci singur...sau daca vii la o intalnire saptamanala din Bucuresti. Eventual cea de duminica (pt ca e in weekend). Uite te ajut eu

P.S. Te "costa" un metru jumate de carnati de Plescoi :D Am vazut ca ai acolo "relatii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezista fara probleme, eu spal masina destul de des, o pot confirma cei care ma cunosc si nu am avut nicio problema.

salut ,

cu ce ai prins numerele si de unde ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca rezista de mai mult de un an fara probleme si spal masina de aprox 2 ori pe saptamana (uneori mai des). Am folosit banda dublu adeziva Bison si am tras 3 dungi pe toata lungimea numarului: una sus una jos si una la mijloc. "Secretul" este sa cureti/degresezi bine ambele suprafete, eu am folosit solutie de geamuri pentru a spala numarul si plasticul barii.

Se gaseste de cumparat in supermarket-uri. Eu am luat rolele din Cora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha si banda se pune numai pe numar.

O sa-mi cumpar si eu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e dubla fata...o pui initial pe numar, dezlipesti folia aia verde de plastic de protectie si pui numarul in pozitia finala pe bara presand puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi plac suportii de numere, zdrangane aiurea. Eu am prins cu nituri numerele si chiar nu se vede urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu pe bora de 2 ani nu este nici o problema daca ai degresat bara si numarul inainte !! Daca vreti si un aspect mai placut cu 1 leu luati o sticluta de accetona si stergeti dunga neagra a numarului !! le schimba mult arata intrun mare fel :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza , sa vad cum au iesit numerele fara dunga neagra, poate imi fac si eu......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

am si eu pe bora de 2 ani nu este nici o problema daca ai degresat bara si numarul inainte !! Daca vreti si un aspect mai placut cu 1 leu luati o sticluta de accetona si stergeti dunga neagra a numarului !! le schimba mult arata intrun mare fel :(

Da nu se duce si vopseaua aia gri metalizat de pe numar...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna treaba !

Treceti la actiune ca nu e greu! Va sugerez sa puneti benzile in asa fel incat sa nu intre apa, mizeria, intre bara si numar. (din banda faceti o rama dreptunghiulara, in asa fel incat sa nu intre apa si la benzile din interior) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi cu incredere banda dubla adeziva Bison, am cumparat-o din Praktiker si am lipit numarul pe bara din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI eu am si in fatza si in spate lipite cu banda dublu adeziva bizon, a tinut si pe fabia, si tine si pe golf. Si la fel o spal de cel putin 2 ori pe saptamana. Asa ca..go for it :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

in cora e mai ieftina banda aia dublu adeziva :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza , sa vad cum au iesit numerele fara dunga neagra, poate imi fac si eu......

Depinde si de culoarea masinii.

Placuta mea din spate nu mai are aceea dunga neagra, eu am fost nevoit s-o micsorez pt ca era mai mare decat locul de pe hayon. Asa ca am taiat chenarul (dunga) de culoare neagra. Cam asa arata, mai "clean", numai ca o avantajeaza si culoarea. Nu stiu cum ar arata pe alte culori ...

post-9546-1211903526_thumb.jpg post-9546-1211903602_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e si asta o solutie... dar ce fac eu cu suporturile de numar cu vwforum pe care le-am cumparat... :)) :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin M.

nu cred ca o sa sterg dunga aia. sa nu le mai dau olitistilor motive de amenda.

@kelu - iti mai iei un sticker :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Exista si un dezavantaj la renuntarea la suporti (cel putin la cel de pe spate la Golf 5).

Suportul spate este punctul extrem al masinii, astfel ca cei care se opresc in tine la semafor se proptesc in suport, nu in bara (am patit asta de 2 ori pana acum :)) )

Dar arata mult mai bine fara suport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am suport pe spate si nu am pe fata :beer:.

In plus, fata de ce ai zis tu, daca vrei sa dai jos fusta spate cam greu o dai daca e lipit numarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acum 3 zile era sa pierd numarul pe fata din cauza zapezii..asa ca m am hotarat sa-l prin cu banda dublu adeziva..dupa ce am cumparat banda am aplicato pe numar si cand am vrut sa il prind de masina am observat ca spoilerul are o forma mai rotunda si nu sta numarul pe el..ce sa i fac?sa arcuiesc putin numarul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..o sa incerc maine sa indrept spoilerul..sper sa reusesc cu un ciocan :) ..deci sa inteleg ca nu i problema sa arcuiesc putin numarul:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crazymih, sa pui si pe spate, eu acolo intentionez sa pun ca se vede frumos. dar sa vina mai putina caldura, ca deja am banda cumparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placuta de inmatriculare este dintr-un metal moale (aluminiu cred).

Inainte sa dezlipesti banda si pe a doua parte, incep si arcuiesti usor numarul, pana se indoaie cat sa se muleze pe bara.

E testata varianta asta si:

- garantat elimini riscul de a se dezlipi colturile care altfel ar sta tensionate (oricum nu ar cadea, dar s-ar vedea urat)

- daca indoi (arcuiesti) prea mult, poti reveni in sens invers si indrepti.

In 3 minute n-ai ce face si vei fi sigur multumit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vrei sa scoti numarul cum se dezlipeste? Cu parte din vopsea? Pe mine asta ma framanta :) ca parca as pune si eu lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!