4abc

Suspensie Si Articulatii Golf 5

455 postări în acest subiect de discuţie

Am deschis acest topic cu gandul k pe forum exista ceva veterani care detin golf 5 si care au un nr considerabil de km si care au inlocuit diferite consumabile ce tin de suspensie.Poate in alta zona a Europei acest topic ar fi fost inutil dar la drumurile nostre...As vrea sa aflu cam ce au inlcuit colegiii de pe forum si care ar fi simptomele (primele reactii) ale uzurii acestora...

Va multumesc mult pentru intelegere!!!

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat acum 20000 km bucsele micii de la brate,dar au inceput sa scartaie din nou o sa le scnimb iar zilele astea. am mai schimbat din proproe initiativa bieletele antiruliu pt ca aveam mici batai,insa nu era de la ele pt ca tot mai bate. posibil sa bata tot de la bucsele mici.

p.s. chiar ma gandeam cand am intrat acum pe forum sa deschid un topic pe aceeasi idee.

0

Link către postare

E vechi topicul.... :)

La 90.000km am inlocuit la susupensie urmatoarele(si asta e tot ce am inlocuit la masina in 110.000km :P )

->Bielete antiruliu-350 lei la dealer

->Bucse brate fata (mari+cele mici)-700 lei la dealer.

Manopera 200 lei tot la dealer! :)

PS:Am facut atunci testul la amortizoare si suspensia era foarte mica... :frigbaitata:

Si toate astea cu roti de 17''! :P

0

Link către postare

Eu la 130.000 de km am inlocuit amortizoare fata(desi nu trebuia) dar asta e... m-au costat cam 1200 RON piese plus manopera si bucsele mari de la bratele fata 400 RON. Cam atat la suspensie si articulatii, mai am acasa si bieletele antiruliu de pe puntea spate care au fost in jur de 300 RON care urmeaza sa le pun.

Modificat de kadettro
0

Link către postare

si la mine scartaie de o ia dracu si nush ce tre sa schimb ... de acu la primavara ... astept sa vad ce mai schimba fiecare ca sa ma pregatesc si eu :)

0

Link către postare

La mine scartaie la fel, dar le dau din cand in cand cu spray din ala WD40 si le trece instantaneu :D Recomand! :icon_thumleft: Cat de curand o sa trebuiasca sa le schimb dar acum am alte prioritati

0

Link către postare

Si la mine mai scartaie dar cand vine vremea ploioasa isi revine.

olteanu82

ai postat astazi in 8-10 topic-uri mai vechi, toate raspunsurile tale fiind de tipul celui de mai sus... daca era 1-2 cazuri, se accepta insa la 10 posturi consider ca te "bagi in seama" sau vanezi posturi... in ambele cazuri trebuia sa iei warning insa fiind la prima abatere, iei doar avertisment verbal

Insa este ultima avertizare!

Citeste te rog Regulamentul si incearca sa-l respecti!

mersi!

PS: posturile inutile vor fi sterse!

0

Link către postare

Eu am schimbat la 22000km rulmentii din capetele amortizoarelor din fata, pe garantie. Se auzea un huruit care treptat a devenit din ce in ce mai deranjat in momentul in care invarteam de volan pe loc sau la viteze foarte foarte mici. Trebuie sa recunosc ca am gasit raspunsul la aceasta problema pe forum, dinainte sa ma duc la service (unde nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva, tragand probabil de timp sa ajung la 30 000km ca sa dispara garantia la trenul de rulare). La service mi-au spus ca este vina MEA pentru ca las rotile cotite cand parchez masina (doar ca din pacate pentru ei, explicatia nu a tinut, avand in vedere faptul ca mereu cand parchez le indrept)...

0

Link către postare
... nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva, tragand probabil de timp sa ajung la 30 000km ca sa dispara garantia la trenul de rulare...

Nu o sa inteleg niciodata aceste lucruri. Ce au de castigat mecanicii aia, daca trag de timp, pentru ca tu sa faci interventiile contra cost?! Au bonus din incasari? Mi-e greu sa cred lucrul asta.

Revenenid ontopic, si eu aplic tactica lui 31rzv :lol: Aud de ceva vreme cum "troncane" daca pot sa spun asa. Nu grav, mai mult cand trec peste linii de tamvai, mai proemeinente, sau gropi mai uratele, dar cred ca se va agrava treaba daca nu fac ceva in urmatoarele mii de km.

Cred ca la primii bani mai seriosi de care voi dispune voi schimba acele bucse, pentru ca si la mine scartaie. Nu stiu insa care sunt bieletele antirului. Daca este cineva amabil sa ma lumineze si pe mine :) Mersi frumos

George

0

Link către postare

Ca sa le vezi virezi rotile maxim stanga sau dreapta.Vei descoperi ca ai niste tije care stau in pozitie verticala.Ele sunt ''belele antiruliu'' :icon_cool:

Astea nu scartaie...troncane de te scot din masina.!

0

Link către postare

La aproape 80000 km am schimbat toate bucsele,bielele antiroliu si mentionez ca urmeaza si rulmenti din capatul amortizoarele(unde se prind amortizoarele,deoarece la o groapa mai adanca troncane ca si cum ar lovi in fier).Tin sa mentionez ca am o suspensie mult mai rigida dar si drumul foarte prost din Craiova ma facut sa fac aceasta schimbare

0

Link către postare

Sa ma scuze admin-ul forumului ca postez pe mai multe topic-uri dar problemele mele se regasesc peste tot din pacate.

Si la mine au inceput scartiieli si zgomote de pe la 30000 (acum 62000) dar nu le bag in seama pana la vara. Altele sunt mai importante (alte pbleme cu masina)

Teorica ca utilizatorul este de vina este placa veche auzita de mine in vizitele fara numar... fara numar la service VW.

Bafta

0

Link către postare
si la mine scartaie de o ia dracu si nush ce tre sa schimb ... de acu la primavara ... astept sa vad ce mai schimba fiecare ca sa ma pregatesc si eu :)
La mine scartaie la fel, dar le dau din cand in cand cu spray din ala WD40 si le trece instantaneu :D Recomand! :P Cat de curand o sa trebuiasca sa le schimb dar acum am alte prioritati
Si la mine mai scartaie dar cand vine vremea ploioasa isi revine

Pentru cei care au probleme cu scartaitul cand trec peste denivelari uitati AICI solutia !!

0

Link către postare

adaug si eu cele schimbate la masina mea

golf V AF:2005

190.000km

discuri frana pe la 120.000

si un rulment la roata dreapta spate la 170.000

la suspensie,bucse,amortizoare,arcuri ,bielete nu am umblat niciodata aingurele chestii de la drumurile proaste sunt multi "greierasi" in interior

mentionez ca am luat masina DE anul trecut la 100.000 si am verificato la noi conform istoric si nici la ei nu s-a intervenit la suspensie ...

sper sa ma tina in continaure asa

0

Link către postare

Salutare. Sper ca am nimerit bine pe topicul asta. Nu as vrea sa fac un topic separat numai pentru problema mea.

Situatia se prezinta asa: Masina merge foarte bine, nu am de ce sa ma plang. Dar cand sunt pe loc si trag de volan se aud ca niste pocnituri in partea din spate a masinii. Ele se aud si in masina dar si afara destul de deranjant. Pocneste de parca ar da sa se rupa ceva pe acolo. :biggrin: Nu inteleg care ar putea sa fie problema si poate ma poate careva lamuriri.

de asemenea poate imi explica cineva la cam cat s-ar ridica o reparatie (daca e cazul si cred ca e).

0

Link către postare

Salut ! Un pocnet asemanator il aud si eu dar parca in fata sau pe la mijlocul masini , oricum sub masina , clar .Am fost cu ea la service : "Nu se aude nimic , nu am gasit nimic ! ''. Cand incetinesc , sau franez se misca ceva si trozneste , un zgomot metalic .Chiar sunt interesat daca stie cineva de la ce o fii?

La Golf am pachet de drumuri grele , nu stiu daca o avea vreo importanta.

Modificat de b97dmt
0

Link către postare
Cand incetinesc , sau franez se misca ceva si trozneste , un zgomot metalic .

La mine se aude numai cand stationez si trag de volan. In rest, nu am treaba nici la viteza mica, nici cand franez. Pe scurt, mi se cam intampla cand scot masina din parcare sau garaj.

Modificat de Neamtu
0

Link către postare

Zgomotul este de la placutele de frana, asa patesc si eu, s-a mai scris despre asta, iar pocnetul acela in mers la viteza redusa sau la franare mi-a aparut de doua ori pana acum, cred ca pe puntea spate, am fost in service si mi-au zis ca e de la telescoape si ca se manifesta mai mult cand e frig afara(sub 0 grade). Asa ca stati linistiti. Bafta!

0

Link către postare
Zgomotul este de la placutele de frana, asa patesc si eu, s-a mai scris despre asta ..... Asa ca stati linistiti. Bafta!

Ok, sa aiba legatura ca am si placutele de frana noi (pana in 1000 km) ? Daca da, inseamna ca nu mai trebuie sa le fac vizita la cei de la service ..... :biggrin: deja m-am mai linistit.

0

Link către postare

Salut,

bieleta 50.000

rulmentul de la ambele roti 60.000-momentan am 80.000 si trebuie schimbat din nou cel pe dreapta(lucrare facuta la PBN :) )

discuri de frana 75.000

si de curand am un sunet mai bine spus un "scartait" la viteza mica in viraj sau cand vreu sa opresc.Nu este de la placute pentru ca le-am schimbat de curand .Din cate am citi pe un alt topic ar fi bucsele de la brate .

Vreau sa-mi dati si mie un sfat cu acest "scartait".

Cu stima,

Eugen

0

Link către postare
Eu am schimbat la 22000km rulmentii din capetele amortizoarelor din fata, pe garantie. Se auzea un huruit care treptat a devenit din ce in ce mai deranjat in momentul in care invarteam de volan pe loc sau la viteze foarte foarte mici. Trebuie sa recunosc ca am gasit raspunsul la aceasta problema pe forum, dinainte sa ma duc la service (unde nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva, tragand probabil de timp sa ajung la 30 000km ca sa dispara garantia la trenul de rulare). La service mi-au spus ca este vina MEA pentru ca las rotile cotite cand parchez masina (doar ca din pacate pentru ei, explicatia nu a tinut, avand in vedere faptul ca mereu cand parchez le indrept)...

referitor la explictia celor de la service, am si eu o intrebare: Cu ce influenteaza asupra masinii faltul ca lasi rotile cotite la parcarea sau gararea masinii? poate ma ajutati si pe min es ainteleg, ca am mai auzit situatii dar fara o explicatie pertinenta.

Multumesc anticipat

0

Link către postare

Eu stiam ca dauneaza burdufurilor de la planetare in timp.

0

Link către postare

La golf 5 se gasesc bucse bara stabilizatoare separat?Am fost la service si mi-au spus ca vin cu tot cu bara..pretul 650 ron.

0

Link către postare

Nu vin separat bucsele. Vin cu tot cu bara stabilizatoare! Dar de ce vrei sa le schimbi? :lol: Alea nu se uzeaza asa de repede, mai repede se uzeaza bucsele mici de la brate...

0

Link către postare

salut :wub:

as vrea si eu un pret pt suspensii reglabile, am roti pe 18, si imi cam mananca din aripile din spate sare vopseaua,HELP

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.