Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Daca arcurile sunt originale, trebuiau schimbate de mult pentru ca ele in timp se uzeaza si amortizoarele nu mai lucreaza corect din cauza arcului moale.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar arcurile mele nu sunt moi deloc,masina sta foarte bine pe sosea,in plus arcurile nu sunt nici macar ruginite,nu cred ca asta e cauza.Chiar daca ar fi asa,de ce cu amortizoarele vechi nu se auzea nimic?sigur nu sunt arcurile,am avut ocazional multe bagaje si persoane,masina nu se lasa foarte rau,sunt ok zic eu.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici a mea nu se lasa inainte de a schimba si aveam arcurile + amortizoarele originale din 2001. 

Iti citez de pe site-ul KYB: 

Ce rol au Arcurile Elicoidale?

Arcurile elicoidale susțin greutatea vehiculului și se comprimă pentru a absorbi orice denivelare sau șoc din suprafața drumului.

Arcul are si el rol de amortizare si daca e obosit, amortizorul nu mai functioneaza in parametri.

In fine, decizia e a ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da,ei zic bine,daca e obosit arcul.Astea chiar nu sunt.Am sa caut sa inlocuiesc amortizoarele cu altele chiar si uzate sa vad daca dispare zgomotul.Am gresit cand am schimbat amortizoarele si bucsele puntii in acelasi timp,acum merg pe ghicite.Daca schimbam mai intai bucsele si apoi amortizoare stiam clar.Bucsele punte sunt lemforder,montate corect,arata f bine, nu cred sa fie ele vinovate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba amortizoarele, dar tot la arcuri o sa ajungi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! Am schimbat la o Bora Variant cele patru arcuri si amortizoare (gaz) ale rotilor, toate marca KYB, precum si bucsele bratelor fata. Masina a devenit instabila dupa 130 km/h, ca si cum as circula prin făgașele lasate in asfalt de rotile camioanelor... Ma lupt cu directia pt a tine masina stabila la viteze mari... Revenind in service pt constatare, nu au gasit nicio problema, dar masina e la fel de instabila. Care ar putea fi cauza?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reglajul de directie l-ai facut? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ai/s-a dereglat ceva la geometria rotilor. 

Eu am schimbat capat de bara + fuzete st+dr si nu-mi face asa. Am schimbat arcurile cu unele sport si tot nu-mi face asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Inainte de a schimba cele mentionate nu aveai probleme?

Rotile cum sunt?drepte /echilibrate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai geometria directiei ai efectuat-o dupa schimbare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

un golf 4  variant 1.9 asz 4motion 2002

Din ce am observat, la 4motion bieleta antiruliu se prinde de telescop si nu de brat ca la variantele normale

Ma ajutati cu un cod de telescoape fata? multumesc!

Apropo : 1.6, 1.8, 2.0, 1.9 , au aceleas telescoape ?(ma refer la 4motion) parca n-as zice ca au greutate similara, iar telescopul lucreaza si in functie de greutatea de pe axa

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!