Jump to content

Erori Vag-com


Jacku
 Share

Postare recomandată

Ai inchidere centralizata cu telecomanda din fabrica? Poate n-ai si de aia...Nu sunt sigur, dar zic si eu .

Stiu ca ce vrei tu sa faci e ca atunci cand inchizi masina din telecomanda sa iti clipesca avariile, nu?

Da asa vreau sa fac si inca ceva am inchidere centralizate din telecomanda pun o poza sa vezi, dar i-am schimbat bateria si nu stiu cum sa o fac sa mearga dinou ;) daca ma poate ajuta careva ?

Cu stima

post-21780-1225359001_thumb.jpg

post-21780-1225359118_thumb.jpg

Modificat de stilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e procedura de adaptare a telecomenzii cu vag-com http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/vw-r...e-matching.html , dar nu stiu daca merge si la tine sau doar la cheile cu telecomanda inclusa. Poti totusi incerca. O alta procedura specificata in manualul fabiei este urmatoarea: apasa orice buton al telecomenzii si descuie usa cu cheia , in maxim 1 minut.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat amandoua variante si nu merg :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As avea nevoie de un sfat. Am luat un OBD II si am scanat masina cu tot cu airbag. Nu aveam nici o eroare pe airbag, dar acum am eroare 65535 airbag intermitent si nu pot sa o mai sterg. Am mai gasit exact ce ma asteptam cod eroare 00816 pe senzorul G250, 30-10 Open - short to B+ intermitent. Ce inseamna asta?

Ce as putea sa fac?

Am citit apoi pe forum ca era mai bine sa nu scanez airbagul, dar prea tarziu. :vaidecapulmeu: :vaidecapulmeu:

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristiii, ti-am trimis si mail cu lick-ul catre ross-tech. Parerea mea este ca ai facut o mare greseala ca ai scanat calculatorul de airbag.

http://www.ross-tech.com/vag-com/vw_issues.html

Aviz si celorlalti: cititi fratilor inainte de a face vreo prostie pentru ca ... consecintele pot fi costisitoare.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Doresc sa fac o scanare la masina din semnatura, merge bine, dar nu se stie niciodata...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea 65535 - eroare modul de control intern al memoriei airbag poate fi stearsa cu vag 405? Dar cu Vag tacho? A avut cineva probleme mari din cauza scanarii airbagului?

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu Vag 405 si nu a mers sa sterg eroarea.Am inteles ca se poate cu Vag tacho, asa ca am comandat unul. O sa va anunt daca rezolv ceva. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu Vag 405 si nu a mers sa sterg eroarea.Am inteles ca se poate cu Vag tacho, asa ca am comandat unul. O sa va anunt daca rezolv ceva. Voi ce parere aveti?

in general e bine s folosesti o interfata cat mai mare ca si versiune de soft de ex 6xx,7xx, 8xx ptr ca eroare de airbag pote fi generta de o interfata care si asa e clona in momentul interogarii modululi respectiv plus ca mai ai un risc... sa vezi cum pleca air-bagurile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o eroare in urma testului VAG-COM

16825 - EVAP Emission Control Sys: Incorrect Flow

P0441 - 35-10 - - - Intermittent

Am citit eu in codurile de erori dar nu prea inteleg.Ma puteti ajuta?

Va multumesc!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mergea eroarea stearsa cu Vag tacho, dar am scanat cu HEX CAN si am constatat ca s-a stricat modulul de airbag. Cam cat costa?

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Wednesday, 18 March 2009, 18:14:37

VAG-COM Version: Release 504.1-UD

Control Module Part Number: 6Y1 919 880 C

Component and/or Version: KOMBIINSTRUMENT VDO V13

Software Coding: 16141

Work Shop Code: WSC 27570

Additional Info: TMBJB16Y633658944 SKZ7Z0C1903847

1 Fault Found:

01314 - Engine Control Module

49-00 - No Communications

Ce inseamna acesta eroare si ce se intampla daca merg cu masina. Tin sa precizez ca eroarea reapare dupa stergere.

Va multumesc!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta...

01314 - Engine Control Module

01314 - Engine Control Module: No Communications

Possible Causes

* CAN-Databus Wiring/Connectors from/to Engine Control Module faulty

* Fault(s) stored in Engine Control Module

Possible Solutions

* Check CAN-Databus Wiring/Connectors from/to Engine Control Module

* Check Measuring Value Blocks (MVB)

o Usually Measuring Value Blocks (MVB) 125+ show the current Communication Status

01314 - Engine Control Module: Check DTC Memory

Possible Causes

* Fault(s) stored in Engine Control Module

Possible Solutions

* Check Engine Control Module for Fault Codes

Special Notes

* Engine Control Module stored a Code which influences other Control Modules Functionality

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

17950 - Angle Sensor 1 for Throttle Actuator (G187): Implausible Signal

17967 - Throttle Body (J338): Fault in basic settings

16606 - Throttle Pos. Sensor -B- (G188): Signal to Low

18010 - Power Supply Terminal 30: Voltage Too Low

P1602 - 35-10 - - - Intermittent

Poate cineva sa imi zica si mie ce sunt astea ca le-am gasit numai in engleza si nu stiu cum se traduc...se schimba ceva??sunt defecte??se repara ceva sau se inlocuieste??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca si la tine sunt probleme cu clapeta de acceleratie. Sterge erorile ruleaza un Basic seting si vezi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care eroare este cea de clapeta??celelalte ce sunt?se schimba??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e temama ca nu mai poti face nimic pentru clapeta de acceleratie. Am mai vazut grupul asta de erori de curand si din pacate s-au lasat cu clapeta de acceleratie inlocuita. S-a dus unul dintre senzorii de pozitionare a clapetei (are 2) G188 si prin urmare nu mai stie corect pozitia clapetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shiftdelete

la o scanare a motorului mi-au gasit cei de la reprezentanta defect ventilul N80 recirculare gaz rezervor! la magazinul de piese auto de unde as vrea sa cumpar nu stiu baietii despre ce-i vorba! puteti sa-mi dati mai multe detalii! eventual o poza

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi dupa scanare am gasit> 16825/P0441 - EVAP de control al emisiilor Sys: Incorrect Flow. Am sters-o si nu a mai aparut. Ce m-as putea astepta sa se intample?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei acea eroare apare din cauza valvei N80. Valva respectiva e langa vasul de expansiune, prinsa prin ceva chestie de plastic de vas si intra in ea 2 furtune. Valva se gaseste doar la skoda din cate am inteles si e 180 roni. Ar fi ok in prealabil sa faci un output test pe modulul engine si acolo se testeaza valva respectiva. Daca o auzi ca pacane e ok daca nu...trebuie alta. Voi pune putin mai tarziu daca vrea careva codul piesei si o poza cu piesa respectiva daca gasesc piesa defecta.

Modificat de bogdan_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

musteataflorin

Salut am facut un scan saptamina trecuta la o Fabia (a nevestemii) 1.4 16 V, era aprins beculetul si am gasit:

VAG-COM Version: Release 409.1-S

Control Module Part Number: 036 906 034 BK

Component and/or Version: MARELLI 4LV 3335

Software Coding: 00071

Work Shop Code: WSC 35491

Additional Info: TMBND26Y213106341 SKZ7Z0Y0562668

2 Faults Found:

16785 - EGR System: Insufficient Flow

P0401 - 35-00 - -

17566 - Shareware Version. To Decode all DTCs

P1158 - 35-10 - Please Register/Activate - Intermittent

ok bun, am sters eroarile urmind sa fac o resetare a EGR. surpriza dupa nici 50 Km se aprinde din nou beculetul galben, din nou scanare si : nici o eroare. masina mere super ok, nu am ce sa ii reprosez. vreo idee? MULTUMESC ANTICIPAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

musteataflorin
Salut ...

Am rezolvat problema era de la calculatorul meu- nu vedea eroarea dar exista adica prima am procedat la curatarea egr. multumesc tuturor. Calculatoarele mareli is ciudate chiar si cu setarea pe 9600 a baut rate pt test pe motor.

Avertisment

Nu mai da QUOTE mesajului anterior, foloseste pentru postare butoanele REPLY, FAST REPLY.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal . sunt nou pe aici , asa ca tin sa salut toata lumea . am o skoda fabia mod 2001 , elegance cu motor 1.4 16v de 101 cp . tin sa zis ca masina e ok pt codus zi de zi dar am cateva probleme (mici ) care tin sa le rezolv si nush cum . in primu rand nu-mi merge inchiderea din cheie (cheie tip briceaj ) , nu merge ac-ul , nu se aprind ledurile din portiera , nu merg geamurile electrice individual ( merg de pe consola de la sofer toate 4 dar nu si de la pasager sau din spate , am incalzire in scaune dar nu merge cel de la sofer , nu mi se inchide haionul cand inchid masina cu cheia in iala .

am fost la reprezentatza si mi-au zis ca nu se pot conecta la modulu de confort si mi-au dar si eroare de pe VAS 5051B

18020 P1612 035

Engine Control module incorrect coding

mi sa zis ca ar trebuie sa inlocuiesc calculatoru , sau ca ar mai fi o modalitate . va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurantele de pe masina sunt bune? Sau ai sigurante in toate locurile unde ar trebui sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!