Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

La iesirea din tara , la vama sta un baiat care iti cere chitanta de plata a rovinietei . Daca n-o ai te pune s-o cumperi .

Pai da, dar eu nu ies cu masina respectiva nici macar din oras. Pentru cealalta o iau, desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cui i-a cerut cineva chitanta la iesirea din tara... Eu am iesit acum 3 zile si nu m-a intrebat nimeni nimic. Poate la INTRAREA in tara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu dupa patru incercari de a-mi procura rovigneta am lasat-o balta. am primit raspunsuri de genu: noi nu facem, nu mai avem folii, nu este contabilul aici si numai el le poate face sau sa revin mai tarziu.

am 3 luni fara rovigneta desi circul destul de mult pe drumuri nationale; acum ca am vazut cat este amenda cred ca o sa mai fac o incercare :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg chestia asta cu neplata...lasa ca e incorect iar, ca aia fraierii platesc iar desteptii nu!

da daca iei amenda 1 singura data, platesti vinieta pt 10 ani!

merita?

o sa vad si eu pe unde se gaseste, mai am cateva zile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe Dracu

La MOL nu aveau. La OMV imi tot ziceau ca o sa primeasca (poate) dupa 10 ianuarie. Asa ca m-am dus la posta, m-am confruntat cu nesimtirea clasica la posta romana si am luat o vinieta. Pe ea scrie insa 2005/2006, am primit 3 hartii, dar pe niciuna nu scrie cat e valabila, etc. Da kko!

Vinieta costa 58RON si amenda e de 300RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva ti-a vandut pt 2006..iar pt 2007 tot nu esti acoperit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ea in sine nu scrie, dar chitanta de plata nu ti-a dat?

la peco iti da bonul fiscal, ala are data pe el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am luat-o de la posta , iar pe chitanta scrie numarul si seria chitantei , data emiterii si ora , numele , suma : 58,17 lei , reprezentand rovinieta seria ......pentru : nr masinii , serie sasiu ........ clasa de emisii poluante : Euro II , valabilitate : 15.12.2006 - 14.12.2007.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat-o de la o statie RomPetrol (dar a trebuit sa astept sa se faca ora 8 'sa vina colega care se ocupa de viniete'), si la fel, scrie cand s-a emis, pt. ce perioada e valabila, euro3, etc. Iar panarama aia galbena de lipit pe parbriz, tot cu 2005/2006 e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu va agitati prea tare ca s-ar putea introduce si vignete de o zi,doua...noua!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aladin, scrie euro 3?parca scria maxim euro 2 si peste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat-o de la Posta, pe 28 decembrie. Vigneta e ca cea de anul trecut (asa mi-a dat mie), dar pe chitanta scrie seria vignetei, nr masinii, perioada de valabilitate si alte balarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aladin, scrie euro 3?parca scria maxim euro 2 si peste!

Pe spatele bonului fiscal de la RomPetrol s-au completat DE MANA nr. de identificare, nr. de inmatriculare, categorie, clasa emisii: E3 si valabilitatea. Insa uitandu-ma mai atent la ce am platit, descrierea de pe bonul fiscal arata asa: ROV AUTO E2 1AN 58.17. Deci ai dreptate, Euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce sa nu-ti cumperi pe 4 zile??, daca doar atat pleci din oras

E o aberatie sa poti cumpara doar pe un an intreg, de ce dracu nu se iau si ei dupa aia de afara,

eu de cate ori am fost in vacanta in strainatate am cumparat pe 2 saptamani si a fost ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce sa nu-ti cumperi pe 4 zile??, daca doar atat pleci din oras

E o aberatie sa poti cumpara doar pe un an intreg, de ce dracu nu se iau si ei dupa aia de afara,

eu de cate ori am fost in vacanta in strainatate am cumparat pe 2 saptamani si a fost ok

in principiu ai 100% dreptate doar ca, mai sint si model uituc ca mine care, sigur as uita sa o platesc la prima iesire din bucuresti si uite amenda deci mai bine o platesc pt tot anul si stau linistit !! apropos, va multumesc ca ati deschis acest topic, ca nu mi am platit "bulina" pt acest an :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam :) !

si daca tot suntem aici, pe undeva era un topic, cum sa recunosti E2, E4, non euro, dupa seria masinii...da nu mai tin minte algoritmu si nici topicu pe unde e!

stiti careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scrie in talon - sfarsitul numarului de omologare (E3, E4). Eu asa stiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la e1 si la non euro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La e1 este R1 si la non euro ultimile doua caractere de la numarul de omologare sunt caractere numerice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orice caz nu la toate se termina in E!

la mine se termina cu D3!

intrebam cine stoie algoritmul complet!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei, am pierdut bonul de la rovinieta! Cum fac sa aflu cand imi expira? Exista un site ceva, ca la ITP sau RCA, unde bagi seria autocolantului si afli ce si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista o astfel de evidenta. Era mult mai buna varianta de rovigneta din 2005 (cea care se capsa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rovigneta fara bon nu are nici o valoare. Risti o amenda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut curajul sa postez intrebarea, dar am patit si eu la fel.

Chitanta aia pur si simplu s-a evaporat :)

Pai rovineta e valabil 1 an cam stii in ce luna ai facut-o.

Dar daca e asa cum zice Doru atunci e naspa trebuie sa platim pt. unul nou.

Nu-mi place deloc sistemul acesta ca trebuie sa pastrezi chitanta de la rovineta.

E foarte usor sa-l pierzi sau sa-l confuzi cu un bon de benzina vechi si sa-l arunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum s-a spus mai sus.. bonul e TOTUL iar abtibildul nu reprezinta nimc legal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!