Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, Mihai.Nechifor said:

Daca dai gaura corect ar trebui sa iasa bine, fara sa trebuiasca vopsit apoi. Dar dc nu cauti un set de senzori OEM? Sunt mult mai calitativi

Sunt constient de asta dar si prețul e mult mai mare, plus ca o sa am si camera, cred ca isi vor face treaba! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, piticu58 said:

Buna ma poate ajuta cineva cu m se face codarea modulului de parcare.am achizitionat unul nou ca ameu era defect cu codul 3c8919475asi imi cere codare.Masina este dotata cu rns510.Va multumusc

 

 

 

codarea se face dupa indicatiile VCDS-ului, dar numai dupa ce te duci la security acces si bagi codul care ti-l da interfata, pentru a putea face codarea. Altfel nu-l poti coda.

13 hours ago, petro.ionut said:

Vreau sa imi montez acesti senzori, varianta flat:

http://www.aliexpress.com/item/Car-Video-Parking-Sensor-Reverse-Backup-Assistance-Radar-image-all-in-one-System-16mm-Flat-Sensors/32438338957.html

Doar in ideea ca vreau sa arate ca si montaj cat mai aproape de cele stock, acum intrebarea mea este daca a mai montat cineva, ies senzorii la nivel cu bara sau stau mai in interior, si daca mai trebuie vopsita bara in zona in care se face gaura pentru senzor sau va fi acoperita de mansonul senzorului?!

atentie la cei din China... suportii lor nu sunt foarte reusiti, verifica cablajul bine, etc - in rest, totul ok.

daca folosesti o freza buna si lucrezi cu grija, nu ai de ce sa vopsesti bara - iese perfect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

codarea se face dupa indicatiile VCDS-ului, dar numai dupa ce te duci la security acces si bagi codul care ti-l da interfata, pentru a putea face codarea. Altfel nu-l poti coda.

atentie la cei din China... suportii lor nu sunt foarte reusiti, verifica cablajul bine, etc - in rest, totul ok.

daca folosesti o freza buna si lucrezi cu grija, nu ai de ce sa vopsesti bara - iese perfect.

 

Pai suporții am sa ii fixez bine si cu silicon sau un adeziv, iar la cablaj...in afară sa vad ca merge sau sa-l masor, ce as mai putea verifica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suportii din China nu sunt cei mai reusiti.... nu se compara cu cei originali.

cu silicon ? ..nu... cu adeziv, da. Daca incerci lipirea lor cu banda adeziva, o sa stea senzorii un pic in interior.

cablaj - da, verifici conexiunile - pana acum am gasit doua kituri cu probleme de conectica - se rezolva la montaj, dar iti mai pierzi un pic de timp cu ele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, F l o r i n said:

codarea se face dupa indicatiile VCDS-ului, dar numai dupa ce te duci la security acces si bagi codul care ti-l da interfata, pentru a putea face codarea. Altfel nu-l poti coda.

atentie la cei din China... suportii lor nu sunt foarte reusiti, verifica cablajul bine, etc - in rest, totul ok.

daca folosesti o freza buna si lucrezi cu grija, nu ai de ce sa vopsesti bara - iese perfect.

 

Pai suporții am sa ii fixez bine si cu silicon sau un adeziv, iar la cablaj...in afară sa vad ca merge sau sa-l masor, ce as mai putea verifica? 

 

2 hours ago, F l o r i n said:

suportii din China nu sunt cei mai reusiti.... nu se compara cu cei originali.

cu silicon ? ..nu... cu adeziv, da. Daca incerci lipirea lor cu banda adeziva, o sa stea senzorii un pic in interior.

cablaj - da, verifici conexiunile - pana acum am gasit doua kituri cu probleme de conectica - se rezolva la montaj, dar iti mai pierzi un pic de timp cu ele....

Mersi Florin, cand or sa ajungă si am timp de ei o sa ma apuc de treaba, adeziv e bun cel de plastic dur de la Bison? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - nu am incercat cu acesta. Eventual faci un test pe plastic, inainte de montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, F l o r i n said:

Ok o sa vad, l-am folosit la lipirea stopurilor de pe portbagaj dupa introducerea ledurilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat din China modulul pentru senzorii de parcare model 56D 919 475 A pentru a il inlocui pe cel ars model 3C8 919 475. Va rog daca se poate sa imi dati o procedura de codare a noului modul, pas cu pas, mai pentru incepatori. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri cu VCDS pe adresa 10-Park Steer Assist - Long Coding - Security Acces - introduci codul 71679 - apoi codezi in functie de ce ai pe masina.

pdc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina am carlig de remorcare nedemontabil si RNS 300. Ce ar trebui introdus pentru asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 3/10/2016 at 8:40 AM, F l o r i n said:

codarea se face dupa indicatiile VCDS-ului, dar numai dupa ce te duci la security acces si bagi codul care ti-l da interfata, pentru a putea face codarea. Altfel nu-l poti coda.

atentie la cei din China... suportii lor nu sunt foarte reusiti, verifica cablajul bine, etc - in rest, totul ok.

daca folosesti o freza buna si lucrezi cu grija, nu ai de ce sa vopsesti bara - iese perfect.

 

Au sosit senzorii, i-am montat, au iesit ok, merg bine, dar...parca ai cobit, buzzerul are o problema, nu merge tot timpul, daca il bruschez merge, dar dupa un timp iar nu mai merge!

De vina este "difuzorul" piezo din interior, am facut o improvizatie pana imi raspunde chinezul sa vad daca imi trimite altul! Nasol....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nimic piezo acolo, e un simplu difuzor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/03/2016 at 8:40 AM, F l o r i n said:

Este sigur piezo, l-am desfăcut! 

Acum după ce am montat si camera alimentata de la bricheta din portbagaj,  alaturi de un filtru cu un releu si condesator, care primeste comanada de la firul de la becul de marșarier, primesc o tensiune continua la senzorii de parcare,  care merg continuu, trebuie sa pun o dioda pe firul de vine de la becul de marșarier?! Sper ca înțelegeți ce am scris eu aici! :)

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii sunt oem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, petro.ionut said:

Au sosit senzorii, i-am montat, au iesit ok, merg bine, dar...parca ai cobit, buzzerul are o problema, nu merge tot timpul, daca il bruschez merge, dar dupa un timp iar nu mai merge!

De vina este "difuzorul" piezo din interior, am facut o improvizatie pana imi raspunde chinezul sa vad daca imi trimite altul! Nasol....

imi pare rau sa aud asta, din pacate se mai intampla.... gasesti de cumparat difuzor original - este in jurul la 60 lei, nou... la SH, mai ieftin - asta pana iti vine altul, de la chinez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/10/2015 at 11:57 PM, nyrol5 said:

Mergi la un magazin de electronice si cumperi un releu de 30A care are pinii numerotati 30,85,86,87

Releu cu 4 sau cu 5 pini, stiu la magazin de care sa-ti dea, si daca nu au de 30A, e bun si mai mare. E vreo 10 lei, si il conectezi ca in schema atasata.

schema montare releu senzori.jpg

Bun...deci am gasit doar releu cu 5 pini (cel din poza) insa tot nu reusesc sa ii dau de capat. ZB9H9TV.jpg?1

0XsRmMW.jpg?1

Nu inteleg urmatoarele lucruri: 

Am 2 fire care pleaca din alimentarea modului de senzori: rosu(+) si negru(-). Rosu il conectez la piciorusul 87 si cel negru unde? pe caroserie?

Am 2 fire care vin din becul de marsarier...la fel..plusul pe piciorusul 85 si minusul unde?

Din piciorusul 86 trag un fir de masa catre caroserie si mai raman piciorusul din mijloc la care nu stiu ce sa conectez. Am incercat mai multe variante insa nu a functionat. 

 

Modificat de adaniel90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 fire care pleaca din alimentarea modului de senzori: rosu(+) si negru(-). Rosu il conectez la piciorusul 87 si cel negru unde? pe caroserie?------DA

Am 2 fire care vin din becul de marsarier...la fel..plusul pe piciorusul 85 si minusul unde?----ai nevoie doar de un fir de la marsarier pe care vine + cand dai marsarier/86 de pe releu VINE LA MASA

Cel din mijloc-ignora-l.Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 fire care vin din becul de marsarier...la fel..plusul pe piciorusul 85 si minusul unde?----ai nevoie doar de un fir de la marsarier pe care vine + cand dai marsarier/86 de pe releu VINE LA MASA - Adica tot pe caroserie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca schimb modulul de parcare din 3C0919283B  in 3C8 919 475A trebuie sa mai schimb ceva ca sa functioneze sau e "plug and play".

Can'ul care il am merge cu 475 sau trebuie sa schimb si can'ul cu unul mai nou ?

Merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat de n-ori, trebuie sa tragi alte 2 fire de can, acum ai can confort, trebuie sa tragi de la can tractiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o diagrama in engleza pt modulul 6y6919283 vdo, ma poate ajuta cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate intimpla ca din cauza sprayului de contact sa fie mai sensibili senzori sa detecteze si cand nu e nimic ..ceva... ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu - dar se poate sa fie defect senzorul si sa faca asa.... sau de la ploaie, etc - se inatalnesc ambele variante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!