Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Are cineva vreo recomandare de facut pentru o locatie din Grecia cea relativ usor accesibila cu auto (exceptie Thasos), pentru familii cu copii 6-8 ani, de preferat cu demipensiune macar ? Si da, exceptie Blue Dolphin ca am fost acolo acum cativa ani si vrem altceva :)

Mai exact, ca si locatie, undeva pe cele 3 brate din Halkidiki sau Corfu poate, eventual poate fi si putin mai jos spre Pelion gen..

Merci !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine, insa pt plaje mult mult mult mult mai mari si preturi mai mici recomand Sithonia. 

 

Ora de varf (11am) eu singur pe toata plaja.

 

8f09cdc098.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Cineva care a fost mai recent cu masina spre Halkidiki imi poate recomanda si mie un traseu? Poate sa fie si mai lung dar sa fie cu asfalt bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iesi pe la vama Giurgiu in Bulgaria-Russe-Pleven-Sofia (centura e cam naspa, mai bine o iei prin oras daca mergi noaptea)-Pernik-Blagovgrd-Sandanski...iesi in Grecia pe la vama Kulata-Serres-Thessaloniki-Kamala...eu am mers pana la Pefkochori pe traseul asta de 2 ori pana acum (2012 si 2016) si la dus am fost numai noaptea, ca am vrut sa beneficiez de prima zi de plaja greceasca si la intors am am fost numai ziua, ca check-aut se facece la 11-12....am facut Bucuresti - Pefkochori fix 12h.

PS: Tu din iasi poti iesi si pela vama  Vrarna....daca te coafeaza mai bine.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand sa traversezi Sofia prin oras. Centura Sofiei este in stare foarte buna, am fost acum vreo luna pe acolo si am fost placut surprins de cum s-au miscat baietii cu aceasta centura (se circula in regim de autostrada).

Practic scapi de Sofia in 10-20 min in functie de trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, are cineva o recomandare de Hotel pentru Grecia (exceptie Creta, vrem sa mergem cu masinile)? Ma intereseaza sa fie Hotelul aproape de plaja daca se poate, plaja cu nisip (avem copii cu noi) si camerele foarte curate. Am gasit ceva pe net, dar e greu sa cauti in toata Grecia, si nisip, si hotel ok, poate ati fost voi si ati ramas placut impresionati.

Recomandarile de mai sus le-am vazut deja. Va multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mersi @rayn e superba plaja acolo, am fost acum 5-6 ani. Oricum, caut si acolo ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata superb hotelul ala pentru Grecia! Pacat ca e in Paralia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Un traseu pentru Zakyntos si costuri aproximative pentru deplasare.

Va mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In iunie plec in Halkidiki :). Cu masina nu am mai fost de 10 ani in Grecia si ma gandeam care ar fi varianta mai buna de mers ?

Am citit mai sus ca pe Sofia se circula destul de bine, nu mai e ca in anii trecuti.

pe Sofia:

https://goo.gl/maps/yx4gX88MpUz

sau

pe Nova Zagora

https://goo.gl/maps/wjw5j9GQqWq

As vrea sa fac drumul din doua bucati, nu imi place cand sunt in concediu mai ales sa fiu ajung la destinatie rupt de oboseala. Daca aveti vreo recomandare de cazare pe la mijlocul traseului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

In zakynthos a fost cineva de curand? ce traseu ar fi recomandat? Eu am gandit sa ies pe la Porile de Fier 2 - Serbia (Nis) - Macedonia ( Bitola) - sa trec granita in grecia pe la Niki, apoi ma indrept spre sud pana la Kilini de unde voi lua bacul spre insula.

Alte sugestii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost acum 2 ani in zakynthos prin calafat-vidin, centura Sofiei, am innoptat in Leptokaria (20km mai jos de Paralia), si apoi pana la Zakynthos. prin Kilini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin.idita

Am fost si eu anul trecut pentru prima data in Grecia. Si mai exact in Lefkada

Am stat 7 zile si pot spune ca am vazut toata Lefkada. Am stat in Nydri si ne-a ajuns undeva la 230 euro parca, 2 persoane pentru 7 zile. Am fost un grup de 7 persoane.

Mai jos o poza cu bife la ceea ce am vazut si locul unde am stat. Oameni super calumea, ne-au facut si cadouri. Ii recomand cu mare caldura. :)

Am mai luat intr-una din zile un vapor de croaziera si ne-a plimbat prin imprejurimi + un party pe vapor si pe o plaja unde se ajungea doar pe apa.. nu pot sa povestesc prea multe din seara aia ca nu imi mai aduc aminte, oricum a fost bestiala :D

Anul asta o sa mergem in Kefalonia candva prin august.

 

2017-05-08 11_36_44-Argovillas - Google Maps.png

Modificat de florin.idita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo cinci ani incoace ne-am facut un bun obicei de a face un concediu pe an in Grecia. Prima data am mers in Thassos, apoi in Halkidiki, dupa care in Kastoria ( o statiune de munte din N Greciei ( langa granita cu Albania). Anul trecut am fost in Lefkada ( am stat in Vasiliki), iar acum o saptamana tocmai ce m-am intors din Corfu ( ne-am cazat in Paleokastritsa). Pot sa zic toate destinatiile au fost superbe, insa Corfu a fost apogeul. Si Lefkada e superba, insa Corfu e mult mai mare si ofera mai multe destinatii de vis.

 In anii urmatori vreau sa ajung si eu prin Zakinthos si Kefalonia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe unde ai fost pe partea cu Sofia sau Stara Zagora/ Makaza ?

Vroiam sa stiu daca au dat drumul complet la centura pe partea cu Sofia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu avionul Otopeni-Araxos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care vor merge cu masina(Peloponez,Zakynthos,in general spre sud),invormati-va bine in perioada sejurului vostru daca vor fi greve in Grecia.

Cat am stat eu au fost in greva transportatorii greci si au fost anulate excursiile spre Zakynthos si Patras .

 

20170515_132831.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin.idita

pai si ce legatura are? nu poti sa mergi pe autostrazi? sau?

eu am vorbit cu cei de la hotel din Kefalonia si mi-am facut rezervarea direct.. bine, e prin august

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!