Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

la orificiul pe unde intra becul in suportul farului ai capacele de plastic negre..?poate fii cauza acolo... frig afara si cald de la motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capacul din spatele farului (cel negru) are pe margine o garnitura de cauciuc. arunca o privire acolo si ai grija sa fie bine aseazata astfel incat sa etanseze farul. si eu am avut problema asta si mai intai am lasat masina un pic la soare cu capcaul din spate scos sa se evapore condensul si apoi am asezat bine garnitura. de atunci n-am mai avut probleme. succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu are aerisire!M-au costat o groaza de bani!O sa incerc si varianta asta.Din el ies doua furtunase scurte,se pare ca sunt pt aerisire.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e din releu... trag de maneta si se aprinde faza lunga... La flash e lumina mai puternica decat daca asi merge cu faza cuplata. Releu actioneaza in ambele cazuri la fel, nu?

In momentul in care tragi de maneta ca sa dai flash atunci se aprinde SI filamentul de faza lunga (la H4), iar in momentul in care treci pe faza lunga atunci se aprinde NUMAI filamentul de faza lunga. In concluzie la flash-uri ai si faza scurta si lunga aprinse iar pe faza lunga... numai faza lunga.

Asta se poate modifica din blocul de lumini sa nu ti se stinga filamentul de faza scurta atunci cand mergi cu lunga. Dar nu e rcomandat! Ai intr-un bec asa de mic 115W care merg in continuu (in loc de max 60W). O sa se incalzeasca de il ia dracu' si o sa se arda becul intr-o saptamana. :D

Mai bine cumperi angeleyes cu 2 becuri pe fiecare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am far clar g4 look. Si... tot nu am gasit explicatia... daca dau flashuri lumina e mult mai puternica dacat atunci cand comut efectiv faza lunga. Si... stau aprinse simultan si permanent si f1 si f2 cand merge cu faza lunga aprinsa.

post-14771-1223408740_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare..! si la mn erau cam chioare farurile, asa ca le-am desfacut si le-am curatat sticla si oglinda, si mi-am pus niste osram'uri h4 night breaker, calitatea lumini este excelenta,si se observa diferenta...desi scrie k ofera cu 90% mai multa lumina, nu prea cred...marketing. Oricum sunt multumit de ele, sa vedem si cat tin.:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

90 % in plus mai multa lumina ??? Ha Ha Ha, mai baieti, ma faceti sa rad, o instalatie de Xenon buna, ofera cu 50 % mai multa lumina...50 % REALI si cred ca, cu totii ati vazut cum bate xenonul!

...stiti ce inseamna 90 % in plus mai multa lumina ??? Dupa spusele lor, ar trebuii ca un far echipat cu un astfel de bec sa lumineze aproape (90%) lafel de puternic ca 2 faruri cu becuri normale :icon_thumright: Ce parere aveti?

In realitate, Philips Blue vision, Extrem Pwer, Night breaker si toate celelalte din astfel de game NU ofera mai mult de 5% reali mai multa luminuozitate !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

un mic ajutor am sj eu probleme cu farurile imi bat km prea aproape de masina... si sunt la nivelu 3 ridicate si km tot chioare is... pot sa le ridic cumva manual?

farurile sunt simple undei faza scurta ii si faza lunga nus separat pot sa pun becuri philips vision plus 55 w am vazut pe aici mere si pentru faza scurta si lunga...??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... si sunt la nivelu 3 ridicate si km tot chioare is... pot sa le ridic cumva manual?

Nivelul 3 inseamna ca le-ai coborat, nu ca le-ai urcat. Daca duci butonul inapoi la 0, atunci o sa vezi o imbunatatire. In mod normnal se tine la 0, iar daca masina e incarcata se pune pe 1, 2 sau 3 ca sa nu-i deranjeze pe cei care vin din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile stau cel mai sus pe pozitia 0. Cu cat creste numarul de pe butonul ala cu atat se coboara farurile, adica la nivelul 3 bat cat mai jos posibil. Invarte invers de buton pana la capat (pe buton va fi afisat o linie orizontala). Daca nici asa nu se rezolva problema, verifica noaptea in fata unui perete daca se misca farurile in sus si in jos cand misti de buton (trebuie sa astepti cateva secunde ca motorasul ala se misca incet). Daca farurile se misca, dar tot nu bat cum trebuie, atunci iti recomand sa mergi la un service si sa-ti faci o reglare de faruri. Pe la service-urile care regleaza directia, fac si reglari de faruri. N-ar trebui sa coste prea mult. La Dacia 1310 era anul trecut aprox. 25 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leam verificat si pe 3 si pe 0 tot aproape ii de masina motorasu merge se misca sus si in jos...ce becuri as putea pune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am niste lumini extraordinare , nu am vazut multe masini cu asa faruri , sincer..............si e totul stock , numai becurile sunt white plasma dar si cu cele normale eram foarte multumit..........farurile sunt cu o faza

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
PHILIPS XTREM POWER

XTREM POWER cel mai prost raport calitate/pret!

H cat are G3?

H4 daca ai un singur bec in far

H1 daca ai faza lunga separata de faza scurta

H7 daca ai faruri generatie noua cu sticle clare hella

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe golf 3 merg doar becuri H4 sau si H7?

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu are aerisire!M-au costat o groaza de bani!O sa incerc si varianta asta.Din el ies doua furtunase scurte,se pare ca sunt pt aerisire.Multumesc

Daca ai rezolvat,spune mi si mie cum,am aceeasi problema;multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic farul trebuie sa fie inchis ermetic sa nu se abureasca.Ieri le-am dat jos de pe masina si am pus silicon transparent pe la garnituri(s-au largit).Cred ca-mi intra apa pe undeva.Farurile au niste furtunase de aerisire din cauciuc in numar de 3.E posibil sa intre apa pe langa aceste orificii.Sa vedem cand va ploua sau cand o sa spal masina daca mai apare fenomenul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Eu pe golful meu nu mai am farurile originale cred (masina e 97 si farurile sunt din acelea primul tip, alea uratele, presupun ca astea sunt cele cu 1 camera). Sunt constient si stiu ca masina a suferit un mic POC pe fatza inainte sa o cumpar eu.

Unde vreau sa ajung: 1.la imbinarea aripilor cu farurile ramane un pic de loc - e posibil ca farurile fiind de pe un model mai vechi de G3 sa fie mai mici putin? :)

2.daca o sa-i pun far cu angel-eyes trebuie sa modific ceva sau sa mia montez vreun releu ceva?

Multumesc anticipat.

Modificat de AnduGTR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat farurile cu cele din poza angel-eyes.Totul se potriveste perfect!Ma refer la urechile de prindere si la mufe.Lumina dispersata de aceste faruri e mult mai proasta(angel-eyes).Arata bine pe masina doar atat!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am far clar g4 look. Si... tot nu am gasit explicatia... daca dau flashuri lumina e mult mai puternica dacat atunci cand comut efectiv faza lunga. Si... stau aprinse simultan si permanent si f1 si f2 cand merge cu faza lunga aprinsa.

Asa patesc si eu desi am faruri angel-eyes. De cine sunt facute ale tale? Ale mele sunt fabricate de FK Automotive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca ale mele bat cam sus, desi am fost si le-am reglat , iar cel care le-a reglat a zis ca ''bat'' bine, dar se poate si putin mai sus ca sunt cam jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele bat jos.sunt facute in Germ.Sincer nu fac banii!!Sunt faruri pentru cadouri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile voastre nu au relaj propiu sa bata mai sus sau jos?Trebuie sa aiba relaj si pe faza scurta si luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!