Jump to content
BLiTZ

Fabia 3 - discuții generale

117 postări în acest subiect de discuţie

_R_A_D_U   
_R_A_D_U

Sunt in configurarea unei ascutitori. Intrebari:

1. Motorul 1.0 MPI are doua versiuni: 75CP respectiv 60CP. Diferenta de 15CP este data de soft sau motoarele sunt diferite? Sunt diferente notabile la mers in oras intre cele doua?

2. Cine are aceasta masina, imi poate spune cum e trecut la roti in certificat? Daca iau o masina cu roti pe 14, ii pot pune si roti pe 15 (si invers)?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

rianMa   
rianMa

La mine in carte sunt trecute dimensiuni pentru roti de 15/16/17. 

Modificat de rianMa

Link către postare
rianMa   
rianMa

Un mic facelift pentru Fabia si motoare noi:

http://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/2018-skoda-fabia-estate-gain-113bhp-10-litre-engine

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U

Din toamna, 1.0TSI de 115CP va fi pe Rapid si, posibil din iarna, pe Fabia. Om trai si om vedea...

Modificat de _R_A_D_U

Link către postare
sebidraghici   
sebidraghici

De fapt incepand cu 7 aprilie nu se mai poate configura Fabia 3 cu motorul de 1.2 TSI, a fost inlocuit cu motorul 1.0 TSI cu aceiasi CP ca si cel de 1.2 insa cu 160 euro mai scump conform consilierului de vanzari de la Avia Pantelimon :) ieri am rezervat ultima masina din Romania pe varianta 1.2 TSI 110 CP pentru sotie :wub:

Modificat de sebidraghici

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U

Era alba? La ce pret ai prins-o? Acum singura de 110CP este  un smart rosu cu dsg la 13100...

Link către postare
sebidraghici   
sebidraghici

Salut @_R_A_D_U este tot un smart rosu, din pacate cea cu DSG mi-ar fi placut si mie :D dar domnisoara de la showroom mi-a spus ca este deja rezervata (desi nu stiu de ce mai apare pe site), eu am gasit-o la 11.700 singurul dezavantaj fiind lipsa climei, in rest are cam tot ce ii trebuie, scaune incalzite, senzori parcare spate, tempomat, bluetooth pentru telefon, comenzi pe volan, lipseste de asemenea si Hill Hold dar din ce m-am documentat poate fi activat ulterior prin VCDS :winter:

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U

A incercat cineva sa monteze legal, la autorizati, instalatie GPL pentru aceasta masina? Se pierde garantia?

Link către postare
vdragos   
vdragos

Garantia de producator se pierde la toate componentele afectate de modificare daca modificarea nu e autorizata de producator (si nu e). Nu am cunostinta de dealeri care preiau garantia asupra lor si fac aceasta modificare.

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U

"Sapind" pe net, am vazut ca in Polonia chiar fabrica a "dotat" masina cu o instalatie originala...

Link către postare
SebiG   
SebiG

Am comandat la sfârșitul lunii aprilie o Fabia Monte Carlo 1.2 Tsi cu Dsg. Aveți idee cat ar putea dura sa vina mașina? Avia Motors spun 10 săptămâni.

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U

Mie mi-a venit in 8 saptamini. Am comandat-o la Autec Craiova JOI 26 ianuarie 2017 si am ridicat-o JOI 23 martie 2017(pe 28 februarie a fost fabricata).

In contractul de livrare a fost trecut 8 saptamini. Adevarat, nu mi-am dorit / luat masina cu DSG. Daca n-ai masina, e nasol pina la jumatea lui iulie... Eu am avut si m-a durut la basca. Cit a costat? Oricum, in afara de pretul dat, vei mai cheltui 1000 euro de voie (camera video, asigurare, casco, anvelope de iarna, etc)...

Asteptare usoara!

Modificat de _R_A_D_U

Link către postare
SebiG   
SebiG

Prețul final a fost 17000, ...am scăpat in porumb cu opționalele.

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U
On 15.06.2017 at 6:24, SebiG a scris:

Am comandat la sfârșitul lunii aprilie o Fabia Monte Carlo 1.2 Tsi cu Dsg. Aveți idee cat ar putea dura sa vina mașina? Avia Motors spun 10 săptămâni.

Mai multe detalii, se poate? Ce optiuni, ce echipare?

Link către postare
SebiG   
SebiG

A venit mașinuța! Mă duc astăzi la ora 2 sa o iau cu asigurarea în dinți.

Opționalele sunt (nu neapărat în ordine) Maxidot, Dab, tempomat, senzori spate, senzori ploaie, bolero, arkamys, clima, geamuri electrice fata spate, duze încălzite, cotieră. 

Nu am luat keyless, am senzația că e o opțiune inutilă. La fel cu start stop, mă enervează maxim. La restul opțiunilor am renunțat din motive financiare, oricum toți prietenii mei mi-au spus că sunt nebun, că luam sh super de banii ăștia, bla-bla... nu stau sa le explic.

Anyway, revin deseară cu impresii calde

Link către postare
capone26   
capone26

Second hand cu care ajungeai de cateva ori prin service inca din primele sase luni, in schimb cu una noua (in teorie) nu trebuie sa ai batai de cap. Astept curios primele pareri si poze. 

Link către postare
_R_A_D_U   
_R_A_D_U

@SebiG S-o stapinesti sanatos!

Un jurnal, ceva poze, pareri la cald, se poate?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.