Cristian

Probleme Leon 5F

235 postări în acest subiect de discuţie

Publicat (modificat)

Revin cu update: problema consumului s-a rezolvat. Cauza, analizand datele disponibile, era actuatorul defect. Acum a scazut consumul cam cu 1.5-2 litri la acelasi stil de mers, aceleasi jante si acelasi traseu. 

Pentru prima data am inceput sa vad sub 5% consum mediu la mers normal ba chiar cred ca daca as merge pe Eco (masina sta la drumuri externe exclusiv in Sport) as putea sa scot sub 4%. :)

Aviz posesorilor de 2.0 tdi Euro6 150 cp: se pare ca problema actuatorului nu este chiar specitica SEAT ci apare "pe" tot mqb-ul. Am auzit deja de 2 cazuri de Passat si unul de Tiguan. 

Edit: comportamentul este la fel, nu am sesizat vreo schimbare nici in bine nici rau. :)

Modificat de cristi511
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

In sfarsit, AI si tu diesel ! :)) 

Trage si mai bine cumva dupa rezolvare, sau aici e la fel ?

Modificat de CristiALF
1

Link către postare

@cristi511Vezi , iti spuneam si eu ca ceva nu era in ordine acolo, nici eu nu am o talpa de puf, chiar nu intelegeam cum ieseau consumurile la tine, acum inteleg :)

Legat de acest motor, ieri am facut 225 km in stil linistit extraurban si am avut o chestie ciudata la motor o singura data: mergeam cu 80km/h vit 4 abia atingeam pedala de aceleratie, 17 grade afara, mers in linie dreapta si dintr-o data pentru o secunda masina a picat in nas chiar urat, de parca dintr-o data as fi ramas fara motorina, sau ar fi oprit motorul, chiar am dat cu capul in fata amandoi( eu si logodnica) , dupa acea nu a mai reprodus problema, chiar am incercat sa-l reproduc dar nimic...totusi am observat ca pus pe sport si mers linistit in jur la 2000 rpm abia atingand pedala de acceleratie parca are un punct cand electrica masinii parca nu stie sa accelereze sau sa intre in frana de motor( desi cand s-a intamplat chestia, nu era o simpla intrare in frana de motor, era mai mult parca o oprire motor...nu stiu cum sa explic mai bine) Este prima oara cand s-a intamplat asta, am mai facut 150 km, astazi mers in oras, nimic de genul. Motorina la 3/4  OMW Maxx Motion.

0

Link către postare

@cristi511: super consumuri :))

@Andrei1980: paranormal? ceva prin motorina?

0

Link către postare

Da, deocamdata de ordinea paranormalului si sper sa si ramana asa( desi ar trebui sa fiu obisnuit cu problema misterioasa al aerului conditionat la mine... totusi sper sa ramana o patanie ciudata si nu o normalitate... 

0

Link către postare

Din nefericire pentru tine Andrei sa stii ca si eu am patit treburi d-astea. :)

Am lasat-o la nivelul de "asa face toate" deci nu mi-am batut capul.

Edit: de cand am schimbat actuatorul nu s-au mai "aratat" intreruperile. Urmaresc si in viitor. 

0

Link către postare

Salutare!

In dreptul valorii de 2000rpm un greiere foarte zgomotos si enervant isi face simtita prezenta undeva in spatele volanului. Am apasat/tras de toate plasticele posibile si imposibile dar...nimic. A mai intampinat cineva problema asta? Nu reusesc sa identific unde se ascunde.

Multumesc

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Am mai auzit de problema asta pe forumul seat. Din cate retin problema era atingerea dintre plasticul de la ceasuri si cel ce acopera directia.

Modificat de Cristian
citat inutil la postul anterior
0

Link către postare

Sau capacul airbagului de genunchi care e problema cunoscuta in retea la MQB.

0

Link către postare

Multumesc.

O sa incerc maine ambele variante. Pana una alta am programat-o pentru luni si la PBN sa rezolve pe garantie daca nu ii dau eu de cap.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.