Jump to content

BMW 320d sh vs Octavia RS 3 noua


PTDA
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere faptul ca...

 

masina se cumpara si ruleaza in Germania aprox 80 km/zi

 

 

Costurile de intretinere nu sunt radical diferite, cel mai notabil este impozitul de ~2000RON, dar vorbind totusi de masini de peste 30.000€, ma gandesc ca 150RON/luna nu-s un capat de tara.

 

...e cam lipsit de importanta aspectul asta. Zic si eu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

True, am uitat ca nu e-n RO. Atunci care-s costurile "semnificativ mai mari"? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la asigurare obligatorie, casco si combustibil in principiu. Insa sincer sa fiu, vorbesc prematur pentru ca nu am date exacte.

Costul de achizitie e insa o certitudine, un 330d aproape nou sare bine de 40000 cu tva inclus si eu din pacate nu am posibilitatea sa recuperez tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ziceai ca bmw-ul e SH? Anyway, asigurare si casco nu te pot ajuta pentru ca nu stiu cum e in Germania. Combustibilul insa nu e un issue, diferenta e destul de mica fata de 2.0TDI. Mie-mi consuma intre 6.5 si 7L/100km pe autostrada (poti obtine si sub 6 daca te nesimtesti sa mergi cu 90km/h in a 6a da' presupun ca nu te intereseaza asta). Tinand cont de 1600kg, quattro si aproape 300CP, imi pare f bine. Din ce stiu, nici 2.0TDI quattro nu scade sub 6 deci diferenta e destul de mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca oferi niste date care arata f bine. Din pacate asigurarile sunt f scumpe si eu (soferul) inca nu am istoric, deci o sa ma rupa astia cu taxele.

Am zis aproape nou. Normal sh, dar pana in 25-30000km inca miroase a nou...la asta ma refeream cand am zis aproape nou :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La BMW o sa te coste Haftpflicht cam 700-800 euro, iar Vollkasko cu SB 1.000, cam inca pe atata, daca doar tu conduci. Daca mai exista un sofer, cam 1.000 in plus. Deci cam 2.000 euro pe an. Plus masina 30.000, o tii vreo 2-3 ani, dai pe ea minim minimorum 35K, iar de vandut, daca o vinzi cu 15K, poti spune ca ai avut gherla. Sa nu uitam reviziile. In 3 ani, mai dai vreo 4.000, deci un grand total de 39K. Deci in trei ani pierzi 39K - 15K = 24K. Si ziceai ca n-ai bani...

 

De ce nu mergi sa-ti iei noul treiar in leasing? Platesti 400 euro/luna, pe an iese cam 4.800, in 3 ani 15K. Nu platesti revizii, nu platesti nici Haftpflicht, nici TK/VK, doar benzina/diesel si gata; oricum, la sfarsitul anului, din Steuererklärung iti recuperezi banii de la Finanzamt.

Dupa 3 ani o dai inapoi si iti iei altceva. Tot nou. In conditii financiare mai bune, ca deja esti client vechi. Asta, daca nu tii sa iti scrie musai numele in brief.

Daca da, multa bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cei 15000 in 3 ani se adauga un avans de 9-10k eur minim. Deja sarim la 25000 eur in 3 ani, 3 ani dupa care masina nu e a mea, decat daca platesc taxa reziduala. Nu e asa usor nici cu leasing. Atasez un document...e in germana, dar se intelege despre ce e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si documentu...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea amandoua-s exemple de CREDIT. Scrie Finanzierung, nicaieri Leasingangebot.

 

Pai cine a zis ca trebuie sa platesti Schlussrate? :huh: aia o platesti daca vrei sa devina masina a ta. Si nu pricep de ce ai vrea. O dai inapoi si o iei pe urmatoarea. Simplu.

Vezi ca exista o gramada de oferte de leasing cu 0% Anzahlung. Google it.

post-16418-0-13902900-1406578405_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Nu platesti revizii, nu platesti nici Haftpflicht, nici TK/VK, doar benzina/diesel si gata...

Daca ai masina in leasing in Germania nu platesti asigurare full CASCO si nici reviziile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco intra in rata lunara, iar reviziile la orice reprezentanta. Asta daca vrei garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan, ceea ce ai atasat, e tot Finanzierung. Nu am intrebat ce inseamna Leasing in Germania, dar am impresia ca e Finanzierung (din reprezentanta, exact ca in Romania, exact ca oferta pe care am atasat-o) si nu Kredit. 

Oricum, BMW nou imi depaseste bugetul, la fel ca si Passatul CC de altfel, de aceea incerc sa ma rezum la ce pot sa imi permit la modul realistic. 

Versus-ul ramane intre 320d si Passat CC 2.0 TDI, sh, 2012-2013, max 30000 km, 29-30000 + TVA, full ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Intre Bmw 320 F30 diesel si CC diesel tot Bmw-ul e peste. CC ul nu e premium desi tinde oarecum spre, totusi putem spune ca CC ul arata foarte bine ca design exterior, trebuie sa recunoastem, clar peste ce era la inceput(Skoda RS) chiar si peste Bmw, bine aici e vb de gusturi.....

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da...mai vorbim,dar tot nu inteleg ce vrei?Ori 3.0,ori 2.0.Rezuma-te la anumite chestii ,numai tot schimba.Maine ne spui ca vrei 5.0 benzina.Deci intre 3.0 si 2.0 diferenta de combustibil extraurban e mica vreo 2L maxim!In urban se schimba treaba,poate sa fie si de 4-5L diferenta.Cu un consum de 10 L/100 km adica 2400 KM pe luna(800 km in 10 zile) vine cam 15-16 milioane(400E aprox).Sub 10 nu o sa ai cu 3.0.Cu 2.0 poti sa ai si maxim 8(mers sportiv si cum vrei tu) si te ajunge intre 250-300 E combustibil pe luna.Am calculat cu 6.5 lei /L.Alta diferenta intre 3.0 si 2.0 este impozitul,asigurarea.

 

Sa-mi zici cand te lamuresti la motor te rog frumos ca deja suntem la a 4-a pagina si tot cu nimic nu te-ai hotarat,adica toata lumea te ajuta fara probleme,dar daca te tot razgandesti facem ruleta ruseasca aici.Ai multi bani stransi acolo,te inteleg,nu esti hotarat nici ce masina vrei sigur,dar la banii aia un E classe sau un S,dar e ok tu vrei masina cat mai noua!

 

Sper ca te-am ajutat in legatura cu consumul!

Modificat de davydsss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.Deci intre 3.0 si 2.0 diferenta de combustibil extraurban e mica vreo 2L maxim!In urban se schimba treaba,poate sa fie si de 4-5L diferenta.!

Imi pare rau dar bati campii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff ce ma distrez la prima ora! 

 

Davydsss am impresia ca iti place sa te contrazici, sa bati campii, asa cum spune si Ice, pentru ca efectiv esti pe langa subiect. Stii cat consuma motorul de 2l de la bmw in Bucuresti? 10+ %. Ce zici de asta pentru un diesel? O sa zici ca nu se poate dar inainte sa faci asta arunca un ochi pe forumul marcii si vezi efectiv ce pareri au posesorii. 

 

Ca sa nu mai vorbesc ca diferenta dintre dieselurile moderne ( 177cp+) de 2 litri si cele de 3 litri la consumul extraurban este neglijabila luand in considerare acelasi regim de viteza.

 

Si din nou spun asta, indiferent ce provenienta are, ce putere si ce stema are stantata pe capac, un 2 litri va merge tot ca un 2 litri ( 4 cilindri). Nu se compara cu un 6 cilindri ( fie ei in V sau in L). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere asteptarile pe care le-ai expus pe pagina anterioara, eu unul zic ca treaba e mai mult decat clara.

Ai de ales intre noua generatie de BMW Seria 3 si un Passat CC care e de fapt Passat B6 pe dedesubt, adica o masina din 2005, in fapt.

Nu fac parte din categoria celor convinsi ca "Nu e carne ca pateu' si masina ca BMW-u' ", dar in cazul de fata Seria 3 e peste un CC din mai toate punctele de vedere: confort, dinamica, performante, finisaje, imagine. Singurele aspecte discutabile sunt cele ce tin de estetica si, eventual fiabilitate, dar sunt increzator ca garantia oferita de BMW iti va oferi liniste suficienta.

 

Macar in comparatia cu Skoda vorbeam despre platforme tehnice noi in ambele cazuri si, eventual, de oferta de spatiu mult mai generoasa in cazul Octaviei, insa CC-ul nu are nici un atu in lupta cu Seria 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie sincer mi se pare mult mai ok sa fie in comparatie CC-ul decat Octavia. Arata mult mai bine (exterior & interior), este "mai aproape de imaginea premium" iar platforma mi se pare cvasi-irelevanta. Daca se vorbea la inceput de acei 0.8s pana la 100km/h si cat se simt in viata reala, imi permit sa cred ca diferenta asta de platforme se simte si mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar un drive test poate simplifica lucrurile. Parerile sunt impartite si fiecare spune din ce a citit/auzit sau intalnit. Din experianta personala pot spune ca motorul de 2L 184 PS e unul economic. Mai mult, nu pot spune, deoarece era cuplat la o cutie manuala X DRIVE. Am avut 2.5L 177 PS si am fost foarte multumit, iar urmatorul va fi cu siguranta 3,5L pentru simplul considerent ca diferenta de consum e neglijabila, iar restul incomparabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, CC-ul e mai potrivit pentru ca e oarecum in aceeasi clasa(limuzina compacta), dar totusi nu as spune ca o masina cu tehnica din 2005 se poate compara cu tehnica din 2014.

Sa ne uitam doar la dotarile si tehnologia de pe O3 in comparatie cu ce era disponibil pe Passat in 2005. Aceeasi paralela exista si la capitolul tehnic(sasiu, platforma, etc.).

CC-ul e o "baba cu lifting" prin comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleci de la premiza ca VAG pune pe o Octavia din 2014 "its greatest & latest", ceea ce nu e cazul :) Pe Octavia vei gasi mai multe reduceri de costuri decat pe un CC. In plus, faptul ca platforma a fost conceputa in 2005, nu inseamna ca masina overall este o masina generatie 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reduceri la costuri, da, fete de usi, amortizoare de capota, bla bla, dar tehnica e superioara. Nu poti spune ca O3 nu e mai avansata tehnologic fata de Passat, sa fim seriosi. :)

Platforma tehnica(dedesubtul masinii) nu a mai fost revizuita din 2005. Daca ai cumva informatii despre schimbari notabile care au avut loc in acest sens, as aprecia daca mi le-ai indica. Doar pe la motoare si design ce au mai umblat, in rest mai nimic. Oricum motorizarile de pe O3 sunt mai noi si chiar superioare.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca reducerile alea de costuri de care vorbim si diferenta de clasa sunt foarte vizibile pentru posesor in timp ce acea diferenta tehnologica not so much :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, ok, daca pui problema asa, da, reducerile de costuri m-ar determina si pe mine sa nu aleg Octavia, dar nu toate lumea gandeste asa.

Repet, tehnologia e superioara, dar daca urmaresti strict "aerul" de premium CC e peste Octavia, asa cum si seria 3 e sensibil peste CC. 

Pe de alta parte, nu stiu cat o sa mai valoreze un CC cu tehnica atat de veche peste vreo 2-3-4 ani daca o vinde...

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!