Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Eu am trecut in CIV marimile omologate. Pe 19" de exemplu nu am trecut nimic. Doar 17" si 18"

 

civ.jpg

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe usita rezervorului este trecuta si dimensiunea pe 19",235/35/19 daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul m-as lua dupa CIV .. si nu dupa usita rezervorului :) Si in CIV, cel putin la mine, au copiat din CoC, din cate stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns ! cei de la RAR transcriu doar ce scrie pe actele masinii venite de afara (Brief) nimic mai mult, in cazul meu nu erau alte dimensiuni trecute. Ma gandesc ca ar fi un pic de excess de zel sa amendeze asta...gandindu-ma la cate vechituri de 500 Euro se inmatriculeaza acum....

pe 19 inch este trecut doar pentru varianta R de fabrica

Modificat de neegie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: 19" se omologheaza la passat CC fara probleme. Este de ajuns sa mergi cu 100 lei la Vw sa iti dea foaie, iar apoi la RAR (in cazul meu doar cu cartea masinii; nici macar nu le-am dus masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super ! si pentru ce dimensiune de anvelope ai optat ?

 Merci !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 19" iti omologheaza doar 235/35 si fix pt astea am optat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus rezerva 215/55/16 et 45 . Are exact la aceeasi diametru cu 235/45/17 . In caz de pana pun rezerva si merg linisti sute de km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Pentru distantiere de 5mm am nevoie de alte prezoane ? Intreb, deoarece multe firme care vand aceste distantiere spun ca pt 5mm nu am nevoie de alte prezoane, este indeajuns ca prezonul sa prinda minimum 6 rotatii complete. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Intr-adevar, imi amintesc si eu din scoala de acum 25 de ani la materia Rezistenta Materialelor ca 6 filete complete de la un surub au rezistenta egala cu surubul in sine. Orice este peste 6 rotatii, depaseste rezistenta surubului, adica degeaba rezista filetul, ca se rupe surubul daca este o solicitare prea puternica.

   Si da, la VW avem suruburi nu prezoane ( care arata altfel decat suruburile). Masinile care au  prezoane (suruburi prizonier) la roti, au prinse rotile cu piulite. 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune prezoane cu 5mm mai lungi ,nu te  juca cu nr de rotatii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut altele cu 5mm mai lungi. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare colegii!

De putin timp, am trecut si eu de la un bmw e60 la un passat cc facelift 2012.. Dar masina mi se pare foarte rigida, am cauciucuri de 235/40/18(Lakeville) pe ea si am fost la vulcanizare sa mai las din aer , dar a spus ca neaparat trebuie sa am 2.7 in ele.,, mi se pare foarte mult, care-i presiunea corecta la dimensiunea asta? Oricum urmeaza sa ii iau 4 cauciucuri noi si vreau sa trec la 245/40/18 cum am avut si pe bmw, are vreun coleg poza cu 245/40/18 sa vad cum arata? se poate pune dimensiunea asta pe CC? 

multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e suspensia de vw ,baga 2.4 . 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le tin la 2.2 , 2.3 mereu . 2.7 mi se pare mult , doar daca mergi mai tot timpul cu masina incarcata . Cat despre dimensiunea cauciucurilor iti recomand sa ramai la 235 varianta propusa de producator pentru a nu  avea alte probleme in caz de "Doamne fereste". Am  pus odata jante de A8 cu cauciucuri 255, doar sa vad cum arata masina , si lovea  pe fata cand viram maxim. S-ar putea ca 245 sa incapa totusi.

 

Modificat de CosminBalan26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de raspunsuri..  Eu credeam ca la bmw e mai rigida, dar m-am inselat.. Mult mai rigida suspensia la CC.. 

2.7 imi arata ca am in cauciucuri , pe bord computer la tyre pressure acolo.. Se poate sa nu mearga bine senzorii aia? sa indice aiurea?se poate reseta ?

multumesc..    

Eu zic, ca incape si 245/40, din cate se vede.. Dar m-ar interesa si cum arata, daca are vreun coleg 245/40 si o poza.. 

 

Modificat de mada_13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna am 245/45/18 si nu atinge, ramane spatiu suficient. Am avut si 245/40/18 de vara, fara probleme. Nu stiu cat de bine se vede in poza de mai jos

IMG_2595.JPG

IMG_2597.JPG

Am incercat tot felul de prostii, combinatii si alte artificii dar in final m-am lecuit, am ramas la 235/45/18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede destul de ok, mersi fain de poze!

Pai si 235/45/18 tot nu-i ca in carte, in carte parca-i 235/40/18.. Sau acuma vine cu 235/45/18 din fabrica? a mea e 2012, a ta vad ca e 2016, acelasi model dar poate au schimbat ceva.. intreb si eu, ca sincer la vw nu ma pricep, sunt la inceput cu vw:))..

Se simte la comfort cu 245/40? mai comfortabil putin decat 235/40? pe mine asta ma intereseaza, sa nu mai fie chiar asa rigida.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comfortul il da talonul 40,45 nu latimea 235,245. Acum cc-urile vin cu 235/50/18, cel putin aici in anglia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu ca il da talonul nu latimea, dar 245/40 are talon putin mai mare decat 235/40.. exista si calculator unde poti vedea diferenta intre ele.. sunt putin si mai inalte cele de 245/40 fata de 235/40, nu doar mai late... Deci chiar nu stiu ce cauciucuri sa imi iau pe el, sa arate si bine, dar sa fie si mai comfortabil putin.. Acuma simt orice pietricica de pe drum..  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti in Romania te supui legislatiei in vigoare, si anume e o singura dimensiune omolagata pt masina ta pe 18, nu sunt acceptate echivalente. Riscul e sa ramai fara talon, si atunci o sa simti mai mult decat o pietricica pe drum, o sa simti o gaurica la portofel.

 

Daca asta nu este suficient pt tine, in caz de accident, si daca se vrea se poate neacorda decont/aviz de reparatie din cauza anvelopelor neconforme. Deci, sfatul nostru, circula legal.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu si eu legislatia si "riscul" de a ramane fara talon..

eu am intrebat doar daca se poate pune,din punct de vedere tehnic si daca-i mai comfortabil.. atata tot, nu daca-i legal sau nu... restul le suport eu, daca e sa fie amenda si "gaurica la portofel" etc. 

Multumesc oricum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca faci accident, intra cineva in tine si e dauna totala, insa se refuza pt roti neconforme, ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!