Jump to content

Probleme cutie de viteze


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

la mine e deja bucsat trenul fix... pe imnterior inca, adica, desfacuta cutia, facut o saiba de 0.05... parca si inchisa la loc.

nu are gram de joc in priza

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare.

 ma poate ajuta cineva cu, codurile ptr cutie viteze automata (DSG ) montate pe passat b7,

2.0 tdicr, 140cp din 2011 .... ?

vreau sa fac conversie de la manuala si ptr asta trebuie sa stiu ce cod de DSG este compatibil cu masina mea .

multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, cascadoru said:

salutare.

 ma poate ajuta cineva cu, codurile ptr cutie viteze automata (DSG ) montate pe passat b7,

2.0 tdicr, 140cp din 2011 .... ?

vreau sa fac conversie de la manuala si ptr asta trebuie sa stiu ce cod de DSG este compatibil cu masina mea .

multumesc frumos.

Salut. Uite aici un cod 02E300062B.

Eu am facut conversia la un passat b5.5 dar de la automata la manuala si din cate stiu ce vrei tu sa faci este mult mai complicat!

Mai exact se schimba asa: cutie de viteze,  suport cutie, planetare, electromotor, pedalier ( sa nu fie de Anglia), punte fata, timonerie, maneta schimbator, ceva calculatoare si fire trase (de exemplu pt lampile spate ca sa se aprinda cand bagi in R).

Multa bafta si rabdare daca crezi ca merita sa te apuci!

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ptr info.

nu stiam ca trebuie sa schimb si:  electromotorul, puntea fata ....

pe celelalte le-am luat in calcul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu erau destule si scumpe si fara astea? :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erau dar .. ce nu face omul ptr nevasta ... ! :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o varianta luata deja in calcul ... dar pierderea e cam mare si nu merita, inca.

vedem.

multumesc oricum ptr opinie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind in vedere preturile exagerate la cele mai multe componente, cred ca si cu SH costul e mare,nu stiu daca merita cu atit mai mult cu cit adaugi si o manopera usturatoare la tot ce ai de facut. Femeile in general au impresia ca daca e automata s-a rezolvat problema si stiu sa conduca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sunetul (mugetul ala enervant in treapta 1)la virare a reaparut dupa ce am schimbat uleiul in cutie!!!! a disparut dupa ce am schimbat uleiul si acum dupa 22000k a reaparut mugetul ala.Oare ce este de facut?iar schimb uleiul?parca este cam naspa sa schimb uleiul din cutie odata cu celelate consumabile.ce dracu este facut din ulei de masline.Voi cum ati rezolvat problema ,daca ati fost ghinionisti si ati avut-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mugetul ala de 40.000km ocazional. Stii ce am facut? Total ignore. Daca are cineva alta solutie astept.

On Thursday, December 22, 2016 at 4:08 PM, ovidiu81 said:

Sunetul (mugetul ala enervant in treapta 1)la virare a reaparut dupa ce am schimbat uleiul in cutie!!!! a disparut dupa ce am schimbat uleiul si acum dupa 22000k a reaparut mugetul ala.Oare ce este de facut?iar schimb uleiul?parca este cam naspa sa schimb uleiul din cutie odata cu celelate consumabile.ce dracu este facut din ulei de masline.Voi cum ati rezolvat problema ,daca ati fost ghinionisti si ati avut-o?

Ce tip exact de ulei ai pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, Ionut_CC said:

Eu am mugetul ala de 40.000km ocazional. Stii ce am facut? Total ignore. Daca are cineva alta solutie astept.

Ce tip exact de ulei ai pus?

 Uleiul folosit acum este OEM vw cu codul G052171A2. In cutia manuala de 6 trepte intra 2,4 litri.Cred ca il voi mai schimba o data si daca va face iar il las pana cade cutia pe jos. Alta soluție nu vad din moment ce am văzut ca problema cu mugetul asta se manifesta si la passat b8. 

Modificat de ovidiu81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am un zgomot aiurit de zici ca e cap de planetara insa incepe si il face usor asa si la cald virat stanga il aud pe dreapta , dar la rece acum iarna se aude si e enervant , cum se incalzeste apa se aude dar mult mai slab , cred ca tot uleiul in cutie trebuie sa il schimb si eu , am sa incerc si asta ! Daca mai stie cineva o rezolvare sa ne anunte aici , un ulei care sa il pun e cel original sau pot pune si altceva mai bun ?

Manuala 6 trepte , 1.6 TDI 105 cp !

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus ulei original ,dar minunea disparitiei zgomotului nu a durat decat 20000km.Acum a reaparut,cred ca o sa ajungem sa schimbam uleiul din cutie odata cu uleiul din motor.:((Poate exista alta solutie ,dar inca nu am gasit-o noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14/10/2016 at 8:57 AM, cascadoru said:

erau dar .. ce nu face omul ptr nevasta ... ! :))

 

in cazul asta este mai ieftin sa schimbi nevasta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic:

Buna varianta colegule.... !

 de ce nu mi-oi fi scris mai devreme .....

 acum, deja am schimbat masina :) si, cred ca ai drepatate - ieseam muuult mai bine daca pastram masina si schimbam nevasta.

sa le pierd pe amandoua.... parca e prea mult. :))

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.01.2017 at 18:43, ovidiu81 a scris:

Eu am pus ulei original ,dar minunea disparitiei zgomotului nu a durat decat 20000km.Acum a reaparut,cred ca o sa ajungem sa schimbam uleiul din cutie odata cu uleiul din motor.:((Poate exista alta solutie ,dar inca nu am gasit-o noi.

 

Pai ar fi perfecta o solutie de macar 50.000 km pana sa reapara sunetul pentru ca eu 20.000 km ii fac in cca 4 luni si nu prea mi-ar placea sa schimb uleiul la 20.000 km !!! Odata pe an nu ar fi nici o problema dar nici chiar la 20.000 km ! Multumesc de raspuns si poate gasim o solutie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutari colegi am si eu o problema si anume la radiatorul de pe DSG am o pierdere de ulei ,stie cineva un cod sau dimensiunile de la garnituri dintre radiator si cutie si eventual de unde se pot obtine

 multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegii am si eu nevoie de o informatie: vreau sa schimb uleiul in cutia DSG, de ce tip de ulei am nevoie si ce cantitate ? Schimburile de ulei pt cutie se fac la un anumit nr de km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG 6 : 6 litri de ulei (se pun 5.5 ,de preferat oe),filtru ulei,oring filtru,buson baie ulei si garnitura buson

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, EEXCALADE said:

DSG 6 : 6 litri de ulei (se pun 5.5 ,de preferat oe),filtru ulei,oring filtru,buson baie ulei si garnitura buson

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, EEXCALADE said:

Ai grija sa se respecte procedura 

O sa merg in service-ul unde imi fac toate reviziile si reparatiile la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,
Am si eu o curiozitate...Kilometrajul acum este de 220k km, am masina de 1 an, 20k+ facuti in tara fara nicio problema. Insa, cand merg cu ea 50km/h si franez incet si incepe sa retrogradeze, daca motorul e rece se aude cum schimba treptele. Cateodata se aude, cateodata nu. Cand accelerez schimba ok, nu se aude nimic. Nu bate sau altceva, intrebarea mea e daca e normal sa se auda (datorita uzurii sau asa e ea).
Si daca mai are cineva la DSG Coasting Function, oare se poate scoate? Nu va enerveaza? Merci

Modificat de Raulbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare, colegi! Am o problema la al meu Passat si as vrea sa stiu daca s-a mai lovit cineva de ea, pana ajung la service, la constatare. Am cautat prin topic-uri, dar nu am gasit aceste simptome. Asadar: in treptele 4 si 5 (DSG), doar in accelerare mai puternica, masina tremura. Se simte in scaun o miscare laterala, ca si cum as dansa Lambada :). Daca accelerez usor, nu se simte nimic. Ar putea fi planetara? Daca da, de ce doar cand accelerez brusc?! Sau ambreiajele? Mentionez ca am schimbat de curand volant, am crezut ca de la asta tremura... Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!