Jump to content

Sonorizare Octavia 2


nemo
 Share

Postare recomandată

Salut! Cu mare bucurie pot sa va spun ca de cateva saptamani sunt fericitul posesor al masinutei din semnatura. ;) :emthdown:

Acum referitor la sistemul de sunet care vine din fabrica, am auzit diverse pareri. Unii spun ca pt un sistem din fabrica se aude foarte bine, altii spun ca boxele Blaupunkt din carton cu tweetere cu tot (am uitat sa va spun ca eu am 8 boxe - elegant standard) sunt vai mama lor... Cert este ca pe mine, care nu sunt chiar un audiofil desi ascult muzica de cand ma trezesc, pe mine ma satisfac cu o singura mentiune: bassul nu imi e de ajuns!

Asa ca acum caut un subwoofer cu statia aferenta care sa se potriveasca cu masina si sistemul audio deja prezent pe ea (audience mp3-player + 8boxe) si as vrea sa apelez la distinsii membri de pe forum pt un sfat, o recomandare, ceva... Precizez ca nu as vrea sa depaseasca in total suma de 10-12 mil.

Inca o intrebare: pot sa fac montajul in alta parte decat la un dealer skoda fara sa pierd garantia, de la dealerul meu am inteles ca nu.

Ah, si sa nu uit: cand e urmatoarea intalnire a membrilor? :P

Bafta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yanq

    67

  • gabriel

    52

  • andrei_221

    20

  • octavia 4ever

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

in seara asta in piata constitutiei :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, nu pot ajunge azi! :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva sfaturi pe scurt (eu am facut schimbari in toate cele 3 Octavia pe care le-am condus):

Ai 4 boxe de medii (15 W fiecare) si 4 tweetere: renunta la cele 2 boxe din spate, inlocuieste-le cu 2 mari pe 3 cai, montate prin decupare (alege macar Sony ca nume de firma, nu mai jos); deconecteaza cele 2 tweetere din usile spate, nu-ti folosesc la nimic pt un sunet corect in masina. In fata, inlocuieste cele 2 tweetere cu altele de firma mai capabile, ai grija doar sa aiba aceeasi dimensiune cu cele originale, sa le poti masca in spatele capacului; cele 2 boxe din usile fata inlocuieste-le cu 2 boxe serioase, minim pe 2 cai, preferabil pe 3. In final, din 8 boxe originale modeste obtii 6 boxe noi capabile. La un pret de ~ 6 mil lei vechi, in fct. de firma. Acum, monteaza-ti in portbagaj un subwoofer activ de calitate si o magazie de CD-uri, in bord cumpara-ti un RC "testat", de calitate. Daca esti mai mult decat un fan cu ureche fina pt muzica, poti inlocui subwoofer-ul activ cu un amplificator + subwoofer pasiv, doar ca-ti reduci spatiul prea tare.

Eu am ales o linie audio Clarion, fabricatie 2002 insa de calitate, completata de un subwoofer activ model 2004-2005 acelasi brand, iar cele 6 boxe sunt toate marca Sony, de asemenea modele mai scumpe putin.

Cand doresti, iti fac o proba LIVE sa vezi diferenta. Antifonarea e buna, nu prea se aude afara, insa din masina te scoate afara daca dai mai tare.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are octavia 2 deci are boxe numai in usi ;) (audience inseamna 8 boxe si 4 twetere toate numai pe usi)

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o problema, se aplica ce am zis mai sus, cu exceptia boxelor din spate, unde le decupleaza pe cele din usi si monteaza altele deasupra portbagajului. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are octavia 2 deci are boxe numai in usi ;) (audience inseamna 8 boxe si 4 twetere toate numai pe usi)

Sorry Gabriel dar te inseli: Audience se numeste CD/MP3 playerul de la Skoda pe care l-am comandat optional in locul lui Stream. In rest am 8 boxe (4 tweetere + 4 woofere) toate in usi, standard pt Elegance.

Cred ca tu te refereai la Sound Sistem.

DORU_14: ms pt raspuns. Momentan vreau doar un subwoofer care sa se auda atat in masina cat si in afara ;) . Restul de boxe si HU-ul le voi inlocui cand mai strang niste bani cu ceva care sa merite ca si calitate.

Vedeti ca intalnirea se pare ca va fi la PESCARUS, sper sa nu dezinformez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda eu cred ca am gresit credeam ca se comanda impreuna si deaia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva sfaturi pe scurt (eu am facut schimbari in toate cele 3 Octavia pe care le-am condus):

Ai 4 boxe de medii (15 W fiecare) si 4 tweetere: renunta la cele 2 boxe din spate, inlocuieste-le cu 2 mari pe 3 cai, montate prin decupare (alege macar Sony ca nume de firma, nu mai jos); deconecteaza cele 2 tweetere din usile spate, nu-ti folosesc la nimic pt un sunet corect in masina. In fata, inlocuieste cele 2 tweetere cu altele de firma mai capabile, ai grija doar sa aiba aceeasi dimensiune cu cele originale, sa le poti masca in spatele capacului; cele 2 boxe din usile fata inlocuieste-le cu 2 boxe serioase, minim pe 2 cai, preferabil pe 3. In final, din 8 boxe originale modeste obtii 6 boxe noi capabile. La un pret de ~ 6 mil lei vechi, in fct. de firma. Acum, monteaza-ti in portbagaj un subwoofer activ de calitate si o magazie de CD-uri, in bord cumpara-ti un RC "testat", de calitate. Daca esti mai mult decat un fan cu ureche fina pt muzica, poti inlocui subwoofer-ul activ cu un amplificator + subwoofer pasiv, doar ca-ti reduci spatiul prea tare.

Eu am ales o linie audio Clarion, fabricatie 2002 insa de calitate, completata de un subwoofer activ model 2004-2005 acelasi brand, iar cele 6 boxe sunt toate marca Sony, de asemenea modele mai scumpe putin.

Cand doresti, iti fac o proba LIVE sa vezi diferenta. Antifonarea e buna, nu prea se aude afara, insa din masina te scoate afara daca dai mai tare.

Cum se poate schimba RC din bord la Octavia 2, nu trebuie sa fie cu "moaca" celui din fabrica ? Ma gandesc ca nu poti pune unul normal, nu-i asa ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te costa 800 de mii chestia aiade se pune in locul lui si are loc de cas normal sau cd ce vrei tu sa pui acolo ( ca la octavia 1)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, iti trebuie o sina potrivita si cam atat. Eventual, atunci cand comanzi masina, o iei fara RC sau RCD, desi aici nu e cazul tau, care deja o detii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia aia de 800mii se potriveste si la golf5? Este 2x 1DIN sau 1x2din?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o iei de la vw s-ar putea sa fie mai scumpa dar cred ca se potrivestesi cea de la sckoda ca doar sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nimeni nu-mi recomanda un subwoofer si o statie care sa se auda bine in Octavia (si in afara ei :D)??

Aveam impresia ca misuna pe aici ceva oameni priceputi in car-audio...

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea Voinea asa ceva de vanzare, da-i un MP sau cauta la Anunturi online aici pe forum...daca ai bafta, nu le-a dat. Era parca 7 mil lei amplif + subwooferul...

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inainte de a-ti cumpara statie si subwofer, te-ai uitat la aparat sa aiba iesire pt statie, sa nu le cumperi de-a moaca. Daca nu are, ve trebui sa cauti pe cineva care se stie beton la casuri, cduri, etc si va reusi sa iti faca o iesire pt statie. Apoi o sa iti facem recomandari ;)

Eu am gasit, so am statie+2 subwofere pe un aparat Simfony 2 montat din fabrica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a-ti cumpara statie si subwofer, te-ai uitat la aparat sa aiba iesire pt statie, sa nu le cumperi de-a moaca. Daca nu are, ve trebui sa cauti pe cineva care se stie beton la casuri, cduri, etc si va reusi sa iti faca o iesire pt statie. Apoi o sa iti facem recomandari :D

Eu am gasit, so am statie+2 subwofere pe un aparat Simfony 2 montat din fabrica :D

Salut!

Parca am citit aici pe forum ca exista un adaptor pe la 1 mil care se potriveste la mufa speciala a unitatii OEM si asa ai iesire pt amplificator (o fi neamplificata??). Si tot de pe forum mi-a ramas faptul ca iesirea asta ar avea ceva zgomot pe ea ?! Dar chiar nu mai stiu pe unde am citit. Poate ne lamuresc niste persoane mai avizate.

Montajul am de gand sa il fac la o unitate specializata (care sa si fie agreata de dealer -- exista asa ceva?). Ma gandeam la BeLoud ( http://www.beloud.ro ). Presupun ca baietii de acolo stiu cum sa faca iesirea asa ca ... lasati recomandarile sa curga :P

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de vanzare pentru tine un amplificator SIGNAT Ram3 MKll, este pe 2 canale si are 528 w RMS!, adica reali dar doar in punte adica 1x528w iar pretul este de 250 euro si nu este negociabil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre statia si subwooferul macAudio din oferta de la BeLoud? (~ 6 milioane cu tot cu cabluri si montaj)

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/ma...lus_MP_Tube_30/

Are vreo vlaga subwooferul ala de 240 W?

Modificat de nemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMI PARE RAU sa te deceptionez, dar produsele MacAudio au fiabilitate scazuta. E plin service-ul de ele...verifica si tu de ex la OMA Alarm & Car Hi-Fi si te vei lamuri. Eu iti propun sa incerci firma suedeza DFS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce parere aveti de amplificatoarele Bazooka. Sunt sub sau peste seria GTO de la JBL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o iei de la vw s-ar putea sa fie mai scumpa dar cred ca se potrivestesi cea de la sckoda ca doar sunt la fel

Incerc eu daca pot :) , eu ca si tine imi place bass-ul instalatia mea sonora Octavia II este Audiance + SoundSystem si as mai vrea bass este mai dificil pt ca nu poti sa faci manevre de genul asta decat in service-ul lor ca sa nu pierzi garantia.

La tine iti recomand pt un buget k si comercial amplif Sony Explod + Subwoofer Kenwood ( incinta tub mare lemn), asta am ascultat eu pe o Ocatvia suplimetar la sonorizarea pe care o ai si este mai mult decat k. Daca vrei detalii ce putere aveau sau cat costa pot sa intreb mai exact.

Sa nu uit poti merge la service si sa ceri sa-ti scoata cablu(iesire de bass) chiar ei, ulterior sa mergi sa le montezi in alta parte dar pt 200000-300000 in plus nu cred ca merita si ai garantie directa la ei. Asta vb ca se poate face la service-ul unde am eu garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt raspuns! Citeam aici pe forum ca statiile Sony sunt sub alti producatori precum JBL sau Infinity, deci nu prea ma atrag. Ma gandeam sa strang bani pt un aplif + sub din seria GTO de la JBL, sau poate sa-mi iau un amplif Bazooka (USA) 315W care e destul de ieftin si are recomandari bune.

In ceea ce priveste garantia, cei de la Brady au zis ca nu e pb cu montarea unui subwoofer. Tu la ce dealer esti? Si cat costa exact montarea iesirii respective ? Sa stii ca tu poti avea lucrari in garantie la orice service autorizat Skoda, fie ca e Brady, PoRo, Avia sau alti dealeri din tara.

Toate cele bune si maine sa mergi cu ratbul ca e crima in bucuresti cu zapada asta!! Sau poate scot si ei plugurile :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanPotenza
Ms pt raspuns! Citeam aici pe forum ca statiile Sony sunt sub alti producatori precum JBL sau Infinity, deci nu prea ma atrag. Ma gandeam sa strang bani pt un aplif + sub din seria GTO de la JBL, sau poate sa-mi iau un amplif Bazooka (USA) 315W care e destul de ieftin si are recomandari bune.

In ceea ce priveste garantia, cei de la Brady au zis ca nu e pb cu montarea unui subwoofer. Tu la ce dealer esti? Si cat costa exact montarea iesirii respective ? Sa stii ca tu poti avea lucrari in garantie la orice service autorizat Skoda, fie ca e Brady, PoRo, Avia sau alti dealeri din tara.

Toate cele bune si maine sa mergi cu ratbul ca e crima in bucuresti cu zapada asta!! Sau poate scot si ei plugurile :)

Da ai dreptate eu am incercat sa-ti dau cea mai buna oferta pret calitate. Eu am pe Octavia I amplif Infinity cu subwoofer Infinity ( am zbarcit-o la mp3 care este VDO dar il rezolv si pe ala) iti recomand Infinity, dar si GTO(l-am auzit este in regula depinde numai de tine. Pe asta II am sound si mi-e cam tarsa sa tai cablurile ca sa scot iesire de bass( inca mai astept o mufa). In rest pune repede ca vine vara si daca stai cu geamu deschis te trage curentu :( . De mers am mers ieri si am crezut ca nu mai urc panta de la Casa Poporului se aprindea ASR-ul ca pomu de iarna m-am zgarcit sa iau cauciuri. :(

Modificat de BogdanPotenza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut la toata lumea.

Jucandu-ma astazi la masina lui Dany, am constatat o chestie ciudata: La sistemul audio din fabrica ( echipare Ambiente=sistem CD-Radio Stream ), pe radio ( FM ) indiferent de post, sunetul se aude infundat, ca si cum n-ar functiona tweeter-ele. Punand in schimb un CD, totul este O.K. A mai observat cineva chestia asta ? Daca da, care credeti ca ar fi motivul?

Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!