Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Daca un moderator considere oportun, poate ne muta posturile si sa facem un topic numai despre asta ...

 

Done.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti verifica daca sistemul merge prin codarea cu VCDS a ABS-ului si apoi setarea SET cu VCDS-ul!

Informatiile deja au fost postate, trebuie doar sa le cititi cu atentie si sa le urmati!

 

Daca toate se confirma, nu trebuie decat sa instalati butonul si sa efectuati codarile necesare, pentru a nu mai da SET cu VCDS-ul!

 

Activare indirecta, fara butonul SET:

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f112/how-retrofit-indirect-tire-pressure-monitoring-5-minutes-7k6-50164.html

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu este B6, as incerca activare TPMS.

Ce codare trebuie efectuata? Se respecta cea de mai sus?

post-68691-0-96568800-1365457249_thumb.j

post-68691-0-93523800-1365457248_thumb.j

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat pentru ca in topic se spune sa se adauge 2048, iar in link-urile la sursele exterioare se spune sa se substraga 16384 din codare.

 

Care s-ar aplica la mine? 0000000 ar TPMS ON, dar am deja o codare care nu stiu de unde s-a adunat 0017025.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai acum scazi 16384

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat pentru ca in topic se spune sa se adauge 2048, iar in link-urile la sursele exterioare se spune sa se substraga 16384 din codare.

 

Care s-ar aplica la mine? 0000000 ar TPMS ON, dar am deja o codare care nu stiu de unde s-a adunat 0017025.

 1 seat + 640 suspensie + 16384 fata tpms rezulta 17025

Asa cum spune si bundy, trebuie sa ramai cu 641

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3C0 614 109 AF functioneaza la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TPMS via ABS will not work with these ABS modules:

3C0 614 095 M *

3C0 614 095 P *

3C0 614 109 *

3C0 614 109 C *

3C0 614 109 J *

3C0 614 109 N *

And these are all ok:

3C0 614 095 A * AE - nu merge

3C0 614 095 Q *

3C0 614 095 S

3C0 614 109 A *

3C0 614 109 AF - merge

3C0 614 109 D * - merge

3C0 614 109 P *

3C0 614 109 T * - merge

3C0 614 109 K *

3C0 614 109 M * - merge - pompa pt masinile cu Start-Stop

3C0 614 109 R

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba se poate activa ca nu te alerteaza. Am redus presiunea intr-o roata la 1 bar si am mers circa 2 km si nu m-a avertizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... la diferenta asta, trebuia sa te avertizeze. I-ai dat set, inainte sa faci testul... banuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar doar cu calculatorul ca nu am buton. Nu cred ca mai cumpar. La presiunea asta deja simteam in volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit una si mai tare cu TPMS-ul. Am schimbat rotile de vara cu alea de iarna si n-am dat SET. Am mers vreo 10-20 km fara nicio alerta, am oprit sa fac plinul de motorina, totul ok pana cand am pus contactul: bing! TPMS warning. M-am dat jos, rotile umflate normal, nicio diferenta intre ele. Am dat SET. Nici pana azi nu mi-a facut probleme. O sa "uit" si acum sa dau SET dupa ce schimb rotile, si o sa resetez kilometrajul partial, sa vad dupa cat timp "se prinde" ca nu-s rotile alea pe care le "stie".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat TMPS dupa instructiunile de aici, am dat SET, dar martorii optici nu s-au stins (ABS clipea foarte des, iar cel de pneuri ceva mai rar).

post-68691-0-27320300-1365632609_thumb.j

 

Pare ca nu s-a facut reset.

 

Vreo idee cum sa dau SET fara buton?

post-68691-0-15141800-1365627695_thumb.j

 

 

 

Later edit:

Gandindu-ma la operatiile efectuate cred ca nu am iesit cu totul din controler-ul de ABS dupa ce am setat TPMS on si am dat SET, asteptand sa dispara martorii optici.

La dezactivare, acestia s-au stins doar dupa ce am iesit din modulul ABS, deci cred ca asa trebuia sa fac si la activare....desi acolo spune clar ca nu a fost facuta nici o actiune pentru Reset.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ai activat functia, ai verificat erorile stocate pe ABS ?

 

In mod normal, dupa activare, iesi de pe controler si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Leon nu am incercat fara buton - la Octavia 2, Golf 5, Jetta 6 - m-am jucat inainte sa montez butoanele si era ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si la mine pana la urma.

Am mers circa 15km cu presiune redusa pana si-a dat seama.

Mi se pare enorm. Daca roata ar scapa mai tare aerul mi-as da seama inainte sa ma alerteze masina. Totusi ii bun atunci cand roata scapa aer incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi rotile. Dupa 2 km si-a dat seama ca nu e ceva in ordine. Bing! TPMS warning. SET, apoi mers vreo 15 km prin oras. Nicio alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si la mine pana la urma.

Am mers circa 15km cu presiune redusa pana si-a dat seama.

Mi se pare enorm. Daca roata ar scapa mai tare aerul mi-as da seama inainte sa ma alerteze masina. Totusi ii bun atunci cand roata scapa aer incet.

 

da, banuiesc ca in momentul in care roata e fleasca, sesizeaza mai repede diferenta de viteza dintre ele.

 

Ieri am urcat jantele noi pe masina, le-am incaltat... abia astept sa ma apuc de TPMS-ul via senzori - sa vedem atunci cat de sensibil este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia ii alta treaba. Am avut pe un Renault. Sesiza foarte repede, dar dupa 5 ani trebuiau schimbati senzorii dupa manualulde reparatii, practic se putea schimba doar bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, poti sa detaliezi cum se poate face TPMS via senzori ? La fel si eu, tot ieri am montat jantele (Macau), si ma gandeam ca poate reusesc sa fac si aceasta operatiune cu TPMS daca as fi luminat putin :)).Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa vedem daca modulul confort care-l avem pe masina, are componentele HW ca sa execute functia.... daca nu, e cam complicata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Activarea TPMS necesita 2 conditii OBLIGATORII: ABS-ul trebuie sa suporte TPMS si trebuie facuta codarea (in principiu nu exista un tabel pt. codare, aceasta depinde de tipul de motor (si de optionalele masinii: cutie automata, 4Motion etc). Oricum  reprezentantele fac codarea NUMAI online, daca nu se schimba ABS-ul cu unul identic existent anterior pe masina).

 

Pt. completare lista am verificat personal 4 module:

- 3C0614095S - nu are posibilitate de activare TPMS;

- 3C0614109 - nu are posibilitate de activare TPMS;

- 3C0614095N - are posibilitate de activare TPMS (accepta si ACC);

- 3C0614095J - are posibilitate de activare TPMS.

 

In concluzie pt. activare TPMS trebuie cumparat ABS compatibil (daca masina nu are deja).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!