Jump to content

Golf 5 1,6 GT Sport


mimih

Postare recomandată

Consumul e bun, iti recomand sa-ti iei rezerva slim, se simte diferenta de inaltime la portbagajul nostru care si asa e mic.

Link către comentariu

Da, am vazut ca ti-ai luat dar nu am apucat sa discutam. Am cautat si eu roata de rezerva slim dar nu mi-a convenit pretul la ceea ce am gasit pana in momentul de fata. Sunt curios cat ai investit in ea (da-mi pm).

Link către comentariu

Am gasit doua pe forum la pretul la care am luat-o si eu, adica 100 euro. Unul dintre anunturi e postat azi, are tot ce trebuie, n-am verificat insa dimensiunea.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nimic nou sub soare...deocamdata. Am cautat pe forum cateva informatii despre uleiul de motor si filtrul aferent dar, inca nu m-am edificat care e cel indicat pentru motorasul asta. Uleiul a fost schimbat de fostul proprietar inainte de a cumpara eu masina (pe joja era curat-auriu iar filtrul se vedea ca e nou) insa, nu a stiut sa imi spuna exact ce fel de ulei a bagat (poveste lunga...). Am gasit o eticheta de la Castrol agatata pe la motor in care e bifat schimbul de ulei (probabil de un neamt) uleiul Castrol Edge Formula RS 5w40.

Ma gandesc sa schimb uleiul si filtrul inainte sa dea frigul. Poate nu e nevoie dar parca as vrea sa stiu ce e in motor:), fiind cumparat de mine. Ce ulei si ce filtru de ulei sa caut? O fi Edge cel potrivit? La fel si pentru filtrul de aer, voi ce folositi?

Link către comentariu

Eu zic sa stai linistit pana in primavara, nu are rost sa-l schimbi daca e curat si masina merge bine.

Eu folosesc Castrol Edge deocamdata dar de la schimbul viitor voi trece pe Motul sau Liqui Moly, voi analiza mai bine care e bun pentru motorul meu.

Filtru folosesc Mann si cred ca marea majoritate face la fel.

Link către comentariu

Mann e si al meu (de ulei). Am un prieten in Germania luna asta si imi poate lua el ulei de acolo...de asta m-am gandit ca...na e alta calitate:) Poate il iau sa il am la primavara dar nu stiu ce sa-i zic sa cumpere.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Heheh, nu ne-am mai "vazut" de ceva timp... I-am schimbat "domiciliul" masinutei si a apărut o problema de parcare, sa zic asa. Noul garaj are porțile cam jos construite si de câte ori intri sau ieși din el trebuie sa dai jos antena (bat) radio. Am in plan sa o schimb cu una shark fin ( OEM, normal). Am si găsit una: 4B5035503A - oare e compatibila?

Provine de pe un A6.... Îmi sta in cap sa o iau...apoi vad eu cum o montez:))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

google spune 1k0035507 E/L (mat sau lucios) dar sigur daca intrebi la magazin vor cunoaste despre ce e vorba (la volksman)

Link către comentariu
  • 3 months later...

Desi  nu am mai scris demult in rubricuta asta, mi-am facut acum ceva timp (printre altele ca sa-i raspund unui coleg care ma intreba ceva despre farurile Depo). Intre timp am trecut de 54 de mii km, planuiesc sa schimb in curand uleiul si filtrele, mi-am facut timp sa schimb rotile (trecerea la cele de vara) si am cumparat 2 anvelope de vara Bridgestone Potenza Adrenalin Re002. ( pentru fata, fireste). Pe rand ca....viata e scumpa:).

Maine le montez, revin cu poze:)

Link către comentariu

Eu ma gândeam ca fata e mai importantă ( tractiune, directie). Gresesc?

Link către comentariu

Este vechea dilema, insa si Michelin recomanda anvelope noi sa fie montate pe spate http://www.michelin.ro/content/pdf/4w_Ghidul_de_recomandari.pdf

Motivul e destul de simplu. Fata poti sa o mai controlezi, intervine ABS, pe cand daca spatele pierde aderenta e mult mai greu. Este mai usor de controlat subvirarea decat supravirarea. Spatele iti da stabilitate si daca sunt uzate, intra in acvaplanare mai repede.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Înțeleg ce spui si e plauzibil doar ca, in cazul de fata o sa folosesc gumele cele mai bune ale mașinii pe spate ( ma refer la cele originale care arata încă bine dar au DOT de 2008) iar cele noi o sa le pun pe fata. Asa, când o sa iau si perechea noua si pt spate o sa montez direct pe spate. Nu circul foarte mult cu mașina asa ca nu ar trebui sa fie o problema prea mare. Ce ma deranjează e ca pe fata dreapta ( numai cu anvelopele de vara) am un huruit între 30 si 40 km/h. Sigur e de la anvelopa.

Link către comentariu
  • 11 months later...

post-115910-14288553267829_thumb.jpgpost-115910-14288553473929_thumb.jpg

Hristos a inviat! Long time no see:). Desi la inceput ma gandeam ca o sa schimb masina dupa 2 ani...uite ca nu am facut asa:). Avem 60.000 km in curand si asa aratam:). ( nu am facut schimbari de look, fiind acaparat de constructia casei...). Vara asta o sa ma ocup de farurile Depo ( acum am banc de lucru in garaj si pot sa incerc farurile jos - nu pe masina). E pacat de ele sa stea noi in cutie!:)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare,

Imi trece prin cap tot mai des ideea de a schimba GT-ul cu un A3 Sportback ( sau ceva mai limousine)...

Pustiul a crescut si parca as avea nevoie de portbagaj mai mare! Nu sunt ff horarat sa o dau dar studiez problema. Ce sfaturi imi dati ca si pret de vanzare? Acum avem 61.000 km!

Link către comentariu
  • 1 year later...

Salutare! Nu am mai scris demult pe aici din motive personale... Am si acum aceeasi masina si nu am probleme cu ea. Am in jur de 69.000. Azi am avut chef de joaca cu ea asa ca am pus interfata Vagcom si am schimbat ceva pe la electric 09...Am activat pozitiile de north america, cornering si DRL pe faza scurta! Interesant cum se poate customiza centrala electrica..:) Nu stiu cat o sa las farurile asa, ca e cam ciudat sa le stiu pe zero dar ele sa functioneze... Coming/leaving home merge dar parca nu ma satisface deplin! 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!