Jump to content

Golf 5 1,6 GT Sport


mimih

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Luna trecuta (de fapt pe la mijlocul lui ianuarie), am cumparat primul Golf al familiei! Sper sa fie unul bun si sa il inlocuiesc in 2 ani cu unul asemanator!

Masina este un Golf 5 GT fabricat in 2008, motor de 1,6 BSE ( raposata a fost un Mondeo TDCi si neam de neam nu mai cumpara asa ceva, altfel o sa aiba scandal cu mine:)), 102 cai si 49.000 km la bord!

Am reusit sa verific istoricul la reprezentanta si e identic cu cel din cartea service a masinii! Asa ca, cel putin din punctul de vedere al motorului (si cel mai important pentru mine), masina e OK!

Are insa si cateva defecte pe care vreau sa le inlatur in cel mai scurt timp! Aici am nevoie de ajutorul colegilor de forum, pentru ca imi lipsesc cateva ornamente din interior - fostul proprietar a fost mai tanar si mai neglijent - ornamente pe care le-as inlocui in timp! de asemenea, am observat ca nu se aprinde lampa in portbagaj, am verificat becul e ok, switch-ul e ok pt ca apare in bord ca e deschis portbagajul...??? habar nu am ce poate fi!

Ca si optiuni: nu are (si mi-as fi dorit sa aiba) - incalzire in scaune; seznori ploaie, lumini, parcare, cotiera fata/spate, comenzi volan, pachet iluminat pedalier si podea picioare pasager - dar unele le pot adauga eu fara nicio problema!

                     are: geamuri laterale si luneta ionizate - din fata spre spate tot mai inchise la culoare,dublu climatronic, trapa electrica, oglinzi electrice incalzite, Isofix, scaune sport, 4 geamuri electrice, volan piele in 3 spite ... 

Am la ea 2 randuri de roti complete, iarna pe 15"/ vara pe 17" originale Vw si desigur, abia astept sa montez jantele de aliaj pe ea... :)

Un upgrade este necesar si in ceea ce priveste muzica din el, momentan ne chinuim cu un RCD 210 care va fi inlocuit cu 510 undeva mai in toamna! Pana atunci insa, o sa il demontez de pe masina pentru a adauga un cablu aux (trece vara si cu ipod-ul) dar si pentru a adauga cablajul celor doua boxe din spate (care nu exista fizic pe masina dar...vor veni si ele).

Prima pozitie pe to-do-list ramane distributia masinii! Chiar daca nu are km....are ani si ma gandesc ca e mai bine sa o schimb decat sa am alte belele!

O sa atasez si cateva fotografii...poate careva are de vanzare ornamentele cautate de mine! (ornamentele de pe usi sunt negre-lucios)

Stima!

 

 

 

post-115910-0-06067900-1361956962_thumb.

post-115910-0-33518300-1361957193_thumb.

post-115910-0-58042100-1361957281_thumb.

post-115910-0-86304200-1361957293_thumb.

post-115910-0-64569300-1361957304_thumb.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu

Arata f bine masina, imi plac in special bara fata si culoarea. Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.

Link către comentariu

Frumoasa culoarea! Sa cauti si emblema din grila cu GT sport.

Modificat de costin07
Link către comentariu

E GT Sport (d-asta are privacy glass, scaune sport si volan in 3 spite - erau standard) cu pachet R Line. Masina nu a fost fabricata pentru Romania, nu ? Pe schimbatorul de viteze ar trebui sa scrie GT Sport.

Cumpara dupa VIN ornamentele interioare negre de GT Sport.

 

Legat de becul ala, poate fi mufa sau switchul din incuietoarea de la hayon (sunt 2), cu problema asta imi bat si eu capul :)

Link către comentariu

Frumoasa culoarea! Sa cauti si emblema din grila cu GT sport.

Multumesc, chiar o caut....fara folos monentan! Nu am gasit asa ceva deocamdata!

Stima!

Link către comentariu

E GT Sport (d-asta are privacy glass, scaune sport si volan in 3 spite - erau standard) cu pachet R Line. Masina nu a fost fabricata pentru Romania, nu ? Pe schimbatorul de viteze ar trebui sa scrie GT Sport.

Cumpara dupa VIN ornamentele interioare negre de GT Sport.

 

Legat de becul ala, poate fi mufa sau switchul din incuietoarea de la hayon (sunt 2), cu problema asta imi bat si eu capul :)

Da, pe schimbator scrie GT Sport! Masina a fost adusa din Germania. Imi poti spune de unde as putea cumpara ornamentele (dupa VIN)? Presupun ca e un site din Ro!! Sau delaer?

Multumesc.

Link către comentariu

De la dealer. Cere pretul dupa seria de caroserie (VIN - vehicle identification number) la mai multi dealeri (difera putin pretul intre dealeri) si e posibil sa gasesti la pret mai bun decat la magazine de piese. Tot asa iti comanzi si sigla aia (e posibil sa fie ~150ron, acum vreo 3 ani era 75...).

 

GT Sport Rline nu s-a produs pentru Romania (din ce stiu eu). Unde R line presupune: fusta bara fata + buza bara fata + fusta spate + schimbatorul pe care scrie GT Sport, kitul asta fiind destul de rar la noi (prezent doar pe masinile aduse).

S-o stapanesti sanatos :icon_thumleft:

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu

foarte frumoasa , cat te-a costat ?

:) la intrebarea asta nici sotia mea nu a primit un raspuns exact!:)

Link către comentariu

mai bine , nici sa nu-i spui  :))), te intrebam doar sa mai stiu care sunt preturile , ma interesa pretul ei atat , fara adus si alte nebunii , daca nu poti spune , nu e problema , oricum inspirata alegere , pachetul asta R  e mai rar .

Link către comentariu

E GT Sport (d-asta are privacy glass, scaune sport si volan in 3 spite - erau standard) cu pachet R Line. Masina nu a fost fabricata pentru Romania, nu ? Pe schimbatorul de viteze ar trebui sa scrie GT Sport.

Cumpara dupa VIN ornamentele interioare negre de GT Sport.

 

Legat de becul ala, poate fi mufa sau switchul din incuietoarea de la hayon (sunt 2), cu problema asta imi bat si eu capul :)

Apropos de becul din portbagaj, o sa astept sa se incalzeasca putin vremea dar, in cazul in care nu e vreo siguranta arsa o sa studiez posibilitatea de a lua curent din plafoniera spate!

 

Modificat de mimih
Link către comentariu

Mai  bine gasesti sursa problemei si o remediezi.

 

Oricum, discutiile astea nu-si au locul aici:

 In aria Masina mea sunt strict interzise discutiile referitoare la problemele tehnice.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, imi place cum arata!

Defectele se pot repara, nu e capat de tara. Multe piese le poti gasi si pe ebay, daca preturile de la dealer sunt prea mari.

Spor!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, imi place cum arata! Defectele se pot repara, nu e capat de tara. Multe piese le poti gasi si pe ebay, daca preturile de la dealer sunt prea mari. Spor!

Thx, am aruncat o privire si pe ebay. Intr-adevar, emblema GT Sport am gasit-o la 25 euro dar, cum nu am cont si nici nu are sens sa imi fac unul doar pentru cateva lucrusoare, ma gandesc ca tot pe site-uri romanesti trebuie sa caut! Deh, vedem...este vreme pentru toate, sa dea putin caldura:) stima!

Link către comentariu

Multumesc, am vazut-o si eu dar anuntul e deja expirat.

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

De la dealer. Cere pretul dupa seria de caroserie (VIN - vehicle identification number) la mai multi dealeri (difera putin pretul intre dealeri) si e posibil sa gasesti la pret mai bun decat la magazine de piese. Tot asa iti comanzi si sigla aia (e posibil sa fie ~150ron, acum vreo 3 ani era 75...).

 

GT Sport Rline nu s-a produs pentru Romania (din ce stiu eu). Unde R line presupune: fusta bara fata + buza bara fata + fusta spate + schimbatorul pe care scrie GT Sport, kitul asta fiind destul de rar la noi (prezent doar pe masinile aduse).

S-o stapanesti sanatos :icon_thumleft:

Salut, vesti bune :) Am gasit emblema GT Sport in Germania (16 eur) si am comandat-o! Cu ocazia asta am mai comandat si clipsul de la volan (al meu e simplu fara inscrisuri) si suportul de ochelari care e zgariat....punem nou! Astept sa vina si o trag in poza! Multumesc pt sfaturi!

Link către comentariu

Daca citeam mai devreme,ti-o dadeam eu gratis...daca o mai vrei,call me.

Brgds

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!