Jump to content

Golf MK6 TSi 122cp


redeye

Postare recomandată

de ce e mai ieftin la omniasig / uniqa decat la...astra / asirom!?

Cel mai probabil inca nu si-au actualizat preturile astronomice.

Link către comentariu
  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • redeye

    252

  • The_Ego

    73

  • TDR

    32

  • Wiki

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Depinde si de fiecare casa de asigurari si broker in parte . Eu la 1.6 TDI as plati undeva la 600 - 700 ron pe jumatate de an , pe cand pe numele tatalui putin sub jumatate...

Nu as tine masina pe numele meu nici sa ma bati , pentru ce sa arunc bani aiurea pentru asigurare ? Prefer de diferenta sa ii asigur si o polita casco ...

Link către comentariu

Daca tot sta pe dreapta, m-am apucat sa mai fac una alta pe la ea.

 

Si anume, ceva ce ma macina inca de cand am luat-o. Proiectoarele!

 

Unul dintre ele era foarte matuit, si nici celalalt nu era perfect. Le-am facut pe ambele, dupa modul descris aici
 

Rezultatul este...are rost sa mai scriu ceva? :D

 

POZE!

 

 

20130328143648.jpg

20130330222513.jpg

20130330222532.jpg
 

 

Urmeaza sa cumpar si folie galbena.

 

vwgtimk6jettagolfprecut.jpg

Modificat de redeye
Link către comentariu

Eu am vazut niste poze cu proiectoarele usor fumurii ! Dau alt efect ! Dar si galbene sunt ok. Am eu o sticla de proiector impecabila daca te intereseaza !

Link către comentariu

Eu am vazut niste poze cu proiectoarele usor fumurii ! Dau alt efect ! Dar si galbene sunt ok. Am eu o sticla de proiector impecabila daca te intereseaza !

Nu cred ca imi trebuie pentru ca la fel erau amandoua de matuite dupa smirgheluire, si a iesit impecabil (pozele de mai sus). Acum sa vedem cum iese si cel de-al doilea.

 

Vreau sa pun folie galbena ca ajuta la vizibilitate pe ceata. Momentan nu am gasit nicaieri in Bucuresti sa cumpar o bucatica de folie galbena.

 

Stie cineva unde gasesc?

Link către comentariu

Daaaa !!! Cauta o firma care face colantari si au de toate natiile si daca e cred ca iti dau si gratis. Vb cu colegul ffocus. Poate sa.ti dea sau sa te indrume.

Link către comentariu

Salut baieti,

 

Sunt si broker,astfel puteti sa imi lasati datele de indentificare ale masinilor(Nr inmatriculare,data obtinerii permis,Nume,prenume,CNP,serie sasiu,cilindree motor,adresa, va puteti uita dupa asigurarea veche si imi dati datele corespunzatoare) in privat,si va pot face si eu un calcul in comparator al RCA-ului! 

Modificat de nickelby
Link către comentariu

Salut baieti,

 

Sunt si broker,astfel puteti sa imi lasati datele de indentificare ale masinilor(Nr inmatriculare,data obtinerii permis,Nume,prenume,CNP,serie sasiu,cilindree motor,adresa, va puteti uita dupa asigurarea veche si imi dati datele corespunzatoare) in privat,si va pot face si eu un calcul in comparator al RCA-ului! 

Sunt convins ca mare diferenta nu va fi :(. Dar de curiozitate am sa scanez asig veche, si o trimit in PM. Mersi.

Link către comentariu

de curiozitate ... "zbenghiuri" de la pietricele aveai pe proiectoare ? eu deja vad ca am.. am fost azi la spalatorie.. si de fiecare data cand o spal.. mai apare cate ceva :))... si totusi e ciudat ca s'au matuit tinand cont ca suprafata transparenta este din sticla ... 

Link către comentariu

de curiozitate ... "zbenghiuri" de la pietricele aveai pe proiectoare ? eu deja vad ca am.. am fost azi la spalatorie.. si de fiecare data cand o spal.. mai apare cate ceva :))... si totusi e ciudat ca s'au matuit tinand cont ca suprafata transparenta este din sticla ... 

 

Erau o gramada de gaurele de la pietricele. Atat de multe incat faceau sa para matuit. Probabil fostul proprietar a mers numai pe Autobahn :)) .

 

Asta este rezultatul final al restaurarii lor.

 

20130331233155.jpg

Urmeaza folia.

 

 

LE:

 

In poza asta se vede clar ca proiectorul din stanga era matuit.

 

dsc0389he.jpg

Modificat de redeye
Link către comentariu

Ce metoda ai folosit?Aia cu polizorul si cif?

Smirgheluit cu 800 ,1200, 1500,2000, apoi  am dat cu o pasta usor abraziva si frecat cu o carpa de bumbac. Ca sa fiu mai sigur fata de cum au procedat colegii, am aplicat si doua straturi de lac. Dupa care am slefuit iar sa inlatur surplusul. Si rezultatul este in poze.

 

progressy.jpg

 

Difference 2012/2013

 

Parca plange dupa un eleron.

Modificat de redeye
Link către comentariu

E cam complicat cu cel de gti, trebuie schimbat si stopul, si stergatorul :(... O sa caut ceva AM bun.

Link către comentariu

eu am eleron de GTI si nu e greu de pus, ti-am lasat link cu pachet complet cu eleron, suport, duza si stop.

Link către comentariu

Si din stergator poti sa tai un cm ca sa nu mai atinga, nu trebuie neaparat schimbat...

Link către comentariu

Si am terminat si cu proiectoarele!

 

Recunosc ca nu au iesit 100% bine, au ramas mici urme,care se vad uitandu-te atent, dar avand in vedere ca le-am pus cu silicon de plastic, sunt 90% sigur ca vor disparea in timp, surplusul fiind  absorbit de plastic (cam asa zice mintea mea....acum sa vedem).

 

Mi-a prins bine experienta, e prima oara cand fac asa ceva singur, si sunt satisfacut :)). Parca altceva e cand faci cu mana ta.

 

Pe aceasta cale multumesc si colegului  I ffocus I care m-a ajutat cu folia galbena.

 

Referitor la lacul aplicat pe proiectoare, va sfatuiesc sa nu procedati ca mine... eu unul l-am dat jos si am cam reluat procesul de polisare de la zero.

 

finalyw.jpg

Modificat de redeye
Link către comentariu

Daca le lacuiesti ai sansa mare sa se exfolieze lacul  ..tu ce ai patit?

Exact ce ai zis tu :D !

 

Am incalzit cu feonul folia/proiectorul si cand "ma chinuiam" sa pun folia s-a exfoliat . 

 

In mod normal nu trebuia sa se intample chiar asa usor, dar probabil nici lacul nu era lacul portivit.

Link către comentariu

In opinia mea suprafata nu este cea potrivita, ar trebui un primer sa faca aderenta cum trebuie.

Modificat de TDR
Link către comentariu

In opinia mea suprafata nu este cea potrivita, ar trebui un primer sa faca aderenta cum trebuie.

Si eu ma gandeam la fel, dar am zis sa incerc asa intai. Si a iesit mai bine decat ma asteptam.

 

Acum,sa vad, ca eu ma razgandesc repede :))

Link către comentariu

Dar daca pui folie(bineinteles dupa ce uniformizezi suprafata) la ce iti mai trebuie lac?

Link către comentariu

Dar daca pui folie(bineinteles dupa ce uniformizezi suprafata) la ce iti mai trebuie lac?

Le facea o idee mai clare lacul.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!