Jump to content

Cod culoare amortizoare?


K_O_K_O
 Share

Postare recomandată

Sper sa nu pic in derizoriu dar am urmatoarea intrebare> Exista un cod de culori pentru amortizoare? Am identificat pana acum albastru, alb si verde cred. Daca exista care este semnificatia acestora? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui... arcuri.



Mai este galben, maro, alb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnifica ceva culoarea in care este vopsit sau pur si simplu asa a dorit producatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. semnifica varianta arcului : suspensie normala, suspensie pentru drumuri grele, suspensie sport, suspensie pentru masini 4x4 etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat alea sport parca sunt rosii si cele normale sunt negre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt amortizoarele (sport - rosu si normale - negru)

 

arcurile au puncte cu vopsea pe spire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, despre amortizoare, dar dupa cum spunea mai sus si Cosmin, cred ca este vorba de arcuri....  inca nu am vazut amortizoare albastre, albe sau verzi pe masinile VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu problema asta mai demult dar n-am gasit raspunsuri. Chiar imi doresc sa aflu ce semnifica fiecare culoare.

As dori pareri avizate sau experiente proprii. Lasati parerile personale.

 

Ce am vazut eu: arcuri cu verde si albastru (nu mai retin in ce ordine) am vazut pe o masina cu suspensie extraordinar de confortabila. O admir si azi la un coleg, de cate ori am ocazia sa o simt.

Eu la passat-ul meu am maro si galben si e destul de rigida (sport sau drumuri grele, nu stiu). Insa garda la sol nu e micsorata.



PS: K_O_K_O... despre ce discutam? Amortizoare sau arcuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am priceput si eu din alte posturi de la noi de pe forum si altele, culorile reprezinta rezistenta arcului in kgf, si de aici arcuri sport, drumuri grele etc. Atat am priceput eu mai multe nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stim si noi. Intrebarea e... CE REPREZINTA fiecare culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am gasit un link. E cava destul de complicat, dar intr-unul dintre fisiere e si treaba cu codurile de culori. Daca gresesc postand linkul rog un moderator sa editeze postul.

http://www.dotamatic.com/1BE/

Cred ca e pentru piata din SUA si doar pentru B5.5

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru posturi. Pe scurt - o cunostinta  care a lucrat la a Sibiu - fostul COMPA unde se fabrica amortizoare era curios ce culoare au amortizoarele de pe masina mea. La mine sunt albe. Intrebarea a fost in contextul in care doream sa cumpar un set complet de amortizoare. Nu a facut referire la arcuri. Imi place sa cred ca s-a exprimat corect si s-a referit la amortizoare nu la arcuri.



Ne poate ajuta  andrei_221 ? Vad ca are niste exemple.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca n-am vazut decat amortizoare negre. Asta pe oem.

Cele aftermarket pot avea multe culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu acasa un set de amortizoare rosii. Cica ar fi de pe un passat cu suspensii sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!