Jump to content

pasat motor ATJ nu are putere


ovidiubi
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

 

Am un Pasat cu motor ATJ, asemanator cu  AJM din anul 2000. Dupa ce au fost inlocuite garniturile injectoarelor motorul nu mai are putere, numai trage.

Am reparat ( bucsat) locasul injectoarelor si la fel motorul nu are putere.

Pe rand au fost inlocuite si verificate urmatoarele:

valori MAF 800-1050 mg/H verificat si cu debitmetru nou

valori MAP 2200-2300 mbar verificat si cu electrovalva N75 si senzor presiune g71 noi ,turbina e ok

inlocuit cu alte injectoare SH si reglat

verificat pompa tandem 7,5 bar /400RPM si inlocuit cu SH

verificat pompa din rezervor functionare si presiune ok inl cu alta SH 

verificat conducte alimentare si retur motorina inclusiv filtru motorina nou

verificat traseu admisie aer

verificat instalatie esapament

inlocuit ECU motor

 

A mai patit cineva asa ceva, Astept o idee noua...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecând peste faptul că nu există masină "Pasat", îți recomand să verifici axa cu came. Am avut aceeași problemă la un VW Passat echipat cu motor ATJ. Dacă pierderea de putere se asociază și cu un motor zgomotos, ca unul de tractor U450, cu siguranță  este uzată peste măsură axa cu came.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK Passat

La demontarea chiuloasei pentru inlocuirea bucselor injectoarelor se demonteaza chiulasa complet, axul cu came tachettii ( culbutorii) hidraulici injectoare supape, totul Cand le ai pe toate demontate le verifici, toate sunt ok. Apoi la inlocuirea injectoarelor iarasi a fost desfacut capacul culbutorilor si iarasi s-au vazut axa cu came si culbutorii. Stiu aceasta problema si suplimentar se aude la mers in relanti si un zgomot specific in admisie 

Mai astept idei, poate totusi imi scapa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ma enerveaza oamenii astia care se baga in seama sa corecteze omu care a gresit o litera sau din greseala nu a introdus'o corect ! zii omului daca ai cu ce sa'l ajuti ! si daca vine vorba ce cauti cu masina de spalat pe forumul de autovehicule ? :dry:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OBLIGATORIU log in mers.

De urmarit comportamentul turbinei, EGR-ului si injectoarelor. Acolo ceva nu e cuser.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!