Jump to content

Probleme cu pedala de acceleratie


nazuinte
 Share

Postare recomandată

Salut..!! Recent, am achizitionat un Passat 2004 (imi place f
mult masina) ...am dus masina la tester, singura "bubita" fiind
schimbarea sondei lambda( este cam lenesa)...este pe benzina, dar si
GPL...am mers circa 30 km pe gaz si masina a fost ok.. dupa ce am oprit ,
am schimbat pe benzina, am rulat cativa km si intr-o depasire, cand am
accelerat mai puternic pur si simplu acceleratia s-a blocat, parca s-a
lipit de podea....am trait clipe de groaza, abia ce am reusit sa ies pe
un drum inclinat si sa o opresc..dupa un timp am plecat ,utilizand gazul
de data aceasta si am ajuns ok la destinatie, dar teama ca se poate
bloca oricand.. imi da fiori.. 


Daca aveti idee care este cauza, va rog sa ma ajutati.....multumesc anticipat...numai bine...!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Aceeasi problema am avut si eu...nu stiu cum este constructia la masina ta (sigurat diferita, tinand cont ca eu am carburator), dar la mine, cablul de acceleratie se agata intr-un coltisor al carburatorului cand calcam pedala pana jos, iar cand luam piciorul, acceleratia ramanea la maxim. Iti dai seama cand calcam apoi ambreajul. Oricum, incearca sa verifici o posibila de ordin mecanic, eventual chiar la pedala, poate se agata acolo in ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pedala se poate agata si in covoras. Acum pedala a revenit dar acceleratia nu, sau pedala a ramas jos. Daca a ramas jos, puteai sa bagi piciorul sub ea sa o ridici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa dai cu niste wd40 in corpul pedalei si sa faci pedala (ca la frana), cu motorul oprit. Eventual faci operatiunea asta de 2-3 ori, e posibil sa fi intrat ceva mizerie pe acolo si din cauza asta se blocheaza.

 

Daca se mai intampla asta vreodata, sa nu apesi ambreajul. Tine-o din frana pana cand se opreste motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golful 3 unui prieten tot 2.0 si gaz..si era senzorul de acceleratie..uneori nu se accelera...uneri cand vroiai sa pleci..daca apasai jumate..nu se intampla nimic si daca apasa 1mm..se tura la maxim :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreun martor aprins in bord? cand ai probleme cu pedala de acceleratie ar trebui sa se aprinda simultan EPC si ESP.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...exclus, agatare in covoras...etc...pur si simplu. parca a fost 'absorbita' in podea, nu am reusit sa o ridic cu piciorul si nu a fost nici un martor aprins la bord...poate este o problema de ordin mecanic, nu stiu...oricum, multumesc pt informatii...!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine demonteaza pedala de acceleratie, daca spui ca pedala a ramas la podea,si verifica-o atent , eventual  greseaza-o ,daca ai ceva dubii mai bine o schimbi. Nu merita sa stai stresat din cauza padalei,la SH sunt multe si nu cred ca scumpe.Se pot intampla lucruri ingrozitoare din cauza asta.

Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!