Jump to content

cat va consuma agregatul?


passat no1
 Share

Postare recomandată

Asta e consum pe GPL adica cu ~1l in plus.

Fa o socoteala la pret/km. GPL 3RON vs benzina 5RON :blah_:

Oricum diferente prea mari de consum intre 1.6 si 1.8 nu sint...nici macar alea oficiale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru caroseria asta 1.6 mi se pare un motor cam mic....la fel e si cu matiz ul din cate am inteles.....motor de 0.8 dar cantareste mult....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica am condus un Passat cu 1.6 102CP, aceeasi greutate cu a mea...

E o motorizare decenta, pt o masina de familie.

Daca vrei ceva mai sport treci pe ceva cu turbina 150CP si peste...

Matizul are alte probleme de ex centrul de greutate sus ca si kktul ala de Mertz mititel.

La o rafala laterala mai tare te muta de pe banda 2 pe 1 :)) ...fara gluma...

Ca motorizare de oras e super ok...si ca spatiu interior fata etc...gasesti si cu AC geamuri electrice ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru oras as prefera ceva cu motor ft mic si sa fie diesel:D...auzeam pe baieti ca au lupo parca pe diesel si le consuma 4-5 l in orasDriver.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati si dovezi:D

44 Litri de benzina 95 de la Rompetrol si 380 km alergati doar in Bucuresti (atat ziua cat si seara,weekend).Stilul meu de consus este si de la normal spre "agresiv".Vara mi se parea ca ar consuma mai mult.Cum se explica?

Rezultat: 11.5 l/100 km

p.s. sincer sa fiu nici mie nu imi vine sa cred dar este consumul facut la pompa, nu m-am luat dupa BC.Fiind Iarna, sunt arhitzupermultumit!blah_.gif

post-73224-0-23887100-1298232066_thumb.j

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am resetat BC ul cand am alimentat....acum pe BC2 am undeva la 8.8,dar este irelevand pentru ca facusem drumuri in afara Bucurestiului...Driver.gifDriver.gifDriver.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 11.5% consum, sigur majoritatea km i-ai facut in week-end si seara, adica cand e mai liniste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in proportie de 50% cred ca au fost seara si weekend,dar sa nu uitam ca eu mai fac si multe drumuri scurte de cativa km.....Driver.gif

Evident ca daca as fi mers doar in orele de varf, scoteam un maxim de 300 km cu acea cantitate de conbustibil si undeva la 14l/100 km...dar ala nu ar mai fi consum mediuicon_thumright.gif

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baaaaa, din cauza ta mi-am "batut" masina degeaba ca "maninca" prea mult :))

Auzi la el consum de 11.5l/100km :ceuameni:

Eu merg mai tot timpul adica 90%, curse scurte pina in 8-9km si pauza de cel putin 4-5h, si in aglomeratia de dimineata si prinz...

Seara, weekend cind bate vintu', scoate saraca si 9l% consum... :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca nu esti din Bucuresti deci nu prea esti in masura sa te pronunti(nu te supara)....eu am mers seara prin orase gen iasi,bacau,etc....si nu se compaRA CU BUCURESTIUL.Sunt mult mai multe semaFOARE (de ex la tineretului , pe o distanta de cateva sute de metri sunt 3 semafoare si astfel de cazuri nu exista in provincie).DIFERENTE ar fi multe....Driver.gif

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers dimineata (inainte de 7.30) prin Bucuresti, si e trafic lejer cel putin prin centru, iar nebuneala din timpul zilei prin aceleasi zone (gen Colentina spre Inter) este acceptabila.

Zilnic am 9 semafoare in mai putin de 4km. Daca mai pui la socoteala ca vreo 4-5 sint in panta si le mai apuci si de 2 ori deja devine aiurea.

Asta nu ar fi nimic daca intre ele ai putea circula acceptabil, dar te tirii ca la iesirea spre Urziceni la ora de virf...

Iar "civilizatia" in trafic e in urma cu cel putin 4-5ani fata de Bucuresti...prea multi prosti si "blonde" la volan cu carnete luate cu 200

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in calitate de amator, as putea sa spun ca , motorul de 1.6 este unul la limita daca nu prea mic pentru passat cel putin...presupun ca skoda ta este tot pe colo ca si masa...

Driver.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa stii ca e cam acolo. Am comparat cu un Passat din 97 cu aproape aceeasi motorizare-1.6l/105CP, culmea este ca masele erau diferite cu cite zeci de "kile"...

Adicatelea cam aceeasi greutate...nu credeam...Passatul pare mai "bolfos", mai "grasunel" decit Octavia...

Diferenta intre ele era de cutia de viteze, a mea le are mai scurte putin...era ceva mai "vioaie"...

Pe aceeasi greutate s-au vazut si motoare de 75CP, care erau suportabile ca masina de familie...mai naspa in depasiri, acolo se cunoaste diferenta...

Una peste alta, consumul e acceptabil pt o benzinara...

Decit 15-16k pe una noua cu 1.2l FSI ce consuma 7-8-9l la drumuri scurte cu motorul rece, mai bine cu "bunicuta" de 5k si mers cu GPL... pret/km asemanator...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu de cand aM LUAT PASSAT UL MA BATEA GANDUL SA II PUN GPL....

In 7 luni am facut aproAPE 10.000 KM....DECI IMI SCOTEAM INVESTITIA CARE SE RIDICA PE LA 25-30 MIL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cei 10k i-ai facut ~ in oras iep scoteai instalatia...de ~26-28mil...

Eu facusem socoteala la ~15k ceea ce deja ~am facut...

La consumul benzinarelor in oras merita(amortizare rapida) daca mergi preponderent la inghesuiala min 10-15k/an :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers pe o medie de 10l/100 km

10000 km = 1000 l benzinA* 5 lei /litrul=5000 lei....

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60 km facuti ieri si azi in buc ....BC2 arata 10.7 l 100km

pentru weekend e ft bine zic eu si mai ales BucurestiDriver.gif

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Opel Astra G 2007 cu motorul de 1.4 L 90CP consuma la mine 8.5% in Bucuresti si 6% la drum lung (nu autostrada) iar la tata consuma cu 0.5% mai putin in ambele cazuri. Eu nu merg repede si culmea e ca la timp pe distante tata ajunge intotdeauna mai repede ca mine desi aparent nu merge mai repede. Per ansamblu imi consuma mai putin decat o Toyota Yaris cu motorul de 1.33 L. Daca merg sportiv cu ea - schimbat la peste 5500rpm - consuma cam 12% in Bucuresti si 8% la drum lung - dar nu este posibil sa merg asa cu ea - am mers asa doar de proba dupa ce avea 35 000km. Acum are 72 000km fara nici un fel de interventie service.

Ford Focus II din 2007 cu 1.6 L 100CP consumul este de 9.5% in Bucuresti si 6.5% la drum lung (nu autostrada) iar inca odata tata e campion obtinand cu 0.5% mai putin in ambele situatii si ajungand mai repede decat mine intotdeauna. Mers sportiv cu Focusul se poate duce si la 14 - 15% in oras dar asta iar inseamna schimbat treptele pe la 6000rpm ceea ce este total aiurea. Focusul pana pe la 30000 km consuma cam cu un litru in plus decat am postat. Acum are 45000km si a trebuit sa-i schimb pompa de benzina si electromotorul (pe garantie) care cica s-au stricat de la stat.

Ambele consumuri sunt facute de la plin la plin ca pe computerul de bord la Focus arata 7.8% - 8.0% depinde cine merge cu ea. );

De aceea inca ezit sa ma duc sa-mi iau Golf ca inca sunt foarte multumit de consum la ambele - mai ales la Opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost ieri pana la Ct. Buc-Ct: 7,6% am mers cat mai aproape de limite.

Ct-BUC 9.0% Cred ca batea vantul din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ploiesti - Bucuresti cu vant puternic din lateral

Consumul mixt dus-intors 6.0 mers legal. Super multumit de masina si consum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti

luni-vineri consum 10-11%

sambata-duminica 9-10%

Extraurban

mers 'legal' 7-8%

mers 'sport' 9-10%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mixt dus-intors 6.0 mers legal. Super multumit de masina si consum :)

Daca mergi constant din pedala sau cu tempomat la 100-kmh se poate sa scoti consum asa. Confirm consumul tau ca si eu l-am scos de mai multe ori. Depinde mult si de stilul de condus. Un stil mai agresiv cu multe frane si accelerari face sa iti sara bine de tot consumul de la 6.5-7 la 8.5-9-9.5.

Recordul meu de consum a fost 5.9% (cu jante de iarna pe 15), dar in weekendul trectut am fost nevoit sa merg acasa cu mufa de la debitmetru scoasa. Am mers cu maxim 90-100 kmh. Dus 5.3% intros 6.4%. Pacat ca nu i-am facut poza la asta. Si puterea masinii era pe masura ca nu tragea, zici ca avea jumate din putere. Cand zic consum ma refer la mers minim 100 km.

post-37459-0-39965200-1301827704_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recordul inregistrat pe computerul de bord a fost 4.9% :)) Brasov-Ploiesti (deci la vale) mers la 100km/h pe tempomat.

Consumurile astea le scot numai cand merg cu fimea in masina. Cand sunt singur variaza intre 7 si 12 % in exterior. Ideea e ca dc vrei consum rezonabil se poate chiar si cu 2.0T dar placerea obtinuta cand folosesti masina pt ce a fost ea gandita e mult peste satisfactia unui consum cu 1-2 l/% mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. De-abia astept sa trec la un 2.0T in viitor... :Driver: Din cate vad tot cam ca un 1.8T consuma, doar ca are acei 50 de cai in plus care sigur de simt bine de tot. Ce e fain la masinile astea ca poti merge cu ele normal, furmos, la consum, dar cand ai chef te poti si distra cu ele bine de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!