Jump to content

Releu oglinzi rabatabile electric


victor_cordoba
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee unde se găseşte acel releu care comandă închiderea-deschiderea oglinzilor? Al meu pare a se fi decalibrat cel de pe partea şoferului. Aş vrea să le schimb între ele. Sau motoraşul de acţionare are în el un termic?

Modificat de victor_cordoba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista nici un releu pentru asa ceva, butonul de reglare e responsabil de aceasta functie. Care-i problema de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este urmatoarea: in momentul in care le deschizi, oglinda stanga tinde sa treaca de punctul de deschis. Daca o tii cu mana in dreptul unde trebuie sa se opreasca, ramane acolo. Deci motorul este oprit de ceva atunci cand creste curentul peste o anumita valoare. Butonul functioneaza bine deoarece oglinda dreapta merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci problema e motorul, desfa oglinda si vezi ce se intampla acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E complicat cu desfacutul oglinzii. Am desfacut-o. Acolo este un arc foarte puternic si doua piese cilindrice care se imbina la jumate gen mama-tata cu forma de trapez, care au rolul de a proteja oglinda in caz de pliere accidentala si dat peste cap. In momentul actionarii electrice, ea tinde sa iasa din acea imbinare trapezoidala ca si cum arcul ar fi slabit si nu ar mai presa pe cei doi cilindrii trapezoidali. Mai astept sugestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai ce sugestii sa mai primesti. TI-ai dat singur raspunsul cu descrierea mecanismului, problema o rezolvi doar prin schimbarea corpului oglinzii, daca mecanismul e uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mecanismul seamana cu cel de la Toledo 1M...in interiorul mecanismului e o saiba cu 2 "nasuri" care ar trebui sa agate o piese conjugata, cu 2 fante. Cele nasuri se rup la fortare, apoi oglinda se manifesta asa cum ai zis tu. Motorasul e comandat de un controller situat in motorul fiecarei macarale de geam in parte. E destul de greu de demontat acel arc compresat, dar se poate. Problema e ca nu poti repara acea saiba. Eu am luat alta oglinda SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Cred ca solutia este sh...eu as fi vrut intr-un fel sa " limitez " puterea motorului. Cand s-o face mai cald afara poate o mai desfac odata si fac si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!