Jump to content

Upgrade ambreiaj


ender
 Share

Postare recomandată

Intamplarea face ca eu sa am montat un kit Sachs Power Clutch (pe benzinar) dupa ce am "prajit" ambreiajul original la 100k. Pana acum (117k) isi face treaba cu prisosinta, dar in toate review-urile si topicurile pe care le-am gasit pe tema asta prin alte forumuri se recomanda LUK Repset ( eventual Pro Gold pentru variante de putere/cuplu mai mari).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    29

  • ender

    16

  • andREI

    15

  • Circoloco

    6

Dogarel, cum anume l-ai prajit? Adica din abuz a cedat prematur sau s-a uzat discul de frictiune in totalitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul este un punct slab pentru ca este foarte aproape de limita la TDI-uri.

Tot cineva pe forum spunea ca, cel putin in cazul ALH-ului, ambreiajul este departe de "limita" (cum zici tu) si ca poate fi chipuit fara probleme. Spunea respectivul prostii si de fapt e chiar la limita ambreiajul pt toate TDI-urile sau era valabil doar in cazul unui ALH? Si oricum, tu tot ALH ai...

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( aveti grija ce marfa cumparati si de unde pentru ca la un fost job de-al meu au cumparat pt o duba un disc care avea ferodoul mai mic (suprafata de frictiune) decit cel original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cineva pe forum spunea ca, cel putin in cazul ALH-ului, ambreiajul este departe de "limita" (cum zici tu) si ca poate fi chipuit fara probleme. Spunea respectivul prostii si de fapt e chiar la limita ambreiajul pt toate TDI-urile sau era valabil doar in cazul unui ALH? Si oricum, tu tot ALH ai...

Nu Ender zice bine referitor la ALH si mai ales la seria de 116CP.

Insa nu e valabil ce zice el la 1Z/AHU unde ambreiajul este foarte bun / rezistent oricat de "obsolete" ar fi seria asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dogarel, cum anume l-ai prajit? Adica din abuz a cedat prematur sau s-a uzat discul de frictiune in totalitate?

Discul de ambreiaj uzat pana la nituri si placa de presiune decalita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cineva pe forum spunea ca, cel putin in cazul ALH-ului, ambreiajul este departe de "limita" (cum zici tu) si ca poate fi chipuit fara probleme. Spunea respectivul prostii si de fapt e chiar la limita ambreiajul pt toate TDI-urile sau era valabil doar in cazul unui ALH? Si oricum, tu tot ALH ai...

Nu stiu sa-ti zic in general dar cert este ca si eu (mai ales de cand a venit frigul) am aceeasi problema cu ender, a inceput sa nu mai faca fatza ambreiajul... aproape sigur urmeaza sa il schimb!

@ender ai idee ce marime are ambreiajul de pe ALH? 228 sau 230? Si de asemenea, stii daca intra unul mai mare, de exemplu cel de 240mm de pe TDI-urile de 115/130CP? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ma uitam in S O T E si uite ce gasesc la ALH cu cutie EGR, MY2003:

-clutch pressure plate, 230mm, 038 141 025D

-clutch plate, 228mm, 038 141 032D

Nu mai inteleg nimic, placa de presiune este mai mare decit ambreiajul?

La motorul de 110, ASV, atit placa de presiune cit si ambreiajul au 225mm, adica mai mic decit la ALH cu toate ca are cuplul motor mai mare!

Rog cine se pricepe mai bine sa-si dea cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat cu alexrosiu intr-o documentatie si acolo zice ca ambreiajul are 225mm... :huh: ... the truth is out there... pana la urma nu ma intereseaza cat are discul stock, ma intereseaza cat intra maxim in cutia de viteze pentru ca daca intra 240mm iau ambreiajul de pe tdi-ul de 130cp de exemplu si gata, ala tzine "jdemii" de Nm avand in vedere ca e pus si pe tdi-ul de 150cp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o solutie buna. Trebuie intrebat intr-un service de incredere.

Ce cutie de viteze ai, EGR?

Masina este MY2001 sau MY2000? Daca este MY2000 atunci ambreiajul tau este LUK de 225mm si in principiu indestructibil.

Daca gasesti vreo solutie, te rog sa-mi zici si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este model 2001... si indestructibil nu e sigur ca a inceput sa patineze :huh: O sa ma duc pe la augsburg zilele astea sa vad si la ei ce variante non-OEM sunt... cat despre intrebatul intr-un service de incredere... unde gasesc asa ceva? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tocmai pt ca e model 2001... Ender zicea daca e model 2000 atunci e LUK "si in principiu indestructibil" ... Deci la MY2001 e altul decat LUK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da man, am inteles... d-aia si ziceam ca nu e indestructibil, ceea ce se vede si din cum se comporta. m-am exprimat gresit probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la bora mea s-a dus ambreiajul,la 80.000 km.noroc ca era babacu la volan,altfel toate se spargeau la mine in cap....la el si-a dat obstescul sfarsit....

am schimbat kit complet(placa,disc,rulment)si am folosit LUK pt ca asta avea si inainte.am ramas pe varianta oem.

acum totul e ok,masina trage bine.

off topic: l-am intrebat cum a reusit sa strice ambreiaju,si el saracu avea mustrari de constiinta ca s-a dat un pic la ea sa ii scoata funinginea de pe esapament(cam la o luna odata :) ).habar nu avea ce incaseaza masina de la mine si de la nevastamea cand o prindem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cwr, cat te-a costat toata jucaria? daca puneai un ambreiaj sport mai trebuia schimbat ceva in plus? mersi.

Later edit: am vorbit acum cu chris si el zice ca ambreiajul de 240mm (cel de pe 130CP) nu incape in cutia de viteze de pe TDI-ul de 90CP. Dupa ce-am vorbit cu chris iau in considerare si optiunea de a schimba doar discul de ambreiaj si rulmentul cu cele stock... din ce spune chris problema nu este (doar) din cauza chip-ului care face ca motorul sa dezvolte mai mult cuplu ci si din cauza ca ambreiajul este uzat (masina are 110.000km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, sa stii ca exista si seturi de ambreiaj heavy duty pentru aceleasi dimensiuni ca cele stock. NU se rezolva problema neaparat din diametre..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cwr, cat te-a costat toata jucaria? daca puneai un ambreiaj sport mai trebuia schimbat ceva in plus? mersi.

Later edit: am vorbit acum cu chris si el zice ca ambreiajul de 240mm (cel de pe 130CP) nu incape in cutia de viteze de pe TDI-ul de 90CP. Dupa ce-am vorbit cu chris iau in considerare si optiunea de a schimba doar discul de ambreiaj si rulmentul cu cele stock... din ce spune chris problema nu este (doar) din cauza chip-ului care face ca motorul sa dezvolte mai mult cuplu ci si din cauza ca ambreiajul este uzat (masina are 110.000km).

din cate stiu eu,sigur nu merge sa pui un ambreiaj de alta dimensiune decat cel pe care il prevede masina.

am optat pt un ambreiaj oem,pt ca sincer,nu cred sa se imbunatateasca ceva.

din cate stiu eu,motoarele tdi cu putere mai mare,defapt cred ca incepand de la pompe duse,volant cu care s-a echipat este una pe arcuri,spre deosebire de 1.9 tdi 90 cp,110 cp,sdi 68cp,care s-au echipat cu volant rigida.cred ca diferenta de volante este foarte importanta pt preformante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele TDI (nu se aplica la 1Z) au volant duala pe arcuri, pentru a micsora vibratia transmisa in caroserie.

volant rigida, dintr-o singura bucata, este mai fiabila dar muit mai zgomotoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, sa stii ca exista si seturi de ambreiaj heavy duty pentru aceleasi dimensiuni ca cele stock. NU se rezolva problema neaparat din diametre..

nu vreau ambreiaj sport vreau doar ceva care sa tina cuplul pe care-l dezvolta motorul dupa chip, nu planuiesc alte modificari la motor. plus ca daca pun un ambreiaj sport sau altceva decat ce am acum, trebuia schimbata si volanta... astfel ca devine tot mai interesanta varianta unui ambreiaj nou, la fel cu cel pe care l-am avut. poate chiar aluneca din cauza ca e uzat...

Stie cineva, ar trebui schimbata si placa de presiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva, ar trebui schimbata si placa de presiune?

teoretic da

+rulment

asta ca masura de siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate chiar aluneca din cauza ca e uzat...

Siguuuuur.. si marmota invelea volant in staniol...err... ciocolata. Ambreiajele de pe ALH-uri sunt recunoscute pentru nefiabilitate DUPA cip (eventual cip + injectoare marite). Cred ca ai citit rezultatele search-ului ala de pe tdiclub..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cea mai buna varianta este Sachs PowerClutch cu volant originala. Trebuie vazut cine aduce in RO la preturi rezonabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca afli ceva preturi te rog sa m-anunti si pe mine... eu am langa mine un magazin de piese auto care mi se pare ca sunt reprezentanti LUK... LUK are vreun ambreiaj de genul asta care sa mearga cu volanta originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine-i intrebi pe ei. Eu nu am gasit pe net asa ceva.

Nu recomand volant simpla, sau mai rau "usurata" deoarece transforma in chin mersul in localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca afli ceva preturi te rog sa m-anunti si pe mine... eu am langa mine un magazin de piese auto care mi se pare ca sunt reprezentanti LUK... LUK are vreun ambreiaj de genul asta care sa mearga cu volant originala?

Am scris mai sus: LUK Repset Pro Gold

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!