Jump to content

Problema Cluster Passat B5.5


artcafee
 Share

Postare recomandată

Salut all,

Am o problema la al meu passat B5.5(2003) 2.0i si anume :

-In bord imi pare tot timpul "Please Refuel" cu toate ca eu carburant am destul in rezervor.

Am testat plutitoru cu aparatul de masura si merge,am verificat instalatia electrica de la pompa la calculator ... dela calculator-la bord si este ok,am facut diagnoza si nu da nici o eroare(zice doar ca am 6L de benzina in rezervor) ,mufele sunt bune,etc.

Am fost la un electrician auto si dupa ce am desfacut,testat,probat a zis ca e traseul de pe placa de vina, de la mufa(din cluster) la calculatorul cluster-ului sau la ac(ce indica nivelul) este intrerupt.

Specific ca am probat cu un cluster de Octavia Tour(diesel ce-i drept) dar si cu acestea spunea la fel,Please Refuel.

A mai avut cineva o decetiune asemanatoare,sau are cineva o idee cum o pot rezolva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca litrometrul este OK vezi totusi sa nu fie decalibrat si din cauza asta sa nu sesizeze corect cantitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci proba cu un altul si vezi care sunt rezultatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah,ok ... pana acum pe in zona(o raza de 20km) nu am gasit altul pentru proba,am inteles ca trebuie specific de benzina(pompa care nu vine fara plutitor),cel diesel nu merge,deci doar de acesta am cautat.

Dar nu stiu cat de mult ma ajuta alt plutitor,am incercat sa pun si fierele de la mufa in scurt,pentru a pacali ceasurile sa creada ca e full si nici asa nu s-a miscat acul,cu mufa scoasa dar si cu mufa bagata(in pompa) tot Please Refuel zice in bord ... Deci pompa/plutitorul tind sa cred ca nu ar fi de vina.

Am obs ca data fabricatiei de pe ceasuri(24/06/02) difera de cea a masinii(oct 2003),deci mai mult ca sigur cluster-ul acesta nu e cel original al ei,posibil d'asta sa fie problema asta ?

O sa mai caut,si in cel mai rau caz o sa incerc cu alt Cluster ... de data asta benzina.

Modificat de artcafee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are clusterul? Eu vorbeam de litrometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus la inceput ca nu am gasit alta pompa/plutitor/litrometru pentru benzina in zona,asa ca am eliminat pentru moment cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce anume te face sa crezi ca e de la cluster? El primeste informatia. Daca o primeste eronat, asa o arata. BTW, crezi ca un cluster e mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut all,

Am o problema la al meu passat B5.5(2003) 2.0i si anume :

-In bord imi pare tot timpul "Please Refuel" cu toate ca eu carburant am destul in rezervor.

Am testat plutitoru cu aparatul de masura si merge,am verificat instalatia electrica de la pompa la calculator ... dela calculator-la bord si este ok,am facut diagnoza si nu da nici o eroare(zice doar ca am 6L de benzina in rezervor) ,mufele sunt bune,etc.

Am fost la un electrician auto si dupa ce am desfacut,testat,probat a zis ca e traseul de pe placa de vina, de la mufa(din cluster) la calculatorul cluster-ului sau la ac(ce indica nivelul) este intrerupt.

Specific ca am probat cu un cluster de Octavia Tour(diesel ce-i drept) dar si cu acestea spunea la fel,Please Refuel.

A mai avut cineva o decetiune asemanatoare,sau are cineva o idee cum o pot rezolva ?

verifica cablajul de la sonda la cluster.

daca iti face figuri si vitezometrul, curata mufa la senzorul de viteza, de pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat cu aparatu de masura de la sonda la cluster si sunt ok,am luat si alte cabluri pentru a face by-pass la cablajul original si tot nu merge.

Toate ceasurile merg ok,doar acesta fluctueaza in zona rosie cu toate ca eu am 30-40-50 L de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu ajutorul lui Florin,

Se pare ca plutitorul avea o mica gaura in el pe unde se imbiba cu carburant,deci trebuie altul.

Mersi Florin,

Recomand atat userul cat si serviciile/produsele oferite de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

1C235D9D-8253-43A1-865A-C2B3E4EBF835.thumb.jpeg.a59445b491c6fe5dfeb0ccebae55d1fb.jpeg
 

Salutare! Am nevoie de părerea celor care au idee de ceea ce are masina mea..

Problema vine in felul următor..am schimbat led-urile albastre cu unele albe..totul bine,frumos..

Problema este ca nu imi mai afișează ora si km adunați la bord..am scos ceasurile din nou..le-am verificat respectivii bureți,am strâns un pic mai

bine clemele de la display..nici un rezultat..

Multumesc frumos,o seara buna! 

Modificat de Adrian_Mnt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!