Jump to content

JAF- mobilul


b_76_jaf

Postare recomandată

La panoul asta de clima ai mai facut modifcari la fire? Cum iti functioneaza clapetele de rrecirculare?

Link către comentariu
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b_76_jaf

    44

  • Rave

    10

  • cogdao

    10

  • F l o r i n

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

da. am efectuat modificare si la fire. clapetele functioneaza foarte bine

urmeaza ca in curand sa ii pun si senzorul de calitate aer, ca sa fie tacamul complet

Link către comentariu

:))

lasa gras ca o sa pun si poze!

daca tinea vremea cu mine azi, finalizam farurile si sigur faceam poze.

dar daca vremea a fost potrivnica si am ramas blocat cu ambele masini in garaj, promit ca saptamana viitoare o sa termin farurile si o sa pun si poze, ca sa nu mai zica lumea ca tin proiectele ascunse!

Link către comentariu

trebuia sa ajung pana la brancoveanu ca sa iau ceva pt faruri.

insa nu am reusit sa ma misc deloc din cauza zapezii.

crede-ma ca si eu abia astept sa le vad in functiune

Link către comentariu

intrucat vreo 2-3 membrii au vazut un far custom la care am muncit....acum le arat la toti pe ambele, aproape gata!!!

oepratiuni executate:

demontare

decapsare

spalare sticle interior

decapare componente cromate

degresare componente cromate

vopsire

montare lupe bixenon

realizat conexiunile electrice

 

urmeaza:

recosmetizare

reglare

capsare

polishare

montare

 

.....si inca un posesor fericit (initial le-am conceput pentru mine, insa a aparut un client si o sa imi fac eu altele)

post-15225-0-58386300-1390855718_thumb.p

post-15225-0-45288900-1390855735_thumb.p

post-15225-0-86312100-1390855749_thumb.p

Link către comentariu

Asa, bravo. ce mai trebuie sa le montezi pe masina sa vedem si cum lumineaza, scurta/lunga?

Cate ore ai muncit la ele? Pareri ceva?

Link către comentariu

ore......multe

multi vor spune ca nu merita munca deoarece la un pret apropiat pot lua dectane care seamana cu cele OEM.

aici, fiecare judeca cum vrea. mie imi plac lucrurile oarecum custom

....ca asa s-a zis si de climatronicul de golf 7 pe golf 5. ca nu merita, ca e costisitor, ca e nefolositor. asa,si? mie mi-a placut ideea si am reusit! eu consider ca asta e satisfactie. nu sa cumperi o piesa si sa o pui pe masina bruta

Link către comentariu

Foarte bine, sunt sigur, cum ti-am mai spus, ca vei avea comenzi pentru faruri custom, mai ales daca vor lumina bine, componentele si munca sunt de calitate.

Banuiesc ca tragand linie vor costa ceva si unii mai carcotasi vor spune ca dincolo-i mai ieftin. imi spui pe PM cam cat ar fi costul final pt un set?

Si asteptam poze cu ele montate si poze pe timp de noapte :)

Link către comentariu

Acuma lucururile custom au valoare personala si ii de laudat pasiunea. Dar cand vrei sa scoti ceva la vanzare acolo va fi important calitatea/durabilitatea/garantia/pretul. 

Link către comentariu

La cuptor le-ai desfacut ?! Sau n-a mers si ai gasit o varianta mai buna, fara sa strici marginile farurilor ?! Te intreb pt ca si eu am muncit 4 zile la farurile mele si intr-un final le-am terminat, in urma cu 2 sap. Am pus poze la sectia de polo 6r (tuning si alte modificari). Eu m-am chinuit cam 5 ore pe primul far si 2 pe al 2-lea pana le-am desfacut..apoi decupat de lupa pentru ca la mine nu acopereau tot ornamentele, mai ramanea loc intre ornament si oglinda farului..asa ca am trecut la traforat :D

 

Oricum, te felicit ! Arata foarte bine. Pe faza lunga de ce ai mai pus lupe ?! Doar pentru aspect ? Sunt si acelea bi-xenon sau le-ai facut direct pt faza lunga ?

Link către comentariu

fac maine o socoteala clara si anunt.

carcotasii imi fac un bine pentru ca asa scap de oamenii suciti si plus de asta, ma si stimuleaza sa fac lucruri cat mai de calitate!


qwk, nu le-am bagat la cuptor pentru ca mi se pare o prostie. de ce? simpu:

se ingalbeneste sticla

se subtiaza camasa de pe fire

se deterioreaza mufele

.....deci clar nu merita. suflanta de aer este baza, daca ai suficienta rabdare.

am pus lupa pe lunga si pentru aspect si pentru vizibilitate. momentan a rams cu solenoid, insa nu cred ca isi are rostul si o sa il dau jos.

 

si principalul motiv pentru care am pus lupe pe lunga a fost pur si simplu o provocare de a face ceva mai altfel decat restul.

 

 

 

sebip, este foarte adevarat ca in momentul in care vrei sa faci pentru comercializare trebuie sa cauti sa le faci la un pret competitiv, insa aici apar doua aspecte care, pe noi ca natie, ne trag mult in jos, si anume:

1. noi, in general, dorim lucruri cat mai ieftine, DAR de calitate cat mai buna, negociem, ne tiganim---ca deh, e criza, nu sunt bani, dar ne dorim masina ozn sau full oem pe bani putini, ceea ce in realitate nu se prea poate

2. majoritatea negustorilor care fie traiesc din asta, fie pasiunea lor principala e sa dea tepe, fac sau aduc lucruri de cea mai proasta calitate, folosesc materialele cele mai ieftine ,si cu gargara ce ii caracterizeaza incearca sa te convinga ca marfa lor este cea mai buna si a aluia care da mai scump cu 50 lei, de fapt e acelasi produs insa " nemernicul ala" incearca sa se imbogateasca

 

noi, ca natie, nu o sa scapam niciodata de aceasta meteahna 

discutia asta o pot dezvolta muuuult de acum incolo pentru ca aduc diverse chestii de vreo 5 ani. si nu ca din asta as trai, ci pentru ca imi place si ma pasioneaza

Link către comentariu

Mi se pare mie sau lupele pe lunga sunt mai mari? Sau ma pacaleste ca-s mai in fata si ornamentul mai mic?

Link către comentariu

lupele sunt aceleasi/ ornamentele sunt aceleasi

iluzia optica este data de constructia farului

Link către comentariu

Pana la urma si eu tot cu feon industrial le-am desfacut dar la mine s-a belit urat de tot marginea farului. Am reusit sa le mai indrept, dar nu arata chiar ca de fabrica. Adezivul (mastic sau ce o fi) pus pe farurile mele se topea/inmuia la peste 300 grade, ceea ce topea si plasticul farului..

 

P.S.: Unul dintre faruri l-am bagat la cuptor de mai multe ori dar nu s-a ingalbenit. Oricum le-am polishat pe interior. A mai ramas exteriorul sa-l fac cum trebuie.

Modificat de qwk
Link către comentariu

Siliconul "original" se desface si cu un foehn mai bun. Insa am facut rost de niste faruri se pare relipite in decursul vietii lor cu ceva suficient de tare incat nu se topea decat cu pistol de aer cald (pe prima treapta, e drept) dar la acel punct deja se deforma buza farului...

Link către comentariu

cu muuuulta rabdare se desfac si cele relipite. este adevarat ca daca se foloseste silicon sanitar sau alte balarii ieftine, poti considera farul distrus.

spre exemplu, farurile TYC de golf 5 sunt practic imposibil de desfacut. ai impresia ca sunt lipite cu ciment.....o porcarie

Link către comentariu

Arata foarte bine. Sa le faci si o poza pe o masina.... sigur o sa fie mult mai frumoase, ca o sa fie un peisaj intreg.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!