Jump to content

Airbag-uri frontale dezactivate


davidut5
 Share

Postare recomandată

Am cumparat un Passat B5 variant din 2000, am bagat vag-com pe ea si spune ca airbagul de la sofer si de la pasager sunt dezactivate. Becul in bord ba sta aprins ba licare, se mai si stinge.

-------------------------------------------------------------------------------

Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl

Part No: 6Q0 909 605 B

Component: 05 AIRBAG VW5 0004

Coding: 12341

Shop #: WSC 05311

VCID: 3669577C125C62E

2 Faults Found:

01281 - Airbag; Drivers Side; Disabled

35-00 - -

01280 - Airbag; Passenger Side; Disabled

35-00 - -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...si?

nu ai intrebat nimic, ai vrut doar sa ne anunti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa nu iti facă contact mufa Cum trebuie. prim pas îa verifica dacă ai și airbag-ul pasagerului ca am văzut cazuri când acesta lipsea cu desavarsire și mai exista varianta sa lipsească și sa aibe pusă în loc o siguranță că să mimemeze prezenta lor. oricum ar fi nu prea suna bine... desfă volanul și bordul la pasager și verifica mufele per primam apoi ne zici ce și cum!

s1 running cm10 jellybean

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este din asta.... e din VCDS facuta. Daca sunt ok, le poti activa.

Daca le activezi si ele nu sunt sau sunt sarite, vei avea eroare pe ele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca sunt disable nici nu le mai verifica.

Trebuie facute ENABLE si dupa aia vazut ce e defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect... de aceea am specificat intai sa le activeze... si ca eroarea apare dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de la volan l-am desfacut, este prezent, cel de la pasager nu am reusit sa-l scot, dar cred ca si ala este.

Problema e ca nu stiu unde sa intru sa le activez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) determine if your car can do this. Use VAG-COM (or equivalent) to access the airbag controller. Look at the Component box in the upper right corner. In the middle of the string you should see 'VWx' where x is a number. This number must be 5 or higher. Anything lower requires a special resistance kit installation (1J0 998 521). An exception to this is VW3 with part number 1J0 909 609. This controller does not require the resistance connector.

2) Click on 10-Adaptation

3) Click up for the channel number to get to channel 01. This is the passenger front airbag channel. The value is 0 (zero) for 'enabled'. Click the up arrow to make it a '1'. Click 'Save' and confirm the prompt. This will disable that airbag.

For the other airbags, disabling them is a matter of choosing a different channel.

1 - passenger front

2 - driver front (steering wheel)

3 - passenger side (seat airbag)

4 - driver side

5 - passenger belt tensioner

6 - driver belt tensioner

7 - passenger head

8 - driver head

Enabling the airbag is just a matter of performing the same steps but decrementing the channel value from 1 to 0.

Procedura de mai sus e pentru dezactivare.Tu pui 0.

When an airbag is disabled, the airbag light will light on the cluster for the normal 4 seconds when you first turn the starter key to the on position, then additionally flash for 12 seconds.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor, in special fiestax.

Am intrat la airbag-adaptation canalul 01 respectiv 02 le-am activat, si vad ca nu a aparut nici o eroare. Becul sta 4s si se stinge, comportament normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca s-a rezolvat. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!