Jump to content

Scirocco 2.0 TSI


volvol

Postare recomandată

Am primit accesoriile comandate pentru masina. Acuma trebuie sa-mi fac timp si sa ajung cu ele la montat. :) Pedalele de Golf GTI, schimbatorul de viteze si ornamentele de praguri am sa le montez in Timisoara. starchaser ma va ajuta cu montajul pentru cotiera, tempomat si senzori de parcare.

M-am hotarat asupra anvelopelor de vara (Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 235/40/18) si as vrea sa le comand pentru ca mai sunt doar cateva saptamani pana apar ghioceii. :)

As avea nevoie de recomandarile voastre pentru firme serioase care comercializeaza anvelope.

Si doua filmulete care mi s-au parut interesante.

Link către comentariu

Același model l-am luat și eu. Și site-ul menționat este OK. Eu am luat din altă parte pentru că nu aveau dimensiunea dorită pe stoc acolo.

Link către comentariu

Multzam baieti. Am primit anvelopele de vara Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 235/40/18 (dot 0512), insotite de factura si de certificat de garantie. Acuma asteptam primavara, sa le punem pe jante si sa avem aderenta maxima. :)

bosseby, trebuie sa ma uit mai atent ce este la link-ul respectiv, ca din prima nu am inteles. :) Momentan am mai curatat eu cheia asa cum s-a putut si am lipit o emblema de VW noua (cea veche se dezlipise). :)

Mi-am facut timp sa ajung cu masina la service pentru a monta pedalele de Golf GTI si noul schimbator de viteze. Imi place cum arata.

Astept sa se mai incalzeasca afara si voi monta si ornamentele interioare pentru praguri.

Si cateva poze cu noile accesorii montate si cu masina curata. :)

post-82902-0-93640100-1360096855_thumb.j

post-82902-0-26938400-1360096861_thumb.j

post-82902-0-87809100-1360096864_thumb.j

post-82902-0-76357600-1360096873_thumb.j

post-82902-0-27153100-1360096878_thumb.j

post-82902-0-79264800-1360096882_thumb.j

post-82902-0-31649000-1360096887_thumb.j

post-82902-0-59322600-1360096892_thumb.j

post-82902-0-64699800-1360096896_thumb.j

post-82902-0-03344000-1360096900_thumb.j

post-82902-0-25503800-1360097049_thumb.j

Link către comentariu

Va multumesc pentru urari!

Pentru orice fel de detalii legate de preturi (accesorii, retrofituri etc), raspund cu cea mai mare placere prin mesaj privat. :)

Flavius, ti-am trimis un mesaj privat.

Modificat de volvol
Link către comentariu

Nici mie nu-mi place schimbatorul, in rest e bestiala masina!

Bafta pe mai departe!

Link către comentariu

Va multumesc baieti. Pentru schimbator nu am avut prea multe variante OEM, intrucat nu am vrut sa iau un model care vine standard pe Golf GTI/GTD (sa aiba si Scirocco pe cat posibil dentitatea lui). Poate ca nu este cel mai aratos schimbator de la VW, insa se simte foarte bine la mana in timpul condusului. Per total sunt multumit de el si in mod cert este la ani lumina fata de cel vechi. :)

 

Cu montatul cotierei ma va ajuta starchaser. Este accesoriu original pentru Golf 6 si are prevazute 2 guri de ventilatie. Asta inseamna ca trebuie demontata consola centrala si trase 2 tuburi de aer pana la cotiera. Tot cu ajutorul lui starchaser voi monta si senzori de parcare fata/spate originali Golf 6 cu afisaj pe RCD, precum si cruise control. Avem deja toate piesele necesare comandate, cu timpul stam mai prost. :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cum in luna martie urmeaza sa fie demontati etierii de frana pentru a fi vopsiti in camp electrostatic, m-am gandit sa fac si un mic upgrade la sistemul de franare cu aceasta ocazie: discuri de frana fata/spate ATE Power Disc + placute frana fata/spate ATE Ceramic + furtunase Goodridge. Momentan pe masina sunt discurile de frana stock si placute de frana Bosch (mi se pare ca lasa prea mult praf, nu neaparat ca nu franeaza satisfacator). Sper ca se va simti o mica imbunatatire la franare cu discurile/placutele noi, iar mai mult nici nu as avea nevoie (masina nu va vedea vreodata vreun tack day sau ceva de genul). Din acest motic voi folosi lichid de frana ATE SL6 DOT 4 si nu un altul cu punct de fierbere mai ridicat.

 

Daca puteti va rog sa-mi recomandati (eventual si prin PM) un magazin [online] serios si cu preturi bune (unde sa pot da comanda pentru piesele enumerate mai sus). Mersi.

Modificat de volvol
Link către comentariu

In aria destinata comerciantilor gasesti destui care iti pot aduce la preturi bune si repede.

 

Sa ne spui dupa ce montezi cum ti se pare frana cu ATE ceramic. Eu am Power disc cu ATE "normale" si este diferenta destul de mare fata de stock.

Am inteles ca ceramicele trebuie incalzite putin pana sa capete aderenta pe disc.

Link către comentariu

Si eu am ATE Powerdisc cu ATE ceramic si sunt ok...se simte o mica imbunatatire la frana. Din ce am simtit eu, franele tin bine si la rece.

Link către comentariu

Multzam baieti!

 

Au ajuns piesele. Asteptam "ghioceii" ca sa le montam pe masina si sa vedem daca se simte vreo diferenta la franare (in bine/rau). Am sa revin cu un "review" dupa ce voi reusi sa-mi fac o parere. :)

post-82902-0-85303900-1361583363_thumb.j

Link către comentariu

Ce ebc ai avut? Eu am avut red si mi-au facut zgomot 4--5 luni dupa s au potolit. Ate sunt mega silentioase.

Cat au costat furtunasele?

Send from my Sony Xperia S

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

La ATE, modelul ăsta ceramic nu face zgomot? Eu am avut pe BMW de la EBC și făcea un zgomot infernal.

Din ce am citit cred ca nu vor face zgomot, dar sa vedem. Este si marketing la mijloc, insa teoretic ar trebui sa fie unele dintre cele mai buna placute de strada (dintre cele normale).

http://www.ate.de/generator/www/com/en/ate/ate/themes/10_products/10_friction-parts/15_ceramic/hidden/faq_ceramic_en.html#4

robi, ti-am raspuns pe PM.:)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi am terminat cu vopsitul etierilor si port etierilor (au fost sablati si apoi vopsiti in camp electrostatic, culoarea neagra). A fost destul de mult de munca pentru mecanic si pentru vopsitor (demontat tot, inclusiv pistonase si garnituri, iar apoi montate la loc). A doua oara nu cred ca as mai avea rabdarea necesara sa trec prin tot procesul, insa trebuia facut si acest lucru pentru ca etierii aratau destul de jalnic.

Tot astazi s-au montat si noile discuri de frana + noile placute de frana + furtunasele metalice. Momentan frana este destul de slaba, pedala este destul de moale si prinde destul de jos, desi s-a facut aerisirea asa
cum trebuie. Sper sa se mai imbunatateasca franarea (si senzatia la franare) dupa perioada de rodaj a discurilor/placutelor.

In curand terminam si cu revopsirea jantelor si voi pune mai multe poze.

post-82902-0-26896100-1362516790_thumb.j

post-82902-0-35978000-1362516794_thumb.j

Modificat de volvol
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!