Jump to content

Scirocco 2.0 TSI


volvol

Postare recomandată

Multumesc pt raspuns... Si la ce interval ar trebui schimbate?

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina a ajuns la 144.000 km si urmeaza in curand o revizie mai amanuntita (pregatirea de iarna).

 

De cand nu am mai scris in topic, am renuntat la suportii de motor THS (motor, cutie, semi-punte).

Dupa ce i-am folosit 50.000+ km si 18 luni, mi-am dorit ca masina sa fie din nou silentioasa si comfortabila, ca si inainte de a-i folosi. :)

Si am reusit asta, folosind suporti de motor noi produsi de Lemforder (motor, cutie, semi-punte si dogbone). Daca tot s-a umblat la suporti si la semi-punte, s-au inlocuit si toate suruburile cu unele noi, dupa codurile revizuite acolo unde a fost cazul (in total au fost 16 suruburi pentru suporti si 20 de suruburi + 2 saibe speciale pentru semi-punte).

Pot spune ca acuma diferenta la zgomot/vibratii este ca intre zi si noapte (fara exagerare). Asta inseamna ca eu m-am acomodat treptat cu zgomotul/vibratiile extra produse de suportii THS, dar ei nu au fost niciodata confortabili. :)

Exista si un dezavantaj cu suportii OEM, masina nu mai pare atat de lipita de asfalt la acceleratii, dar o sa pot sa traiesc cu ea asa.

 

Ce ar mai fi de spus despre suportii THS este ca l-a inlocuirea lor am constatat ca cel de cutie era stricat. Probabil de aici si zornaitul metalic pe care incepusem sa-l aud la accelerari. Mi se pare ca a tinut totusi cam putin, in comparatie cu unul OEM, deci calitatea THS nu m-a dat pe spate. Baietii au facut si un filmulet cu suportul cu pricina.

Una peste alta, pentru mine suportii de motor THS au fost un experiment mai mult nereusit decat reusit.

 

Suportii THS din semi-punte (torque mounts) se doneaza aici:

http://vwforum.ro/topic/121166-donez-ths-torque-mounts/

Modificat de volvol
Link către comentariu
  • 2 months later...

Lucrezi cumva in Service ? ...ca eu ma chinui pentru interventii minore cu programari si abia reusesc sa rezolv o parte din servisari ...plus ca trebuie sa astept prin service ore intregi...si nu prea am timp de imbatranit pe acolo :)

Oricum RESPECT pentru felul in care iti alinti masinuta !!!  :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 1 year later...

Constat ca nu am mai postat nimic pe acest topic de peste un an de zile.:)

Intre timp masina a implinit 7 ani si a ajuns la 166.xxx km. Zilele acestea implineste 4 ani si 106.xxx km de cand se afla in posesia mea. Merge in continuare bine, chiar sunt multumit as putea spune. Nu am intampinat inca nici o problema specifica 2.0 TSI (distributia pe lant etc). Sunt un norocos, insa probabil conteaza si faptul ca am facut reviziile strict la 10.000 km, ca am facut preponderent drumuri lungi si ca sunt exagerat de grijuliu in a menaja masina (pana ajunge uleiul la 90+ grade etc).

Noutati in acest timp, pe langa reviziile facute la fiecare 10.000 km, ar fi schimbatorul de viteze de pe Golf GTD, care este aproape identic cu schimbatorul de pe Scirocco R (doar ca inelul ornamental este negru la Scirocco R si nu se potrivea ca si aspect in cazul meu). In felul acesta am inlocuit schimbatorul cu nuca in forma de minge de golf, de care mai multi colegi au spus ca nu prea se incadreaza in peisaj.:) In august 2015 masina a mai primit inca un detailing interior si o decontaminare la exterior. Practic, cam la 2 ani are parte de cate un detailing interior (este la 3-lea de cand masina se afla la mine).

Si cateva poze pe care le-m gasit pe telefon (cu schimbatorul, dupa detailing si cu rotile de iarna - asa arata acuma).

20160411_221758.jpg

20160824_115939.jpg

IMG-20161117-WA0003.jpg

Link către comentariu

Arata foarte bine masinuta! Cum de nu ai luat varianta diesel tinand cont ca rulajul anual este destul de mare?

Nu te gandesti sa intineresti putin interiorul cu un panou de clima model mai nou? 

Link către comentariu

Ziceai ca astepti sa ajunga uleiul la 90de grade. Ce varianta de masurare ai? Si eu sunt interesat

Link către comentariu

In alta ordine de idei, zilele trecute am avut si eu "bucuria" sa gasesc masina sparta. Bilant:

- geam sofer spart

- RCD510 furat

- fata de la usa stanga cu mici zgarieturi de la spartura

- exteriorul usii stangi cu mici zgarieturi de la spartura

Chiar nu am stiut ca se fura RCD-urile (doar la RNS-uri ma gandeam) si mereu m-am simtit in siguranta in acest 4 ani (de cand am masina). Zilele acestea am mai citit pe forum si am vazut ca totusi se fura si RCD-urile.:) Mentionez ca furtul s-a petrecut in Olanda, masina are alarma OEM functionala si in momentul furtului era parcata la lumina, la nici 3 metri de geamurile apartamentelor.:)

Am CASCO, insa in Romania momentan si este mai complicat pentru ca nu sunt despagubit decat pretul pieselor si lucrarilor ca si cum ar fi facute in Romania (o diferenta foarte mare la manopera, de 4-5 ori). Dar asta nu conteaza asa mult. Cred ca fata de la usa stanga am sa o las asa cum este ca si "amintire", intrucat masina este patita cu astfel de evenimente ca sa zic asa (a mai avut spart geamul stanga spate cand nu se afla in posesia mea si are niste mici zgarieturi si acolo). Nu am de gand sa re-vopsesc usa pentru ca este posibil sa iasa mai prost decat arata acuma, eventual un polish pentru acele zgarieturile superficiale. La un moment dat, oricum o sa aiba parte de o re-vopsire integrala daca mai ramane masina la mine.

Acuma partea cu RCD-ul. CASCO este dispus sa ma despagubeasca, insa eu nu prea as mai fi dispus sa am RCD vazand ca in nici un minut poti sa ramai fara el.:) Am mai citit pe forum si am vazut ca metode reale de a te proteja nu exista, asa ca ma gandesc sa inlocuiesc RCD-ul cu o chinezarie ordinara, doar ca sa am radio in masina. Si sunt dispus sa fac asta pe banii mei (adica nu cred ca CASCO ar fi de acord, eventual sa vand RCD-ul primit nou si sa-l inlocuiesc apoi), doar ca sa nu mai imi gasesc niciodata masina vandalizata pentru ca efectiv ma doare sufletul (si nu exagerez) sa o vad asa la cata grija stiu ca am eu de ea. Voi ce spuneti, credeti ca este pericol sa se fure si acele chinezarii care astazi merg, maine merg pe jumatate etc?

 

20170109_093711.jpg

20170109_093730.jpg

Modificat de volvol
Link către comentariu

Eu as pune problema in felul urmator. Chinezariile sunt facute sa semene cu rcd/rns 510 la aspect, multe dintre ele avand si buton dedicat pentru navigatie. Majoritatea furturilor au loc seara si in locuri slab iluminate, conditii in care exista sanse mari sa creada ca unitatea este originala si sa incerce sa o sustraga... Deci nu cred ca vei reduce prea mult riscul in felul asta din pacate si mai si pierzi la calitatea si functiile aparatului in sine. 

Link către comentariu

Imi pare rau de ce ai patit :(  La casco nu poti sa depui dosarul cu reparatie "In regie propie" ?  Adica sa iti estimeze paguba totala si din suma oferita iti ofera un procent ( exemplu 90%) . In care iti poti repara tu masina si nu mai trebuie sa iti bati capul sa vinzi RCD care il primesti. 

Modificat de Doomy
Eroare de editare
Link către comentariu

nasoala patanie...incearca sa pui folie pe geamuri ,nu se vor mai sparge asa de usor,eventual o folie cat mai inchisa :scratch:

Link către comentariu

pff... chiar i-mi pare rau...treaba asta de tot kktul ...:banghead: am auzit si zilele trecute a mai patit in Timisoara cineva, la o strada de mine, i-au spart masina...dar in cazul acela a fost vorba de un RNS...oricum...si eu ma gandam la un moment dat sa-mi pun un RNS, ma tot gandesc de vreo 3 ani..si singurul lucru care ma tinea departe era "treaba" asta...

eu am un RCD care in momentul de fata probabil face 150 de lei...si sa avem emotii si cu astea...e deja absurd...iti face ditamai paguba pt nimic.. :251:

Modificat de cristi511
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Pana la urma am mers pe varianta RCD510 nou in combinatie cu navi lock. A fost inlocuit si geamul, de asemenea si fata interioara de la usa. Am preferat sa nu vopsesc usa si doar sa se faca un polish, dar se mai vad in lumina cateva zgarieturi fine.

Reparatia a fost facuta de nevoie in Olanda, factura totala de 2.200 Euro, din care CASCO a acoperit 1.700 Euro (clauza in contract, ca se acopera doar cat ar fi costat aceiasi reparatie la reprezentanta VW din Romania).

Hotul a dat sistemul audio mai departe catre "comerciant" cu 100-200 Euro. Asa se sustine economia, ca sa castigi niste bani faci o paguba de 10 ori mai mare. Si in final paguba este tot a cetateanului de rand pentru ca se reflecta in pretul pe care-l platim fiecare dintre noi pentru asigurare. 

Sistemul audio este varianta mai noua si se misca mai rapid decat ce am avut pe masina. Parca si ecranul este mai sensibil cand preia comenzile. Asa, ca sa mentionez si un plus. :)

Din punctul meu de vedere navi lock-ul nu se poate indeparta fara cheie. Deci inca un plus. :)

Ramane totusi de vazut. Acuma tentatia este mare, intrucat "baietii care sustin economia" se intreaba ce este pe dedesubt (poate un sistem multi-functional care face si cafea).

In rest masina merge bine si m-am bucurat cand am condus-o din nou. :)

Ahhh ... si de ce tot RCD510 pana la urma? Intrucat "disperarea" unora este atat de mare incat si daca ai pune un carton desenat/pictat in loc de sistemul audio, ti-ar sparge geamul si l-ar fura pentru a-l vinde ca si maculatura. Adica am vazut pe diferite site-uri, RCD second de toate felurile, RNS second de toate felurile si replici second de toate felurile ... bineinteles, toate provenite din dezmembrari. Este ca si la "casa de comenzi", pentru cine isi mai aduce aminte de vremuri mai indepartate. :)

 

1.jpg

2.jpg

Modificat de volvol
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!