Jump to content

mi-am luat si eu un golf 3 ... idei modificari ! aveti ?


CT-12-VVV
 Share

Postare recomandată

salut tuturor posesorilor de vw ! dupa cum speram intr-unul din topicurile mele in sf mi-am achizitionat un golf 3 din 94 cu motor 1600cmc 75 de cai , 4 geamuri electrice, trapa electrica, faruri electrice , servo . aer conditionat, oglinzi electrice, si cu cd player la 4 mii euro de la un mosulica super intretinuta masina chiar daca are 195 mii km ! la design am totul planificat ! pana in vara sper sa fie gata ! vreau sa-i schimb motorul si bineinteles franele si suspensia ! ce sa aleg dintre g60 si un 2000 16 v ?ce punte cu discuri pe spate se portiveste ! ce alte discuri pe fata? mai mari eventual ?! ce alta pompa de servo frana ? si ce motor in afara de vr6 ? daca ati mai avut astfel de experiente pls vreau si eu parerile voastre! ca e complicat si cu electricul cred ! o sa pun sapt viitoare si niste poze ! pana atunci Sarbatori Fericite tuturor de pe forum si sa ne auzim cu bine in noul an !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor posesorilor de vw ! dupa cum speram intr-unul din topicurile mele in sf mi-am achizitionat un golf 3 din 94 cu motor 1600cmc 75 de cai , 4 geamuri electrice, trapa electrica, faruri electrice , servo . aer conditionat, oglinzi electrice, si cu cd player la 4 mii euro de la un mosulica super intretinuta masina chiar daca are 195 mii km ! la design am totul planificat ! pana in vara sper sa fie gata ! vreau sa-i schimb motorul si bineinteles franele si suspensia ! ce sa aleg dintre g60 si un 2000 16 v ?ce punte cu discuri pe spate se portiveste ! ce alte discuri pe fata? mai mari eventual ?! ce alta pompa de servo frana ? si ce motor in afara de vr6 ? daca ati mai avut astfel de experiente pls vreau si eu parerile voastre! ca e complicat si cu electricul cred ! o sa pun sapt viitoare si niste poze ! pana atunci Sarbatori Fericite tuturor de pe forum si sa ne auzim cu bine in noul an !

sal!

felicitari pentru noua achizitie sa te bucuri de el si fara evenimente neplacute!

ca motor in afara de vr6:) daca nu vrei sa iti pui , alege cu incredere 2000 16v, desi sunt ff rare si nu stiu unde o sa gasesti unul in stare buna. daca te gandesti sa nu iti pui vr6 ca, consuma prea mult sa stii ca nu e chiar departe de consumul unui 2000 16v dar in fine sa mai vedem si alte pareri!

punte spate cu discuri am eu si provine de la un golf 3 vr6 , eu am vrut sa o pun pe polo,dar difera un pic prinderea pe caroserie !

iar pe fata poti sa pui discurile de vr6 dar daca e sa le iei de la o masina le iei tot asa cu tot cu bascule eventual si cu amortizoare si arcuri ca sunt mai tari dar atentie ca iti vor trebui si capetele de planetara care sunt diferite la vr6 fata de alte motorizari , e posibil ca alea de 2000 16v sa fie la fel, dar nu bag mana in foc!

pompa de servofrana nu are rost sa schimbi , daca ai deja abs pe masinuta!

daca nu tot asa iei toata pompa cu tot cu sistemul de abs si cu calculatorul de abs + senzori de abs, de pe un golf care are asa ceva( am un prieten care are si astea:) )

iar cu partea electrica se rezolva e chiar f simplu eu am pus pe polo vr6 si a venit la fix, acu stiu ce modificari trebuie la instalatia electrica!

asa ca daca nu o sa aiba cine sa te ajute prin constanta si ai unde sa stai in bucuresti, cand vrei sa schimbi motor si alte alea, tinem legatura vii in bucuresti si schimbam tot , numai sa le ai :screwy:

Sarbatori Fericite sa auzim numai de bine ! LA MULTI ANI!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit si sa stapanesti masina sanatos!

Vad ca ai planuri f mari si sper ca si bugetul sa fie la fel de mare.

La capitolul motor as pune 2.0 16V si puntea spate de VR6 (nu stiu exact daca se potriveste dar cred ca e cea mai apropiata) sistemul de franare ar fi tot de VR6 dar cu alte discuri.

Sper sa termini planul pana la vara si sa-ti iasa asa cum itzi doresti.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Salut si sa stapanesti sanatos noua achizitie!

Avand in vedere pretul destul de mic care l-ai dat pe masina cred ca totusi ai putea incerca un VR6, nu consuma decat 2-3 litri in plus fata de 1,6-le actual, dar vei avea o senzatie incomparabila cu 2000 16v.

Dupa parerea mea si a altor cativa amici VR6-le a fost varful de gama de la vw, fiind aproximativ identic ca finisaje interioare cu M-ul de la BMW, un motor super reusit care nu vei reusi sa-l ingenunchezi asa usor, iar cei 174 cp din fabrica (care sunt crede-ma arhi-sufincienti) ii poti dubla cu un "mic" artificiu si atunci crede-ma ca, chiar s-a terminat cu toata smecheria. Am avut ocazia sa merg cu o astfel de masina iar senzatia care am avut-o e greu de spus in cuvinte!

Sa recunoastem totusi ca o motorizare 2,8 VR6 montata de fabricant, trage nestingherit si de Audi A6 culmea Quattro si se pare ca se descurca destul de bine si cu fratele mai mare A8-ul. Ce ziceti de asta?

Asta e parerea mea, asteptam si alte opinii de la alti forumisti mai experimentati in "infiptul in scaune" !!!

Nu in ultimul rand va urez tuturor LA MULTI ANI, sanatate si cati mai multi Km alaturi de Vw !!!

Salut si sa stapanesti sanatos noua achizitie!

Avand in vedere pretul destul de mic care l-ai dat pe masina cred ca totusi ai putea incerca un VR6, nu consuma decat 2-3 litri in plus fata de 1,6-le actual, dar vei avea o senzatie incomparabila cu 2000 16v.

Dupa parerea mea si a altor cativa amici VR6-le a fost varful de gama de la vw, fiind aproximativ identic ca finisaje interioare cu M-ul de la BMW, un motor super reusit care nu vei reusi sa-l ingenunchezi asa usor, iar cei 174 cp din fabrica (care sunt crede-ma arhi-sufincienti) ii poti dubla cu un "mic" artificiu si atunci crede-ma ca, chiar s-a terminat cu toata smecheria. Am avut ocazia sa merg cu o astfel de masina iar senzatia care am avut-o e greu de spus in cuvinte!

Sa recunoastem totusi ca o motorizare 2,8 VR6 montata de fabricant, trage nestingherit si de Audi A6 culmea Quattro si se pare ca se descurca destul de bine si cu fratele mai mare A8-ul. Ce ziceti de asta?

Asta e parerea mea, asteptam si alte opinii de la alti forumisti mai experimentati in "infiptul in scaune" !!!

Nu in ultimul rand va urez tuturor LA MULTI ANI, sanatate si cati mai multi Km alaturi de Vw !!!

Salut si sa stapanesti sanatos noua achizitie!

Avand in vedere pretul destul de mic care l-ai dat pe masina cred ca totusi ai putea incerca un VR6, nu consuma decat 2-3 litri in plus fata de 1,6-le actual, dar vei avea o senzatie incomparabila cu 2000 16v.

Dupa parerea mea si a altor cativa amici VR6-le a fost varful de gama de la vw, fiind aproximativ identic ca finisaje interioare cu M-ul de la BMW, un motor super reusit care nu vei reusi sa-l ingenunchezi asa usor, iar cei 174 cp din fabrica (care sunt crede-ma arhi-sufincienti) ii poti dubla cu un "mic" artificiu si atunci crede-ma ca, chiar s-a terminat cu toata smecheria. Am avut ocazia sa merg cu o astfel de masina iar senzatia care am avut-o e greu de spus in cuvinte!

Sa recunoastem totusi ca o motorizare 2,8 VR6 montata de fabricant, trage nestingherit si de Audi A6 culmea Quattro si se pare ca se descurca destul de bine si cu fratele mai mare A8-ul. Ce ziceti de asta?

Asta e parerea mea, asteptam si alte opinii de la alti forumisti mai experimentati in "infiptul in scaune" !!!

Nu in ultimul rand va urez tuturor LA MULTI ANI, sanatate si cati mai multi Km alaturi de Vw !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pt idei .. cred ca o sa raman pe ideea de 2000 16 v chiar azi dimineata am vorbit cu cineva care imi poate aduce motorul cu cutie electric frane planetare din germania .. bani am de bagat in masina sper sa scap cu 1500 euro .. bafta si multumesc din nou ! sa petreceti cu bine in noul an !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si sa stapanesti sanatos golfuletzul

1 ca motorizare tias recomanda cu f mare incredere vr6-le mai ales daca vrei ca sal tii pt tine .

2 am un prieten cu un passat ca al meu si are 2000 gti 16v si nu mi se pare mare diferenta ca sprint si viteza dindre al meu si al lui

cauta ,exact cum a zis si MASK2K componentele care ti lea recomandat

cam atat am de zis si inca odata sustin vr6-le

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar performant motor vr6-le dar ma cam sperie consumul ... daca ii mai aduc si modificari deja voi fi nevoit de o a-2-a masina zic eu neputand sa o folosesc zilnic :D ... ramane sa ma mai informez pana la vara cand sper sa aibe loc transplantul :D ... pana atunci o sa ma ocup de elementele de design si bineinteles de sistemul de franare si suspensii ! ca suspensii am si fata si spate arcuri KW scurte si tari rosii ! ramane sa ma interesez si de amortizoare ! tot tari si scurte ! inca o data va multumesc tuturor pt sfaturi ! atasez si o poza cu golful !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos!

Marfa locatia pt pozarea masinii. E in Tomis?

Later: Mi-ai facut o pofta de litoral :D

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este in portul tomis pe dig langa farul verde ! au marit digul si mergi cu masina mai in larg acum ! e uratica masina in poza ca nu am proiectoare ! si sub proiectoare la prizele alea de aer din bara unde este grila de plastic vreau sa-i pun niste prize de aer care directioneaza aerul catre discuri din cate am inteles "arata precum cele pe care o sa le atasez in poza" ! si un spoiler de vr6 ca este mai lat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune punte spate de G2 GTI cu discuri fara modificari majore (sper sa nu gresesc).

Bun venit in familie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

ieri noapte am ajuns de la bucuresti cu viitorul motor pt golfuletzl meu ! l-am luat la 300 euro cu cutie de viteze , calculator , discu ambreiaj nou nout cu placa etc ! in schimb o sa am batai de cap cautand injectia si electricul de pe motor ! nu are nici alternator si nici electromotor ! astea le gasesc rapid dar mai greu va fi cu instalatia electrica a motorului ! sper sa o rezolv cat mai repede ! azi am desfacut motorul care este in stare impecabila a fost rulat in italia chiulasa e in stare f buna la fel si vibrochenul care nu are uzura deloc ! l-am facut piese de LEGO le-am curatat cu peria de sarma smirghel diluant benzina etc cam 10 ore in garaj pe ziua de azi :( ! maine o sa vopsesc piesele ! pun si cateva poze ! cand se va apropia de stadiul final pt ca ii aduc si cateva modificari o sa mai postez !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta multa, pentru ca ai nevoie...

Cu motorul....nu stiu ce sa zic. Eu sunt fan diesel insa de cate ori vad un motor VR6 ma apuca fiorii.

Cred ca e singurul motor pentru care as renunta la diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vr6 :) daca as putea sa pun si eu unul pe mk2-ul meu :) dar costa cam mult motorul si in plus trebuie schimbate o gramada la partea electrica :), totusi g60 mi se pare mai accesibil si trage la fel ca vr6-le avand in vedere raportul putere/greutate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam cat costa de cumparat si montat un VR6+ce mai trebuie schimbat pe la masina???

@CT-12-VVV - Multa bafta... nu prea ma pricep la mecanica dar banuiesc ca e mult de munca.

Modificat de SandMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am curatat putin motorul i-am dat si o vopsea sa arate mai a motor ! momentan lustruiesc inca galeriile de admisie si evacuare din chiulasa la fel si admisia pana le fac oglinda pe interior ! mai am nevoie de ceva piese la motor cum ar fi electromotor, pompa de benzina, un modul de aprindere , im regulator de presiune , o valva si niste furtune plus inst electrica cu panou de sigurante deoarece nu o am inca completa ! luna asta dupa 10 sper sa le am ! in momentul de fata motorul este facut in sute de bucatele pe care le lustruiesc ! :) multumesc lui bogdan cu golful rosu gti , cel pe carburi pt marele ajutor pe care mi l-a oferit in procurarea pieselor la fel si lui cristi mask2k !

Modificat de CT-12-VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!