Jump to content

Iepurașul furios - R20


c6t9

Postare recomandată

Până e gata mașina, așa scurt, este vorba despre un R20 din 09-10/2011 (n-am stat să caut exact), stock, cu ceva opțiuni, o să încerc să scot o listă când pot.

Momentan am nevoie de puțin ajutor.

Ca să parafrazez o poezie pentru pici

Sunt un iepuras de soi

Cel mai tare iepuroi

Insa toate-s de prisos

Jante n-am , sunt furios!!!

Așa că aș avea nevoie de niște jante noi (anvelope am găsit deja). Vreau să le schimb pe cele de 19 de pe mașină (cel mai probabil le voi vinde) și să cumpăr pe 18.

Sunt jantele Team Dynamics Pro Race 1.2 destul de rezistente?

~1000€ pe o jantă forjată parcă nu aș da, am cerut oferte pentru diverse modele ceva mai ieftine, dar nu mi-a răspuns nimeni (probabil lumea e încă în vacanță sau vânzările merg extrem de bine și câteva mii de € sunt cantitate neglijabilă).

N-am mai deschis alte subiecte prin aria G6 pentru că discuția e parte integrantă din descrierea mașinii până la urmă. Eventual ca să nu aglomerăm foarte mult aici pe tema jantelor, PM-ul este OK, trec eu direct concluziile după.

Mulțumesc!

Link către comentariu

te bagi la ea? super :) facem iar echipa de runneri la intalniri:))

da, team dynamics sunt super ok ca jante. multi au ales pt circuit astea.

acum..nu sunt la fel ca niste BBS forjate...sau ca alea stock, dar nici tu nu dai in gropi cu tupeu.

sa o stapanetsi sanatos.

Link către comentariu

Team Dynamics sunt foarte apreciate, atat la noi, cat si afara, dar eu sunt oarecum impotriva. Nu e vorba ca nu sunt bune, Doamne fereste, dar parca au devenit "uniforma". Sunt deja 2 R-uri cu jantele astea si daca tii neaparat, alege Pro Race 1.3 mai degraba.

Ca alternative, eu ti-as recomanda BBS CH-R(usoare si foarte rezistente) sau ATS Racelight.

Zi macar ca e United Grey :D.

Link către comentariu

Din păcate are suspensie din aia de nu-ți place ție, dar cum o voi folosi și prin oraș, chiar se simte la spatele meu.

Cine este furnizorul pentru Team Dynamics?

Există și unele jante accesibile, teoretic forjate, de la OZ, dar nu pricep cum e cu buza aia de INOX.

Link către comentariu

Vorbeste cu Gabi de la Top Gear pt Team Dynamics. El are cele mai bune preturi.

Eu nu as pune jante forjate pe un daily driver avand in vedere ca drumurile noastre sunt cum sunt. Dca nu e DD, go for it!

Link către comentariu

exista Talladega si pe 18", eu zic sa cauti asa ceva. sunt specifice R-ului si ii completeaza look-ul aparte.

Link către comentariu

Felicitari pt achizitie ! Si eu recomand tot Talladega pe 18" (argintii sau negre, in functie de culoarea masinii, sau gustul tau)

@JUG: Asa cum spui de Team Dynamics ca au devenit "uniforma" poti sa spui si de BBS CH(-R), e manie cu jantele astea (si nu, nu spun ca nu sunt bune, spun doar ca toti au)

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, dar nu prea inteleg, ai luat-o noua sau second? Ce culoare e, alte detalii? "Până e gata mașina, așa scurt, este vorba despre un R20 din 09-10/2011"

Link către comentariu

Noua nu e sigur.

Sper doar sa nu fie vorba de vreo reparatie care trebuie sa fie gata...

Link către comentariu

Hai să încerc să fac o listă cu dotări:

- culoarea este un albastru închis, cam ca fostul meu Golf;

- jantele sunt Talladega 19" negre;

- suspensie DCC;

- interiorul este simplu, negru/gri - poate cândva voi schimba scaunele față cu unele mai bune - au încălzire;

- light assist (cred);

- alarma Plus;

- cotieră;

- cruise control;

- așa numitul sistem "CASSIE" (Keyless Entry Start and Stop);

- pachet iarnă și oglinzi;

- privacy glass;

- RNS 510 + Media in USB + BT + Dynaudio + Rear view camera + Optical Park Sistem.

Nu știu dacă mi-a scăpat ceva.

Momentan e (sau era, că fu ploaie) foarte murdară pentru că am prins niște zile aiurea cu mizerie multă. Trebuie curățat și interiorul.

Îi fac poze când îi pun jantele eventual. Depinde cum se prezintă vremea.

A, nu că am decis ce să iau, nebuloasa e aceeași.

Eu de obicei fac reviziile la 10k km cam la orice mașină, mă mai gândesc dacă schimb ceva acum sau prin primăvară. Mai trebuie schimbat urgent un releu din ce am înțeles în service.

Știe cineva dacă acel mic plastic transparent de la semnalizatorul oglinzii este reper independent? E spart, dar parcă n-aș lua o oglindă întreagă pentru el, e foarte scumpă.

Cam asta ar fi. Va face puțini km pe an și cel mai probabil ca rămâne stock, e suficient pentru mine. A fost mai mult o ocazie și am zis să o iau. Aveam un gând cândva cu G7, dar mi s-a părut prea scump pentru o a doua mașină.

Link către comentariu
Poate te face colegul sa te razgandesti! :)

Pana prin martie nu ma rasgandesc decat daca ajung sa vand masina. Cum pentru ea nu s-a platit vreo taxa de poluare/prima inmatriculare etc. sunt slabe sanse. Pe bambilici nu o dau.

Aveam un gând cândva cu G7, dar mi s-a părut prea scump pentru o a doua mașină.

M-am suit si eu in G7-le de la PBN si pot spune ca sunt dezamagit de ce am vazut. Probabil ca o echipare superioara arata mai bine insa la ce pret are...

Link către comentariu

OK. Să zicem CH-R. Nu găsesc prea multe date despre un 8x18 cu un ET40 (se pare că ar fi maxim posibil) și nici oferte. Cu aceste caracteristici janta iese aproape 2cm din interpretarea mea.

Pe site-ul Topgear văd numai niște CH-uri cu 8.5x18 ET35, adică vreo 3cm ieșite. Nu prea e ce vreau. Cred că se fabrică și cu 50, dar e de luat în calcul și spațiul interior care se modifică, pentru că nu vreau distanțiere sau alte adaptoare.

ATS Radial?

Link către comentariu

18x8 ET40 teroretic merge, insa are sanse sa atinga in aripa. La aceste dimensiuni, roata iese 1 cm in afara pe fiecare parte. Chiar daca nu atinge cu suspensia OEM, daca o cobori, atinge sigur. In plus, arata cam urat cu rotile iesite in afara si suspensia "inalta".

Ca sa fii safe si sa arate si bine, alege 8J cu ET 42-50 sau 8.5J cu ET46-48.

Din cate stiu eu, TopGear poate aduce si altceva decat e afisat pe site-ul lor.

Cauta si pe Felgen Outlet, respectiv Sport Wheels.de, parca.

Modificat de JUG
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!