Jump to content

Problema cutie de viteza Golf 2


Tibi G2
 Share

Postare recomandată

Am un golf 2 16 td din 1986 inainte de sarbatori am auzit niste puscaturi la planetara de la roata stanga si lovituri in volan ca si cum ar fi slabita roata dar aceste sintome nu apareau numai cate odata.Ieri am fost la un mecanic am ridicato pe elevator si am verificat.Joaca flansa unde se prinde planetara pe cutie dar joaca foarte tare.Mecanicul a zis sa schimb cutia ca ii dus rulmentu de la diferential.Nelamuriea mea este : Nu se poate schimba numai rulmentu din cutie? Sau daca ati mai intalnit care asemenea problema cam care ar fi cea ma buna rezolvare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa dai intai cutia jos ,sa o desfaci si dupa sa valutezi daca sa o shimbi sau sa o refaci pe a ta . daca nu are si alte probleme si starea generala e buna cred ca mai bine schimbi 1,2 ...5 rulmenti si macar stii ce e in ea decat una uzata si nu stii ce grad de uzura are .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la dezmembrari si am gasit cutie de viteza de golf 3 se potriveste la fix ca mecanicu asta are pe masina lui si costa numai 200 ron eu zic ca nu ii scumpa deloc.Intre timp pot sa o repar pe a mea si sa o am de rezerva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii atent la flansa de la cutie, ca sunt cutii pe G3 care au flansa de 100mm si nu de 90 cat iti trebuie tie. Sau poatte ai si tu flanse de 100. Verifica detaliile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care flansa te referi unde vin prinse planetarele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sti se pot schimba flansele ca am gasit o cutie ieftina da ii cu flanse mai mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele se schimba usor ,atentie la codul cutiei = rapoarte trepte = turatie....viteza maxima............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat cutia merge foarte bine nu am probleme si fansele leam schimbat foarte usor.Multumesc Cypor o fost foarte de folos materialul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut baieti stie cuneva rapoartele cutiilor de g 2 de la tote motoarele, vreu safac o cutie scurta si ma gandeam la inlocuirea pinioanelor.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,uite aici rapoartele cutiilor 020 montate pe golfuletze...

post-46793-0-49269500-1360009004_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai scurte ca la acd sau 2y nu ai ce. mare atentie insa. treapta a 4a de la 2y nu poate fi folosita cu un alt diferential. are diametrul pe ax mai mare.

recomand acd + cel mai scurt diferential pentru golf 2 adica 3.94, trebuie obligatoriu ca diferentialul sa fie pentru 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutari, si bine vam gasit,, am o mica mare problema la un  golf2 an.86 1.6 benzinar, ieri pe drumul spre casa am auzit ceva troncaneli pe sub masina,nu stiu ce a patit dar acuma intra in viteze la cald sau la rece indiferent ,,in momentul cind  las ambreeajul sa cupleze se aude un cirait ca de bile sparte un hirait urit ,,si nu pot merge cu ea,, mai mentionez ca de ceva vreme intra mai greu in viteza dupa ce se incalzea bine motoru,, iar ieri pe drum primeam la intervale de timp ceva batai in volan ,initial am crezut ca sa desfacut vreo roata,dar nu...nu sunt mecanic dar imi place sa-mi bag nasu prin motoare si am ceva cunostinte asa ca un incepator,, astept parerile voastre si eventual rezolvari,,ce ias putea face ? sau ce sa spart? multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici bile sparte posibil sa fie rulmentul de presiune - asta asa ca o presupunere aiurea asa ca sa primesti un raspuns, uita-te la timonerie, daca e ok da cutia jos si vezi ce are - placa/rulment/etc.

Modificat de ment
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!