Jump to content

Capota Portbagaj Se Deschide Foarte Greu


racanu
 Share

Postare recomandată

dar daca dai cu spray degripant fara sa desfaci? merge? sau este nevoie neaparat sa desfaci balamalele ar fi mai usor sa nu desfaci nimic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic ar merge, dar nu am avut siguranta ca sprayul respectiv nu-mi va afecta vopseaua. Mai ales ca trebuie sa dai de multe ori. Oricum ai face tot ajunge pe vopsea, chiar daca numai in interior. Asa ca am preferat sa le desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimic vopseaua, io am fost mai lenes, si spray ul are efect suficient!

sincer, nu mi-am facut inca curaj sa ma apuc de dat alea jos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Ma bucur ca le-ai rezolvat.

Daca nu le dai jos, e mai greu, ai mult de miscat capota in jos si in sus. Si asa, daca le dai jos, ai mult de miscat la ele, d-apai daca tot ridici si cobori capota vreo ora si ceva... :( 3 zile nu mai pui mana pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce as vrea sa stiu este daca suruburile care tin prinse pe caroserie balamalele portbagajului sunt fixe sau reglabile?

adica piulita in care intra ele sta fixa pe caroserie, sau daca slabesti surubul toata smecheria poate culisa?(ca cea de la usa de exemplu)

pun o poza cu respectivele suruburi.ambele sunt de pe aceeasi parte, unul mai in fata, unul mai in spate.

multumesc!

post-5363-1214005243_thumb.jpg

post-5363-1214005256_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaurile din balamale sant ovale. Le poti muta intr-o anumita limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, deci daca slabesc putin surubul, el si piulita raman fixe pe masina, si balamaua se misca putin "inainte-inapoi" ca sa zic asa...corect?piulita e sudata de caroserie?

(nu-mi trecuse prin cap sa postez aici...am zis ca amestecam trebile.mercic. ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT :icon_thumright:. Si reglezi in ce pozitie doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am folosit sprey degripant dupa care am folosit sprey cu vaselina - merge super bine acum , nu mi-a afectat vopseaua deloc . Eu unul recomand procedura folosita de mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spray ar fi ala? Ca ma omoara si pe mine balamalele. Si degeaba le dau cu WD40 ca mare branza nu fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Spuneti-mi o metoda prin care, odata date jos balamalele de la portbagaj, sa le degripez eficient, macar pentru un an. Data trecuta le-am prins in menghina, am dat cu WD40 din abundenta si le-am plimbat de-am facut bataturi si n-au tinut mai mult de cateva luni. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca altele noi.

Am facut activarea cu VDS-pro si intr-adevar cand apas pe butonul de la telecomanda sau de la portiera sofer, hayonul sare de la locul lui ca si cum ar vrea sa urce. Deci nu doar il descuie ci il descuie si il deschide, dar cu telescoapele mele vechi doar se misca 2cm si ramane acolo. Trebuie sa ma intalnesc cu colegul ala, a fost in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum ai spus si tu, rezolvarea a fost una extrem de simpla. Altele noi, sau care sa mearga bine. :D

Acum se deschide mult mai usor, insa acum se intampla urmatorul fenomen: daca ridic cam pana la jumatatea cursei, ramane unde o las. Daca o ridic mai putin, cade inapoi subgreutatea proprie. Daca o ridic putin mai mult de jumate, se ridica singura.

Cred ca va trebui sa pun si telescoape noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O problema la un Passat Variant - suporturile(hidraulice) care ajuta la ridicarea si sustinerea hayonului nu mai functioneaza corect. In mod normal, portbagajul trebuia ridicat usor, apoi cele doua elemente isi faceau treaba pana sus. Acum unde il las, acolo ramane, in orice pozitie. Si inca ceva, dupa ploi torentiale gasesc urme de "apa uscata" pe prelata care acopera compartimentul-portbagaj, dar pe cupola nimic, si nici pe la antena nu are infiltratii. Idei\pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La telescoapele hidraulice nu prea ai ce face, trebuie sa le schimbi. Verifica chederul pe partea superioara (plafon) a haionului.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescoapele pot face figuri din cauza frigului,cum fac si ale mele(pana sa vina vremea rece,mergeau impecabil).Cu plouatul in portbagaj,schimba chederul pentru ca a inbatranit sau incearca sa reglezi incuietoarea haionului pentru ca este posibil sa nu tina haionul bine tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

la mine cred ca au cedat amortizoarele de la hayon.dabea ridic portbagajul si cand il las se lasa f usor..nu amorseaza deloc.se pot intari sau altele ? :huh:

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folositi nulei la balamale,iar pentru deschidere din buton ,este pe undeva un material cu un montaj.Cred ca pe Youtube!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!