Jump to content

Golf 4 FLA


Vizitator

Postare recomandată

Emilian Pop, jantele le-am vandut in ziua in care mi-au luat talonul. Avem client pentru ele dinainte sa dau de patania asta, doar ca eram oarecum indecis. Astazi am luat altele, Siata, 7j ET 38. Urmeaza ca zilele urmatoare sa iau si distantiere de 2cm pentru puntea spate, iar pe cele de 1 cm o sa le pun pe fata. Jantele sunt aproape noi, inca au abtibildele pe interior, doar ca au ceva urme de la de la depozitare si de la dejantat, pentru ca au fost pe un Beetle o perioada scurta. Le-am dat putin polish pe buze si sunt gata de pus pe masina. Acum nu stiu cand mai exact, pentru ca nu prea mai sunt bani de anvelope noi. Ramane de vazut cat mai merg cu Long Beach-urile de iarna, sau daca apare ceva SH bun, merg pe varianta asta.                         

3.jpg

 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
5 hours ago, cxr2test said:

GTI-ul are 1.8T 150HP si daca nu gresesc era optiune si de V5.la 1.6 8V-16V ai 105-110HP,arata a fi GTI dar nu e.si chiar la reprezentanta sa incerci "pacaleli" nu merge.Nu cred ca, contra cost pot sa iti treaca R18 in carte/talon (desi in talon nu se mai trece)

La o intalnire vag mi-a povestit cineva cu G4 1.9 TDI ca asa a procedat. A mers la reprezentanta sa ii dea ceva act cum ca pe golf iv merg jante pe 18". A primit actul respectiv deoarece Golf 4 GTI venea cu jante pe 18 din fabrica.(Cica nu conteaza pe ce editie s-a pus, conteaza doar sa se fi pus pe modelul respectiv, in cazul asta MK4)  A primit foaia cu care a mers la RAR si le-a adaugat in carte. Din ce am inteles de la el, toata treaba a costat 350 ron. Nu am intrebat unde a platit banii astia.. daca la reprezentanta sau RAR sau ambele. Probabil ca la RAR..  Acuma daca persoana respectiva a vorbit baliverne sau nu, nu am de unde sa stiu.. :) 

Link către comentariu

Nu zic ca nu se pot omologa si pe motorizarea asta, dar acum mi-am dat seama ca 18'' este cam mult pentru masina mea si mai potrivite sunt pe 17''. Jantele de R32 aveau in jur de 24 kg cu tot cu anvelopa/bucata, ceea ce se simtea si la demaraj, dar si putin la consum. O sa fie o diferenta de vreo 3kg/janta cu combinatia de acum si cred ca o sa fie ceva diferenta per total.

 

 

Link către comentariu

Asa se procedeaza in general, dar depinde mult de Rar-ul din judetul tau, daca ai oameni comunisti( sa nu le zic altfel), sau deschisi la minte. Uneori nici cu foaia respectiva nu-ti omologheaza.

Link către comentariu

Emilian,din cate stiu ei verifica VIN-ul (serie sasiu,etc) vad exact echiparea in baza de date, cu ce a venit si daca la varianta "pacific,edition,etc" nu ai incadrare de jante 18' samd te iau la rost.Chiar daca s-ar putea cum zici,o sa intervina probleme poate genul: "tu" zici ca cei de la rar,reprezentanta ti-au trecut in carte/dat hartie/omologarea si se tot da vina mai departe....undeva ei trebuie sa sanctioneze/afle raspunsuri.Am explicat pe un post mai sus cum sta treaba cu "a avea in talon/carte" si a nu avea,poate fi lucru bun sau rau,depinde de situatie si cum spune redline : de rar din fiecare judet

Flaviu,eu zic sa ramai pe longbeach ca dau bine si alea si pt iarna lasa table sau vrei neaparat jante de iarna?siata nu pot spune ca arata rau dar pare ca la kit-ul anny' dau mai bine longbeach 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Nu prea mai pot da inapoi acum, Long Beach-urile le-am luat special pentru iarna si anvelopele sunt folosite doar 3 luni. Ar insemna sa vand anvelopele separat, sa pierd niste bani si dupa a raman cu astea noi in pom. Eu cand am cumparat masina era echipata culmea tot cu Siata. :D Am incredere ca o iasa bine si o sa arate mai ok daca sunt scoase mai in afara, plus ca marginea aia lucioasa arata mai interesant seara. :)) 

Link către comentariu

Astazi am dat comanda de 4 anvelope noi Matador Hectora 3, 225 45 17 si distantiere de 2 cm. Sper sa ajunga pana sambata si sa scap de grija asta. Am incercat de proba astazi o janta, chiar si cu distantier de 1 cm arata cam aiurea, prea in interior.

d6e92as-480.jpg

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Eu la Lupo in cartea masinii (aia neagra) la codul motor (AUC) am trecut ca pot pune maxim 175/65/15, iar cei de la RAR cand am inscris masina, mi-au trecut maxim R13, in CIV

Link către comentariu

Vezi ca iti scrie pe capacul rezervor daca mai ai eticheta.de asemenea si la golf-uri,etc

Link către comentariu

Imi dai si mie un p.m cu pretul de achizitie al anvelopelor te rog si eventual site-ul unde ai dat comanda. Multumesc!

Link către comentariu

Asteptam impresii despre noile anvelope si totodata poze cu jantele montate pe masina.

Link către comentariu

Din pacate pacate nu am avut timp sa fac poze, dar maine o sa-mi fac. Ce pot spune e ca, anvelopele mi se par foarte bune, ceva mai silentioase ca Avon ZV5 pe care le-am avut anterior si datorita faptului ca nu sunt Runflat sau XL, confortul s-a imbunatatit simtitor. Pe ploaie inca nu am apucat sa-mi fac o impresie. Singura chestie pe care am observat-o, e ca fata de anvelopele de iarna, care sunt puse pe jante cu specificatii identice, astea par ceva mai late si talonul anvelopei nu mai este pefect drept, par mai degraba niste ,,gogosele''. Ca si concluzie merita din plin banii cheltuiti.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Gata si pozele!!!

13052443_799128736858817_2081138355_o (1).jpg

13059684_799129016858789_1619695821_n.jpg

13010191_799128820192142_558847104_o.jpg

13054877_799128790192145_1772493358_o.jpg

13016525_799128766858814_1382608177_o.jpg

 

13016896_799128676858823_296600112_o.jpg

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

arata bine cu flansele,gurile de la front lip nu le astupi cu grila honeycomb sau ceva?

Link către comentariu

Mersi. Nu are rost, nici la cea originala de Gti nu e acoperit, doar urca putin spre radiator, astfel incat aerul sa fie directionat spre el. O sa vad cum pot face ceva similar si oricum in realitate nu se observa.

Link către comentariu

Dau foarte bine rotile, anvelopele au protectie de janta destul de buna, comparabil cu continental. Am dat si eu comanda de anvelope, m-ai convins:P.

Salutari!

Link către comentariu

Arata mai bine si datorita flanselor, fara ar fi parut destul de banal. Acum e o singura problema, jantele sunt aproape noi, si de cand sunt la mine deja au inceput sa apara cateva ciobituri in lac, pe buza, de la pietrecele. :banghead:

Link către comentariu

Gasesti asa ceva pt protectie,dar aici depinde si de gusturi:

IMG_1478.jpg

Link către comentariu

Nu cred ca ma ajuta cu ceva, pentru ca nu sar numai pe margine, ci si mai spre interior. Oricat le-as proteja e cam degeaba avand in vedere starea drumurilor de la noi.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi am schimbat amortizoarele cu unele noi, Monroe pentru echipare sport, dar bataia pe care o aveam pe partea dreapta este tot acolo si se simte la fel. de asemenea am pus flanse noi Sachs, dar din pacate nu s-a schimbat nimic. Mai ramane sa schimb arcurile, dar daca nu este de acolo, alta solutie nu am.

Link către comentariu
flaviusmaff

Una mica de relaxare!!! 

received_1138178906233251.jpeg

Link către comentariu

Frumos arata cu kit-ul de bare, praguri, jantele sunt super!

Link către comentariu

frumos rau arata masina asta!

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!