Jump to content

Golf 4 FLA


Vizitator

Postare recomandată

Mie nu imi placeau barile clean+bandouri laterale. Ori full clean, ori deloc :d

Link către comentariu

JOM Blueline? :wub: :bounce: Baga baga! Cat au drop?

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

JOM Blueline? :wub: :bounce: Baga baga! Cat au drop?

Da, jom blueline. Au 60mm drop maxim,dar faza e ca pe spate, chiar cu reglajul la maxim jos e prea inalta. Am pastrat arcurile vechi cu amortizoarele noi. Am masurat, si diferenta dintre ele e de aproape 3cm si nu cred ca o sa se mai lase in timp. O sa revin cu poze maine, poimaine. Nici acum nu am terminat de vopsit etrierii.

Mersi Laur!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Pai acum nu mai am la ce sa fac! O sa fac poze cu masina cu ele montate. :)) Ideea e ca, cum am zis e diferenta de inaltime de 3 cm intre el. Ma gandesc ca se mai lasa dupa ce merg putin cu ele, dar nu stiu ce sa zic. Oricum nu le vand, le pastrez, si daca o sa fie nevoie vreodata le pun!

Link către comentariu

Salut Flavius! Intrebare: pe spate nu ai filete de reglaj pentru arcuri? Daca nu, sa stii ca eu am montat initial suspensia FK doar pe fata, iar pe spate am lasat arcurile stock impetecheate cu amortizoarele sport. Rezultat: stabila in curbe dar spatele "topaia" la bumpere si alte denivelari plus ca distanta aripa roata=5cm. Solutie: am sunat la TaTechnics si am cumparat de la ei filetele reglabile pt spate. Problema: piesele erau de fapt pt BMW si nu aveau suportii pentru fixare in oalele puntii. Solutie: am confectionat din textolit supoti cu surub pt filete si am reusit sa montez arcurile sport si pe spate.Rezultat: distanta aripa-roata = 2cm si pe fata si pe spate(pot sa le mai cobor 4cm dar nu vreau pt ca masina nu este clean, acolo cred eu ca se potriveste drop-ul maxim), este foarte echilibrata, centrul de greutate este la 2/3 cu 1/3 spre fata masinii si purtam cu mandrie jantele de 18 :) Daca ai intrebari legate de suspensie, poti da PM, FK nu difera cu mult de Jom, e poate un pic mai rasarita(si mai scumpa).

Link către comentariu

Deci problema e ca arcurile de la jom sunt mai inalte cu 3-3,5 cm fata de cele raceland si cu reglajul la maxim jos tot e prea inalta fata de cum era inainte. Acum am lasat arcurile de la reglabila mea veche si am pus dar amortizoarele noi. Luni cred ca voi incerca sa pun arcurile Jom, dar fara reglaje. Cred ca fara reglaje sunt cum o aveam eu inainte. Maine ma duc sa montez si fata si o sa mai umblu si la reglajul spate. Reglaje masurate sunt la fel ca inaltime, si la una si la alta.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Crede-ma ca nu am avut timp de nimic zilele astea. Sper sa-mi fac timp sa ii fac doua-trei poze. Intre timp am reusit sa pun si grilele de bora. Si eram dator sa revin cu ceva impresii despre suspensie. Este foarte ok, sta bine pe drum, nu mai simte chiar asa gropile, cel putin pe cele mai micute le simte destul de putin. Insa pe drumurile cu denivelari mai pronuntate se simte mai tare, chiar destul de deranjant uneori, contribuie putin si cauciucurile Toyo Proxes, care mi se pare cam tari. Am intampinat si o problema la montaj, si anume ca, in timp ce amortizoarele vechi intrau foarte usor la locul lor, cele noi aveau cam 2mm in plus in circumferinta si au intrat foarte foarte greu. Ma gandesc ce-o sa fac daca o sa am nevoie sa le dau jos vreodata. Per total sunt multumit de rezultat.

Link către comentariu

Cum a intrat, iese ea. Asa e cu suspensia normala a masinii, intra si iese foarte greu.

Link către comentariu

Si poze de la montajul grilelor, am matisat toate firele cu banda oem si le-am legat pe toate trei din partea stanga de la bloc. Am pus de proba si ceasurile sa vad daca sunt in regula.Nici nu le-am incercat de cand le-am cumparat si la inceputul lunii spre sa le montez.

post-77500-0-02042200-1395755737_thumb.j

post-77500-0-03375000-1395755747_thumb.j

post-77500-0-06281900-1395755757_thumb.j

post-77500-0-24295500-1395755871_thumb.j

Link către comentariu

Arata foarte bine ! Ai lasat in mine la km ? :D

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Ms! Pai le-am pus doar asa sa vad ca functioneaza tot si e display-ul ok! Le-am luat o luna si nici macar nu le-am incercat. Pe la jumatatea lunii ajung la Bucuresti sa le montez.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Frumos frumos. Dar asteptam alte poze... :))

Frumos frumos. Dar asteptam alte poze... :))

Link către comentariu

Ar mai merge f putin pe spate. O sa-mi fac timp intr-o zi sa mai dau doua-trei filete sa vad cum e! Oricum cam atat e de ajuns, nu sunt asa obsedat sa fie low pe drumurile care sunt cum sunt.

Link către comentariu

E super! Cum se simte? Greierasi ceva? Duritate? Abia asteptam :">

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Acesta e reglajul cel mai bun, la fel am coborat si eu coupe-ul meu, a.i. sa intre cam 2 degete(subtiri) intre cauciuc si aripa. Nu iti recomand sa o cobori mai mult pe spate fiindca o sa "topaie" si, mai grav, centrul de greutate se deplaseaza spre spate si pierzi din aderenta rotilor motrice. In plus nu va arata estetic, cauciucul pare inghitit de aripa si cumva deplasat spre in fata. Un extreme-low da bine pe japoneze gen toyota celica unde caroseria este mai putin inalta. La final: sa o stapanesti sanatos, fara dureri de spate!

Link către comentariu

E super! Cum se simte? Greierasi ceva? Duritate? Abia asteptam :">

Nu e foarte dura, dar nici chiar asa confortabila nu pot sa spun ca e. E cat de cat ok. Daca prinzi un drum cu ceva mai multe gropite sau denivelari o sa le simti binisor. In rest pana acum ma declar multumit.

 

@DJ44MKE- Mersi. Pai daca e sa o mai cobor, mai dau putin si pe fata, nu doar pe fata. Dar in principiu cred ca sa mai ramane, pentru ca anul trecut era mai joasa ca acum si cand am mers prin tara, am avut uneori putin de tras din cauza unor denivelari, treceri mai abrupte. Nu mi s-a parut ca topaie, si chiar ma mir. Am mers cu un prieten cu un golf 3 cu reglabila si in spate zici ca esti pe trambulina.

Link către comentariu

Ai mers cu 3 persoane in spate? Crezi ca daca mergi mai des asa, ii va scurta viata suspensiei? Ca am niste dubii in privinta asta.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!