Jump to content

Golf 4 FLA


Vizitator

Postare recomandată

Se pare ca azi este zi cu ghinion pt. mine! :tuktuk:  Am fost sa iau de la curier schimbatorul, il desfac eu frumos, ma uit la el cum arata, arata f. bine, exact ca in pozele de pe  ahw.! Cand dau sa ma uit la partea care intra in tija, surpriza, nu se potriveste! Cred ca este de diesel sau 1.8T! Fata de cel original este mult mai mic ca diametru, si nu intra pe tija! Eu am dat codul corect, pentru 1.6, 1,4, etc. dar a venit altceva! Nu pot sa-mi dau seama, unde e codul postat pe site, pentru ca nu am primit si cutia! Codul de pe el este 1J0 711 456.

post-77500-0-24435000-1369743057_thumb.j

post-77500-0-77483900-1369743065_thumb.j

Link către comentariu

Hmmm...daca stau bine si ma gândesc si la mine a fost o problema de genul asta...nu poti schimba intre ele acele piese?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu

Nu prea! Iti dai seama ca o sa fac pe dracu in 4 si tot il pun la cati bani am dat pe el! Ideea e ca la schimbatorul vechi partea care intra pe tija cred ca e lipita prin interior ca nu pot sa o scot deloc! La fel e si la asta nou, nu pot sa scot partea aia ingusta!

Link către comentariu

Nu inteleg de ce ti-au trimis piesa din moment ce tu le-ai dat seria de sasiu. Puteau sa iti recomande alt model

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu

L-am comandat la ZZ Tuning! I-am dat link-ul cu codul si piesa de pe ahw! Sunt doua coduri, unul pentru diesel si unul pentru benzina! Din moment ce nu mi-a trimis si cutia nu am cum sa aflu, dar mai mult ca sigur mi-a trimis unul de diesel sau de 1.8T!

Link către comentariu

La fel ca mine cu arcurile... Sa-l stapanesti sanatos.

Link către comentariu

Eu am patit sa iau maciulia de pe o bora tdi si cand sa o pun la fosta bora sdi...tot asa nu se potrivea pe tija aia.pana la urma am luat doar pielea si rama cromata...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Mersi Circoloco! Pana la urma m-am apucat de treaba, si am inceput sa umblu la el sa vad ce e de facut! Am gaurit la strung nuca schimbatorului pana am ajuns la diametrul tijei mele! Diametrul original era de 10 mm si eu l-am marit pana la 23 de mm ca sa incapa pe tija! Mi-a cam fost frica ca-l stric, dar pana la urma am reusit! 

post-77500-0-95926400-1369753987_thumb.j

post-77500-0-20944400-1369753996_thumb.j

Link către comentariu

Sta, ca l-am alezat la fix, ce m-a speriat e ca a trebuit sa iau foarte mult din interior ca sa intre! Acum trebuie sa iau un bloc de lumini chrome si o cotiera! Pentru la anul strangem bani pentru interior, as vrea sa fac scaunele si bancheta in piele cu textil!

post-77500-0-16122000-1369755636_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Ms Laur. 

@ Ms Ovidiu. Vechiul schimbator e intr-o stare foarte proasta, mansonul e rupt si nuca e tocita rau! Il dau unui prieten, ca al lui e mai varza ca al meu!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Dupa 2 zile de mers deja imi place enorm noul schimbator, se simte altfel! Dar e si o parte proasta, intra putin mai greu in marsarier, adica cu cel vechi cand apasam pe maneta in jos se apasa f usor, acum se apasa mai greu si nu stiu de ce pentru ca cel vechi nu avea nimic diferit in interior!

Link către comentariu

vezi ca e din cauza pielii. eu am cumparat un schimbator compet de audi cu tot cu piele. pielea era nasoala si dura, si intra foarte greu in viteza. am facut o piele pe comanda la un coleg de pe forum,am schimbat-o si totul e ok

Link către comentariu

Nu e de la piele! Am ridicat mansonul si se misca greu in jos, opune rezistenta! Nu cred ca e o coincidenta, cu cel vechi mergea foarte usor! Cum am spus si mai sus schimbatorul nou era de 1.8T si am modificat interiorul nucii ca sa intre pe tija! O fi ceva in capaptul tijei, habar nu am. O sa-l dau jos sa-l putin pe cel vechi sa vad cum e!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

pai tocmai asta e,e un fel de imitatie dar foarte dura, asa era si la mn.dao jos sa vezi ca merge bine

nu cred ca are treaba nuca in toata chestia asta

Link către comentariu

Am descoperit problema! Cand dai marsarier tija se duce in jos (partea de plastic), dar axul tijei ramane in aceeeasi pozitie. La mine cand am adaptat nuca, e putin mai mare diamterul interior si intra pana in capat si nu mai are loc unde sa culiseze. Acum ii miscsorez putin diametrul astfel incat sa nu mai intre asa mult si sa mai ramana putin spatiu interior. Problem solved. Nu mi-a dat prin cap sa fac asta cand am pus-o.  :blink:

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
  • 1 month later...

In afara de intretinere, nu am mai facut nimic, deocamdata! Perioada asta strang bani, vreau sa iau o reglabila noua, ca a mea a cam obosit, o cotiera si mai vedem! Pana una alta ia si ea putina pauza, in timpul asta merg cu o prietena de a ei! :)) Sper sa nu fie geloasa!

post-77500-0-07742600-1373030108_thumb.j

post-77500-0-59719800-1373030121_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Si tu ai bagat-o la hibernat? :))

Link către comentariu

Pai daca o am pe asta o perioada, e pacat sa nu o folosesc! Si cu ocazia asta mi-am dat seama de utilitatea celor 4 usi! :icon_cool:  Ti-am vazut patania, asta e, se mai intampla! Imi place ca inca esti vesel!  :icon_thumleft:

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Sunt "vesel" ca ai vazut...mi-am facut concediul...acum poate sta pe bara o perioada fara probleme...nu sunt nascut in masina...

Daca pateam cu o zi inainte sa plec...nu imi era asa bine...

Oricum...buna rau si prietena :D

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Eu cred ca aveam probleme de anul trecut...

Fai schimbul acum...cat o ai pe prietena :)

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!