Jump to content

Vreau sa pun 2.0 16v ABF pe un MK2. A facut cineva?


ViperDodo
 Share

Postare recomandată

fix pe golf 2 vine decat daca ai caroserie de g60 care are cutie 02a. Pe restu sunt necesare adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic concret aici, o sa-ti explic exact in ce consta conversia... e foarte usoara.

-suport motor spate de pe mk2 1.8 (are prindere in 4 suruburi pe bloc si 3 suruburi pe tamponul de cauciuc)

-instalatie electrica de la motor completa de la ABF, daca ai panoul electric CE2 totul este plug and play... daca nu atunci trebuie sa faci conversia de la CE1 la CE2.

-cutia de viteze de mk2 si suportii ei.

-disc de ambreiaj si placa de presiune de mk2

-timoneria pe tije de mk2.

-planetarele de mk2

daca vrei sa ti cutia de la ABF cod 02A iti trebuie si planetare, timonerie pe cablu, ambreiaj hidraulic, multe adaptari la pedalier.

sfat: nu pune cutia 02A ... e prea lunga, aia e o cutie de mers babeste.

pastreaza ce ai pe mk2 sau cauta un 020 2Y close ratio in combo cu ABF pe mk2 o sa ai o mica jucarie foarte rapida :)

noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok!:) merci ! ai fost foarte la obiect si concret! hai sa-ti povestesc! Am un mk2 1.8 90 de cai carburatie CE1! am de12 ani masina! de curand am luat un mk3 gti 16v neinmatriculat si usor avariat, special pt motor !( compresie luata 15.3, 15.4 , 15.3, 15.5 ) Stiu ce inseamna o cutie 2y, e foarte distractiva dar e si prea scurta pt gustul meu. adica nu vreau sa merg in drum spre mare cu 130 cu 4000rpm:) Imi place sportivitatea dar parca e prea scurta!

-as vrea sa pastrez puntea fata( H)de la mk3 pt tampoanele hidraulice si pt ca cea de pe mk2 are o fisura!

-cutia la fel as vrea (ti-am spus mai sus de ce:)

-as vrea sa pun tot bordul de mk3 (cu climatronicul si toata instalatia)

Acum am mai multe intrebari pe care tot le pun dar aud mai multe raspunsuri:) Sincer nu stiu ce sa mai cred! uneori imi vine sa renunt la proiect! As vrea ca pana in primavara sa procur toate piesele de care mai am nevoie pt conversie! de asta intreb pt ca altfel daca era mai cald ma apucam si vedeam la fata locului ce se potriveste sau nu, ce trebuie sa cumpar..etc

Intrebarile mele sunt: - daca pun motorul cu tot cu cutia 02a ce planetare trebuie sa pun ?

-puntea fata(H) se potriveste pe mk2? presupun ca daca se potriveste o sa pun basculele de pe mk2....

-ambreiajul fiind hidraulic ce pedalier trebuie sa caut?? de passat, corrado?? iar cilindrul de ambreiaj merge cel de pe mk3?

-timoneria....o pastrez pe cea de la golful 3 sau caut una de passat b3?

-si bordul...si clima...

Cam astea sunt nelamuririle mele! Multumesc si colegilor care mi-au raspuns pana acum ...nu vreau sa se supere pt ca mai intreb pe cineva! Doar am mai explicat odata ceea ce vreau sa fac! orice ajutor si sfat il apreciez si este binevenit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci:

1. instalatia electrica o iei toate de pe golf 3 si o pui pe golfu tau cu tot cu panou electric etc

2. poti monta tot de pe fata de pe golf 3 pe 2, ies putin rotile mai in afara dar nu e problema, ca o sa ai frane totusi de 280mm si pui si pe spate la fel de g3

3. bordul se poate monta dar trebuie sa ai rabdare mare si trebuie sa studiezi inainte de toate problema cu cineva preferabil care a montat bordu pe golf 2

4. la timonerie ia tot de pe golfu 3 si adapteaza pe al tau, nu te mai complica cu 11 mi de modele de passat corrado etc cand ai masina completa

5. la climatronic e mult de munca si de adaptat, de regaurit panou ignifug pentru conducte si alte multe chestii marunte care o sa iti ia mult timp

si 6. rabdare cu caru, daca nu ai rabdare nu te apuca de un asemenea proiect, pentru ca pur si simplu o sa iti para rau de banii cheltuiti.

Modificat de alyn_xwt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. instalatia electrica o iau de pe mk3 doar ce tine de motor si bord! La faruri ,stopuri stergatoare etc nu sunt aceleasi mufe!

2.nu vreau sa-mi iasa rotile mai in afara ! am punte spate cu discuri la mk2! iar pe fata daca pastrez basculele de mk2 cu puntea de mk3 e ok?

3. Cu bordul ma tot documentez!:)

4vreau sa stiu daca exista la passat ,corrado timoneria pe cabluri care sa pice EXACT pe mk2! sincer nu vreau sa fac improvizatii...gauri...etc

5.panoul ignifug de la mk2 are gauri pt a.c. erau la fel ga la mk3...

6. rabdare am .Si imi face placere! sincer uneori prefer sa stau in garaj sa fac ceva decat sa ......intelegi tu:))

a, inca ceva ....caseta de directie cu pompa de servo pot sa o pun nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potrivesc gaurile de golf 2 cu cele de golf 3 pentru ac/climatronic, instalatia motorului o sa ai mult de adaptat de la golf 3 care e ce2 la golf 2 ce1, u pe golf ai discuri fata de 239mm ventilate banuiesc, la golf 3 gti 16v ai de 280 mm diferenta e enorma la franare, timonerie pe cabluri nu o sa pice exact pe golf 2 decat DACA AI CAROSERIE DE GOLF MK2 G60 care are cutie 02a pe cabluri de fabrica.daca vrei sa pastrezi basculele de golf 2 macar pune fuzete, portfuzete etrieri port-etrieri si discuri de golf 3, chiar daca sunt in 5 prezoane franele sunt superioare, si daca tot pui un motor puternic sa ai si frane sa opresti.

Modificat de alyn_xwt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tubulatura de la aerul conditionat era flexibila pe tot traseul! deci se pot orienta spre gaurile din caroseria de golf 2! Mk3-ul era de italia si g 3 urile de italia au avut alta clima fata de celelalte care aveau tubulatura fixa! deci cred ca o sa o pot pune! Instalatia electrica o sa o schimb cu CE2 complet! iar franele chiar le am ok .sunt de mk2 16 v ...daca fac fata la KR de 139 de cai ar trebui sa nu fie f greu pt 150cai,...sper!:) Dar timoneria de golf 3 cu cea de passat este la fel?

post-74040-0-69671800-1358192016_thumb.jpost-74040-0-34603700-1358192048_thumb.j ea este masina in cauza:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acea clima de care spui tu "de italia" difera putin de cea de origine! Motorasele sunt electrice si nu are vacum! Stiu pe cineva care a montat-o pe golf 2 dar cu tot cu bord!Functioneaza foarte bine si dupa mine panoul din bord arata mai bine decat cel oem! Dar nu stiu daca merita efortul atata timp cat pe golf doi gasesti a/c. Daca vrei te pot pune in legatura cu cel care a montat clima pe golf 2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!