Jump to content

Modificare motor 1.6D


cidul
 Share

Postare recomandată

nu e mare daca ii pune chiulasa de 1.9:) si niste duze mai mari putin:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alyn_xwt

    19

  • cidul

    16

  • HAMMER1

    8

  • CryWolf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

galeria de evacuare trebuie sa fie exact de 1Z sau pot cauta si alte variante de 1.9?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blocu asta de aspirat vad ca difera marginea la cilindru fata de td...din ce vad eu. voi ce parere aveti merge gaurit pt a se monta stropitoare de ulei, aspiratu neavand jeturile de ulei, rezista pe jumatate ca durata de viata fata de td. , p.s e turnat in state, brazil. http://imageshack.us...0/img0249wl.jpg

http://imageshack.us...2/img0245fv.jpg

http://imageshack.us...9/img0248mb.jpg

http://imageshack.us...2/img0246mq.jpg

Modificat de sorin1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti ...am si io niste intrebari ...am un golf 2 1.6 disel din `86....e disel simplu si vreau un motor mai bun 1.6 gtd sau de la golf 3 1.9 ....intyrebarea mea este se potriveste sa pui de la golf 3 motoru de 1.6 td sau de 1.9 td...........sau daca stiti vreun motor de vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 td a fost doar pe golf mk2 si 1.9 doar pe golf mk3 si da se potrivesc amandoua fara probleme.

si pentru sorin1988, de ce sa modifici blocul unui 1.6 diesel aspirat, s-ar putea sa te duca montarea duzelor mai mult decat daca ti-ai baga internele tale in bloc de td si ai rezolvat problema. nu merita sa modifici un diesel aspirat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe net la vanzare ....scria golf 3 motor de 1.6 td ........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 nu a avut motor 1.6D-TD de fabrica,. ce ai vazut in anunt,.sunt monttate de proprietari.

@alyn_xwt , nu e vorba de costuri, ma intereseaza daca se poate gauri, pt elemente de TD am alt motor complet.,ma intereseaza in special pt serie. . intre jp si sb e diferenta mai mare 40% de putere, ori sa caut bloc de cy, jr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facute modificare la prindere sau vin pe aceeaisi suporti......ma gandeam sa iau un golf 3 cu motor de 1.9 tdi si sa iau de pe el absolut tot ...motor suspensie directie discurile ....mai ales ca are abs....poate si servodirectie......si sa le montez pe golfu meu.....mult de munca ........+ ca trtebuie sa fac tablaria +grudiut antifonat si vopsit.....toate la un cost aproape de 1500 euro........fara cumparare masina.........merita ......toata munca....si baniii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cine a zis ceva de omologare? tot nu merita sa faci aceasta investitie. tu ai cerut parerea despre modificarea unui 1.6d => nu merita investitia este prea mare si puteai sa pui jr cu toate elementele de sb.

eu daca e sa schimb motorul meu de pe passat nu il omologhez pentru ca nu merita investitia. doar rarul te duce in jur de 200e.

Modificat de alyn_xwt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa inlocuiesc 1.6d cu altu mai bun ..1.6td sau 1.9tdi.motoru care il am mai mult de 120km/h nu mere 140km/h da in coborare panta acolo mai prinde viteza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ai? Poate ai norocu cum am avut eu la golf si sa ai bloc de td. Eu am avut cy pus pe el cu totu de aspirat, adica pompa si injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JP este aspirat, nu prea ai ce scoate din el, decat sa cumperi un motor cu totul de TD sau 1.9 TD de golf 3, insa nu stiu cum il poti omologa pe ala.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma interesez sa vad daca mere daca nu atunci imi caut td.Am vrrut sa iau un golf3 ca sa iau si bordu de la el . vad io deocamdata is la stadiu de cercetare sa vad ce preturi is pe piata sa vad cam cat bag in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vrei tu merge , iti trebui motorul cu anexe de mk3 , cam tot ce e sub capota ( motor complet, alternator,electromotor,etc...,turbina,furtune si conducte,radiator, intercooler, planetare, timonerie) si instalatia electrfica, tablou electric, ceasuri bord, manete volan... dar la omologare sa nu iti faci prea multe sperante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ma interesez sa vad daca mere la R.A.R ca masina am gasit la 500e 750e acuma depinde de ce rasp am ..si daca gasesc mecanic si electrician si cat ma costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu motorul 1.9 1Z am sa imperechez cutia de mk1 in 5 trepte (un coleg aici a spus ca va merge plug&play); intrebarea mea este: volant de mk3 sau mk1? placa de presiune de mk3 sau mk1? disc de ambreiaj de mk3 sau mk1?

o seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie totul de mk1. difera cutiile. golf 1 are ambreiaj invers si golf 3 cu 1z are cutie 02a si ambreiaj normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dupa ce am desfacut 1z-ul din dotare am ajuns la concluzia ca e mai bine sa caut alt motor, urmare am gasit un ahu care pare f ok n poze; as vrea sa profit de okazie si sa iau si cutia, dar aceasta pare ca are ambreiaj hidraulic; intrebarea este daca dpdv al rapoartelor de transmisie si performantelor merita stresul adaptarii cutiei de mk3 in locul celei de mk1 in 5 trepte; daca merge pastrat fara modifocari mari actionarea hidraulica a ambreiajului; daca nu merge atunci ce implica modificarea actionarii hidraulice cu cea mecanica; daca se vor mai potrivi planetarele vechi la cutia noua sau daca nu atunci ce modificari implica

multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde  ce planetare ai. daca ai cu flanse de 100 mm merg ale tale, daca nu trebuie sa cumperi. e destul de mult de munca ca faci ambreiajul hidraulic functional. sincer mai bine pui o cutie 020 4t sau 8a si gata, daca vrei poti schimba raportul treptei a5a din 0.75 cat au cele doua in 0.71 de la o cutie ff si o sa ai o cutie foarte lunga.

Modificat de alyn_xwt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspuns. pe ce motorizari si modele de auto gasesc tipurile de cutie enumerate de tine mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca o intrebare: pentru m-tdi trebuie modificata pompa; am o pompa 1.6d, una 1.6td si una 1.9 mecanica; in aceste conditii mai am nevoie de cea aflata acum pe motor pentru diferite subansambluri sau daca o achizitionez si pe ea nu voi face decat sa maresc lada de fiare vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

planetarele respective se gasesc de obicei pe gti-uri sau td, dar poti gasi si pe 1.8 8v sau alte versiuni. pompa o poti folosi pe cea de 1.6 td dar nu o sa fie cine stie ce. mai bine montezi totul pentru motorul respectiv si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!