Jump to content

imi cade usa


adrry
 Share

Postare recomandată

nadir@boosted.ro

iata aici cate-va poze din ziua de ieri in care am stat si am mesterit ba la masina mea ba la masina lui zim`u ba la masina lui adrry

vom revenii dupa 3 ianuarie in "micul nostru atelier" care mai are ceva de reparat poate sa iti faca programare in limita timpului disponibil incercam sa rezolvam tot posibilul

"daca calitatea pozelor lasa de dorit, oricum nu asta am urmatit !"

http://www.filehost.ro/74322/29122005_001_3gp/

aici gasiti un filmulet sa vedeti cat de frumos se inchide usa !

il puteti deschide cu real playerul sau cu quick time sau il puteti converti in orice alt format folosind un convertor din 3gp in ORICE :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrry

    12

  • dan66

    9

  • eugen_zim

    5

  • miriamtoyo

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

@adrry.

ce-i cu farul albastru dp dreapta......

pozitia, am leduri albastre pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o , era din reglaje. Acum se inchide ca una noua.

Si are surub de reglaj la balamaua de sus?! Ca nu am prea facut reglaje de usi dar la G3 asa mi-am ridicat-o. Si din "cuiul" in care intra broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si are surub de reglaj la balamaua de sus?! Ca nu am prea facut reglaje de usi dar la G3 asa mi-am ridicat-o. Si din "cuiul" in care intra broasca.

nu, la g2 nu e nici un surub de reglaj... @eugen_zim a slabit suruburile de la balamale si a ridicat usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andREI La G2 balamaua este sudata pe usa iar surubul de fixare-reglaj este pe stilp. Eu am avut un G2 din 85 in 2 usi si a trebuit sa schimb balamalele,nu se mai puteau regla.La passat nu cunosc,il am de putin timp si nu am inca probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! Am si eu joc in balamale la golf-ul 2 al meu, la ambele usi (este modelul in 2 usi), iar usile nu se inchid bine, trebuie ridicata putin usa si apoi inchisa. Am vazut ca am joc in balamaua de jos la usa din partea soferului, la cea din dreapta nu m-am uitat.Sper sa se fi uzat boltul si nu balamaua.Cam cum ar trebui sa procedez daca este uzat boltul?

Modificat de coliscip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Salut! Am si eu joc in balamale la golf-ul 2 al meu, la ambele usi (este modelul in 2 usi), iar usile nu se inchid bine, trebuie ridicata putin usa si apoi inchisa. Am vazut ca am joc in balamaua de jos la usa din partea soferului, la cea din dreapta nu m-am uitat.Sper sa se fi uzat boltul si nu balamaua.Cam cum ar trebui sa procedez daca este uzat boltul?

salut.

mie mi-a zis un mecanic ca sunt bune spliturile elastice care sa inlocuiasca bolturile pline.cica alea nu au nevoie de fixare stau singure in gauri.

usile mele au joc dar deocamdata se inchid si sa deschid destul de convenabil-nu trage frigul si nici nu tre sa le trintesc -o sa ma gindesc la bolturi ceva mai incolo.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am o problema cu usa spate stanga. Boltul pe care prinde inchizatoarea s-a deplasat spre exterior cam un cm si acum usa pare ca nu este inchisa. Stie cineva cum ajung la boltul ala :cool: sa il desfac si sa il pun inapoi la locul lui ?

multumesc

gata, l-am rezolvat... boltul are cap pentru cheie de 15, se slabeste, se muta boltul si se stranga inapoi. era simplu..

Modificat de maryus315
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ai acolosi o piulita destul de mare, pe care daca o destrangi poti sa muti boltul incotro vrei, il fizezi, dupa care strangi piulita inapoi

in timp ce strangi piulita sa tii de bolt sa nu se deplaseze :cool:

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@floriand

mai tii minte cum ai schimbat balamalele??

eu am incercat cu o presa cu surub dar nu vrea sa iasa boltul din balama(am luat usa jos da pe masina)

am mai incercat sa bat cu ciocanul boltul afara din balama dar sa deformeaza tabla de la usa.

am incercat sa gauresc boltul de-a lungul lui poate-poate cedeaza si iese dar blestematul e asa de tare ca burghiul nu il gaureste.

cine stie cum sa iau jos balamalele de la usi???

heelp

Modificat de dan66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu si-a schimbat balamalele la usi??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni chiar nu stie??? :blink:

hai baieti ca de asta e forumul sa schimbam informatia :blink:

Modificat de dan66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie cum sa scoate boltul de la usa??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu la cine a mai schimbat boltul de la usa.. doar cu autogen a reusit. A incalzit bine de tot boltul si apoi l-a batut afara cu barosul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@faty

eu am batut cu un ciocan de 2 kg si un dorn pe bolt.

dupa 2-3 lovituri am observat ca tabla pe care e sudata balamaua a inceput sa se deformeze.

ma gindeam ca exista vre-un tip de presa special facuta pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dan, nu stiu daca ai facut/batut bine.. trebuie batut de jos in sus, pui masina pe cric, si te bagi sub ea si bati in sus boltul... Sau iti confectionezi un fel de presa cu care sa il impingi in sus.. In jos doar il indesi mai tare. Este indicat ca odata cu boltul sa schimbi si balamala care face joc in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat usa jos si am batut asa cum zici de jos in sus.

dar e asa de fixat boltul ca nu vrea sa iasa.

am gasit azi un produs loctite:Freeze&release.

e un spray care pulverizat pe suprafete reduce temperatura pina la -43

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
undertacher2001

A dat rezultate,ca si eu am boltul ala tocit,si am joc la usa (sus ,jos).Am tot incercat sal scot si nu vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Acum cateva zile am fost nevoit sa execut si eu operatiunea de schimbare a balamalei de jos, portiera soferului. Incepuse sa zdrangane exagerat si avea un joc de ..poarta de tara. Din ce m-am informat pe net bolturile trebuiau batute de jos in sus, cu asta in gand si cu 2 balamale luate din dezmembrari am trecut la treaba.

Am incercat sa bat boltul ridicand masina pe cric, timp pierdut aiurea, nu s-a clintit deloc. Ramanand varianta cu scos-ul portierei, am dat jos firele de la inchiderea centralizata, si geamurile electrice plus surubelul de la bratul ala de tabla. Portiera a iesit usor cand am scos suruburile de la balamale, nu a fost problem..

Ca si in sfaturile celorlalti colegi ..va recomand cel putin un amic cu."brandu' tare care are ceva experienta de uzina. Daca boltul e doar ciocanit usurel, imbatranesti langa el. Trebuie un dorn de otel destul de lung si un ciocan mare.

La mine am reusit sa-l urnim pana la nivelul balamalei, apoi nu s-a mai miscat, dar a inceput sa se deformeze (desprinda) partea balamalei sudata pe portiera...ne era si teama sa mai dam. Apoi cineva a venit cu ideea sa-l batem inapoi de sus in jos... sa mai faca joc ..si surpriza a iesit destul de lesne. Ce m-a mirat e ca avea striatiile in partea de jos. Deci trebuia batut de sus in jos si nu cum recomanda toata lumea.

Fie le pun dupa ureche ..fie l-o fi schimbat cineva, treaba e ca am reusit sa schimb balamaua (chiar daca s-a hait un pic) si usa functioneaza clar mai bine.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bafta pe voi ,eu tot am avut joc la balamale partea soferului ,am incercat toate metodele sa scot bolturile pana la urma am rupt suduara de la o balama rezultatul a fost o usa SH cumparata de la dezmembrari plus vopsitul binenteles.Eu am incalzit balamaua cu o lampa pt topit cuprul dar tot n-a mers....... Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@Velatos

zici ca ai luat usa din dezmembrari.

sa potrivesc usile de la un golf dde 90 la un golf de 91???amindoua in 2 usi.

rog cine stie sa zica ceva

post-37342-0-50327500-1327346056_thumb.jcam asta e necazul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!