Jump to content

imi cade usa


adrry
 Share

Postare recomandată

salut si la multi ani!

acum, dupa ce am facut caldura in masina, vreau sa o si pastrez :P ...

am o problema cu inchiderea usii din stanga; cred ca e o problema din balama. s-a aplecat, nu se mai inchide bine, ramane o mica distanta intre usa si cheder.. :P

asa ca am si eu nevoie de cineva care ma poate ajuta cu treaba asta. stiti pe cineva? (totusi, vreau sa mi-o ridice la linie)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrry

    12

  • dan66

    9

  • eugen_zim

    5

  • miriamtoyo

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

La balamaua de sus exista un surub de reglaj. Verifica sa nu fie slabit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La balamaua de sus exista un surub de reglaj. Verifica sa nu fie slabit!

am sa ma uit maine mai atent (pe lumina), dar nin cate am vazut... nu prea as zice se fie ceva slabit.

inca ceva.. pe masura ce deshizi usa, (la un moment dat) are un fel de "prag" de pe care cade..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pragul" e dat de acel surub (imbus de 6 parca).

ok, am sa verific asta..

poti sa-mi dai cateva detalii despre surubul asta? eu n-am vazut asa ceva pe acolo.. :P

edit

am gasit asta... poti sa-mi spui care e?

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi mult mai usor "live" :P . La prima vedere as fi tentat sa zic "5".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi mult mai usor "live" :) . La prima vedere as fi tentat sa zic "5".

m-am uitat la usa in dimineata asta si ... n-am gasit nici un surub care se poate regla.. cel de care spui tu este cel care tine usa (in balama) si este destul de mare (≈ 19).

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acela este surubul, doar ca sunt 2 :) Deci de pe corpul masinii pe portiera vin 2 bare/placutze orizontale care sustzin usha din balamale. O bara jos, una sus, fiecare cu cate un surub..se desfac suruburile, chemi un prieten mai fortzos si musculos care tzine de usha din partea de jos, si o impinge inspre in sus constant in timp ce tu strangi egal acele suruburi..apoi cand deja se strang destul de tare, prietenul tau ridica ff tare de usha si o tzine in sus fara sa o miste, atunci tu strangi extraordinar de tare acele suruburi :D si cam asta este tot. Eu asta am facut cu Eugen Zim, eram in aceeasi situatie, cand inchideam usa, tranteam cu ea de mi-era frica ca sparg geamul, ca sa nu mai zic ca in cauza pozitiei inclinate in care statea (cum ai zis tu nu mai venea la cheder) nu mai puteam nici sa deschid usa cu clantza, intram pe partea cealalta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat la usa in dimineata asta si ... n-am gasit nici un surub care se poate regla.. cel de care spui tu este cel care tine usa (in balama) si este destul de mare (≈ 19).

:D

aha.. vai de capul meu :D :D

m-a dus putin in eroare marimea surubului de care vorbea @cc_seat.

o sa incerc, sa vad ce iese..

edit..

inca ceva.. eu de unde stiu cat tre sa ridic de usa?? doar nu vrei sa zici ca trebuie sa o incerc din aproape in aproape?? :)

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai timp treci pe la mine ca te ajut eu

multzam de ajutor dar nu stiu ce sa spun... eu lucrez pana pe la 17:00-17:30 (la ora asta nu mai vedem nimik)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot faceti chestia asta va rog sa postati cat mai multe detalii dupa.. ca sa afle si altii (de ex. eu :) ) eventualele probleme ce ar putea sa apara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-ti timp si du-te la Eugen sa te ajute daca tot s-a oferit, ca mie mi-a facut-o de nota 10 :D Si hai sa-ti mai zic ceva..am facut-o la 1 noaptea...multe chestii am facut noi noaptea, parca noaptea ies cel mai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum a spus si Ambro nu conteaza ora atat sa ai o cola la 2 l la tine :) sa o bem impreuna si o rezolvam numai sa nu fie caroseria stramba ca atunci reglajele sunt inutile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum a spus si Ambro nu conteaza ora atat sa ai o cola la 2 l la tine :) sa o bem impreuna si o rezolvam numai sa nu fie caroseria stramba ca atunci reglajele sunt inutile

nu stiu ce e :offtopic:!

ok, atuci hai k vin cu sticla de cola :) , numai sa-mi spui tu cand!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

tocmai am vrb cu zim`ul si a zis daca us o ai in portbagaj adica e cazuta rupta nu stie daca are cum sa o faca daca nu e asa si e din reglaje se poate rezolva .... incearca sa ne zici asa cum expresii romanesti ca tot vad ca iti place expresia mea "coaja"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am vrb cu zim`ul si a zis daca us o ai in portbagaj adica e cazuta rupta nu stie daca are cum sa o faca daca nu e asa si e din reglaje se poate rezolva .... incearca sa ne zici asa cum expresii romanesti ca tot vad ca iti place expresia mea "coaja"

nu, usa nu e (inca) in portbagaj, dar nici nu pot sa-ti spun daca e din reglaje sau nu, pt ca nu stiu (eu sper sa fie din reglaje - totusi).

cat de "coaja" ta... :P mi-a placut exprimarea si am imprumutat-o si eu :P . sper sa nu te superi :D

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

nu ma nu ma supar, stai linistit

pai daca nu e rupta atunci zim`ul a zis ca e posibil sa o repare in maxim 15 min intra si el pe net si puteti sa stabiliti mai multe detalii :D

Modificat de nadir
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e din ruptura trebuie sa mergi cu ia la sudat dar daca e din reglaje o fac eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e din ruptura trebuie sa mergi cu ia la sudat dar daca e din reglaje o fac eu

ruptura ar fi trebuit sa se vada (ar trebui sa fie la suprafata, nu?)? nu am asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite nr meu 0723384407 si te astept dupa 13 in crangasi

Ps repet daca e din reglaje si daca nu ai avut vreo luvitura pe partea aia cate sa-ti fi strambat caroseria ti-o fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a incerca sa o reglezi verifica daca ai joc in cele 2 bolturi.

Balamalele la G2 au , pe partea dinspre usa un lagar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce se intampla daca au joc? Eu am joc in balamaua superioara de la usa soferului si se comporta exact cum descrie adrry. Trebuie schimbate? Mi-e cam t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce se intampla daca au joc? Eu am joc in balamaua superioara de la usa soferului si se comporta exact cum descrie adrry. Trebuie schimbate? Mi-e cam t
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o , era din reglaje. Acum se in ca una noua.

O sa puna fratele nadir niste poze facute de el in timp ce lucram cand o avea timp :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!