Jump to content

Trepidatii in volan la franare


Alex - Viorel
 Share

Postare recomandată

Eu stiu ca atunci cand sunt discurile ovalizate iti tremura si pedala nu numai volanul pe cand la mine numai volanul atunci cand calc frana usor si binenteles am si viteza,in rest nici un fel de probleme cu volanul,numai la franari usoare si la viteza mare.


Fara a se simti in pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tremura doar volanul, nu e de la frane, poate de la directie... Joc la bielete... sau mai stie eu ce... roti dezechilibrate... In orice caz nu cred ca de la frane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam la franare de la viteze mari tremurat in volan.Dupa rectificare discuri nu am mai avut acel simptom!In pedala nu aveam tremurat.

Modificat de micutu6666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Problema cu vibratii in volan am si eu la o bora din 2001. Va descriu in mare ce simtome am .

1 .Am inceput acum 3 luni prin a schimba discurile de frana si placutele fata +spate  ATE ( inclusiv placutele fata spate ATE) . Excludem varianta ca nu sunt ce trebuie deoarece au fost achizitionate direct din depozit ELIT piese auto Romania (te astepti sa fie ceva mediu cu toate ca am cerut sa fie piesa originala). Schimbat cele mentionate mai sus problema s-a remediat ceva ceva dar nu cum ar trebui sa fie.

2. La o luna de zile dupa ce am  schimbat discuri si placute fata spate a venit vremea sa schimb si caseta de directie . Am cumparat o alata caseta noua cu cea veche la schimb,am schimbat bielete de diectie ,capete de bara,pivoti in acelasi timp cu caseta de directie. 

3. Zis si facut ,am facut unghiul de fuga la un service de renume Autosoft Baneasa (sau asa sper eu ca ar fi facut treaba buna ,nu am verificat si in alta parte geometria) .

Mentionez ca anvelopele sunt noi ,jantele am cerut sa fie indreptate fata spate sunt din aliaj (tocmai sa elimin orice suspiciune) . 

In momentul de fata masina merge jalnic fata de cum mergea inainte sa schimb discurile si caseta de directie.

Are cineva o explicatie logica ? Fara sa imi spuna de discuri ovalizate la trecerea prin balti ( cele vechi au fost Brembo si au suferit acelasi fenomen dar nu faceau asa).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
buican_mitica@yahoo.com

salut.am un golf 4 diesel combi.i-mi trepideaza volanul la franare,desi de 1200 km am schimbat placute frana fata,discuri fata,bielete directie ,capete bara,si cu discurile alea mai vechi tot la fel facea.nu stiu ce sa mai fac

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cind aveam Golf-ul 4, asa am pățit și eu, am schimbat tot și nimic, tot trepida.  Pana la urma am schimbat bieletele de direcție complet, nu doar capetele de bara și trepidatia a dispărut.  Bieletele au o nuca spre caseta care chiar dacă nu are joc, pot sa inducă trepidatie la frânare. 

 

Stima 

Modificat de UWE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă aștept ca mulți colegi să comenteze negativ si să nu creadă ce voi afirma in continuare!

Da, am avut și eu aceleași probleme cu vibrațiile in volan (se pare foarte frecvente la G4 și Bora).  Au dispărut de pe o zi pe alta odată cu schimbarea bucșelor din puntea spate, lucru care pare la prima vedere ciudat dar care la o analiză mai atentă este cât se poate de logic. Pe tema aceasta se poate comenta și specula mult dar faptele vorbesc. Vreau să vă spun că bucșele nu erau distruse in ultimul hal, dimpotrivă vizual păreau a fi în regulă și le-am schimbat pentru că aveam totuși un anumit zgomot la trecerea peste denivelări și gropi.

Evident, shimbarea bucșelor spate nu este un remediu în toate cazurile când avem vibrații în volan însă o verificare atentă a acestora (de cineva cu experiența necesară) nu strică!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost altfel problema , discurile originale erau un pic ovaliate si crapate ( tremura la franare ) , am pus niste Ferodo ( 70 de lei bucata ) - mau tinut 2000 de km 

Acum am pus Texar la 120 de lei bucata si deja am 5000 de km si nu am probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am o problemă de la 70 la ora la frânare se simte bătaia stanga dreapta la direcție. In pedala la nimic... văd discuri discuri... căt de sigur e ca astea ar putea fi? Nu vreau să arunc banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o vibrație puternică la frânare dar nu se transmite în volan, pur și simplu trepidează mașina, este mai pronunțată când  cobor și frânez ușor, pe loc drept nu prea se simte. Poate să fie de la discurile de pe spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare tuturor, am si si eu o mica trepidatie la volan pe franare la o viteza de peste 80km/h, nu bate in pedala, am schimbat discuri fata-spate si placute ATE si un etrier stanga spate care imi ramasese blocat, am mai schimbat o bieleta directie partea dreapta, masina imi trepida asa si inainte sa le schimb, nu stiu ce sa ii mai fac, un mic ajutor, rotile sunt echibrate plus cauciucuri noi.......dupa ce am schimbat discurle pe fata si placutele vreo 3000km nu a mai batut nimic dupa care a revenit tripidatia, la service mi s-a spus ca am o tenta de joc si pe partea stanga la bieleta directie dar foarte putin si ca nu este nevoie de schimbare, astept parerile dumneavoastra.

Cu cat apas pedala de frana mai puternic, trepidatia dispare.

Modificat de seby55
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, in urma cu 15000 de km, am schimbat discurile fata+spate si placute, discuri fata Bosch, spate ATE si placute Textar. De curand, am inceput sa am o vibratie in volan la franare pe la 120 km/h, xxxxx sub 100 km/h nu se mai simte nimic. Am verificat directia, nu are joc, rotile sunt echilibrate. Ce ar putea sa produca acea vibratie? In pedala nu se simte nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incompatibilitate discuri/placute.

Discurile si placutele se pun aceeasi marca,din aceeasi gama 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic ajutor din partea mea, NU MAI CUMPARATI DISCURI DE FRANA marca ATE sau placute de frana, expierenta proprie la maxim 3000 de km au cedat fara sa bag masina la spalatorie dupa un drum lung parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce sa zic, eu le am de vreo multe zeci de mii...

Inainte sa dati vina pe discuri, mai verificati si montajul, nu mergeti la tot felul de paltonari si dulgheri apoi va plangeti. In special abaterea fuzetei dar si bucsaraiele si starea de curatenie a fuzetei la montaj, dupa care verificare cu ceas comparator abaterea discului proaspat montat.

Cati fac asa? Deci? Loterie...corect? Doar ca e vorba de loteria mecanicilor, nu a producatorului de discuri de frana.

Sigur, toti sunt autorizati...sa va ia banul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dl. Marius daca era din cauza montajului cel putin trepidatiile aparau in maxim 400-500km parcursi , si nu in 4000-5000km parcurrsi, nu ma pricep eu la mecanica dar haide sa o luam logic, de ce nu au fost probleme inainte de 4000km parcursi cu discurile marca ATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE  am montat si eu pe fata de vreo 4000 km si se comporta bine. Le-am montat eu in fata blocului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin daca nu te superi sa imi spui si mie de unde le-ai cumparat si cat ai dat pe ele, eu le-am luat de pe AUTOKARMA cu 130 lei bucata si cred ca am luat discuri contrafacute.

Modificat de seby55
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autokarma cu 105 lei discu de 256

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ceva garantie la discurile cumparate ca vreau sa ma duc la ei si sa le dau inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca au fost montate in service autorizat. (stiu, o sa zici ca e o tampenie, dar asa se cere). 

In general, garantia e de 1an de zile. Putini dau 18 luni de garantie. 

 

Pentru cei cu vibratii la franare! Inainte de a schimba discuri, verificati butucii(fuzetele) cu ceasul comparator! Verificati bucsele si totul sa fie strans bine pe parte de suspensie. Abia apoi va dati la schimbat de discuri. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ce a spus colegul mai sus.

Daca stiti ca au fost probleme cu trepidatia volanului la franare , s-au fluctuatii in pedala de frana in momentul apasarii , puneti mana si verificati cu ceasul comparator butucii ( fuzetele ) .

Nu mai aruncati banii aiurea pe discuri ptr ca situatia reapare in 2-3 mii de km. Trebuie sa tinem cont ca mai bine de jumatate din piese sunt contrafacute .

Ptr mai multa siguranta (stiu ca costa mai mult ) , va duceti la service si le schimbati cu piesa lor . Daca sunt probleme nu va mai bateti capul cu garantii si altele.

Le schimba automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Retin ca pe ambalajul de la ATE era ceva cod de bare sau matrice 2d care se scana pt a verifica autenticitatea. Ale tale aveau asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un service in Bucuresti pentru a verifca discurile si butucii (fuzetele) cine imi recomanda si mie, dar si pentru rectificare daca este nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!