Jump to content

Trepidatii in volan la franare


Alex - Viorel
 Share

Postare recomandată

Oameni buni , am o problema extrem de enervanta , atunci cand franez foarte fin apar niste trepidatii incredibile in volan , plus ca masina franeaza in trepte , am schimbat urmatoarele : discuri fata - spate + placute , butuci + rulmenti fata , bucsele bascula , am echilibrat rostile , unghiul de fuga si DEGEABA , nimeni nu poate descoperii ce Dumnezeu are masina asta , de mentionat , cu cat creste viteza cu atat cresc si trepiudatiile in volan si masina pare ca se dezmembreaza . Va rog ajutati-ma cu sfaturi sau daca a intalnit cineva situatia pentru ca nu mai stiu ce sa ii fac . Multumesc ! (am un golf IV, 1.9 tdi , 90 cp)

Modificat de Alex - Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa verifici totusi si jantele . poate descoperi ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat alte jante , verificate la vulcanizare si tot la fel face :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au cauciucurile cumva vreo galma, bolfa, greu de observat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer par ok , plus ca sunt alte jante , alte cauciucuri si exact acelasi simptom

Pot fi stranbe discurile din fabrica ? Sunt brembo , destul de bune zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca doar la franare face, ar trebui sa fie de la discuri. Alea se pot verifica cu ceas comparator, pt a elimina clar acest aspect.

ceva zgomote se aud?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aud alte zgomote, intrebarea e unde gasesc eu pe cineva cu ceas comparator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveţi şi voi un târg de vechituri? Eu acolo am gasit. Aici în Braşov este un târg sâmbăta şi duminica unde vin şi vând şi oameni care au lucrat pe la diverse fabrici care s-au desfiinţat.. Braţul de prindere l-am improvizat din nişte fiare şi şuruburi ce le-am gasit pe la ţară.

Oricum la cum zici că se manifestă dacă ar fi din butuc sau disc ar trebui să se vadă cu ochiul liber la plăcuţă când învârţi roata cu mâna. Odată că simţi la mână şi-n al doilea rând se vede cum rămâne spaţiu între plăcuţă şi disc. Fă verificarea asta la toate roţile faţă-spate şi dacă nu se simte sau nu se vede nimic atunci probabil că alta este problema. Un ceas comparator ar fi de folos, dar nu se poate să nu se simtă şi la mână nimic.

Vibraţia când apare? La orice viteză sau în anumite plaje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este de la discurile de frana.. asa am patit si eu, pana am cumparat unele originale de la reprezentanta! bafta cu masinuta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , multumesc de info , asa ma gandeamsi eu sa mai incerc cu un set de discuri, cat te-au costat?

Vibratia apare de la 40 km/h , dar franatul in trepte se simte la orice viteza , de aceea cred si eu ca e de la discuri , defapt mai bine zis sper sa fie doar asta , oricum multumesc tuturor de ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex hai sa ne intelegem, cati km ai facut cu discurile actuale de cand le-ai schimbat?dupa ce ai pus dscurile noi a facut la fel sau numai dupa un timp, sa curatat suprafata de contact intre disc si butuc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat in septembrie , cred ca m facut vreo 3000 de km , a facut dupa o perioada f scurta la fel si dupa ce le-am schimbat , doar ca dupa aceea am schimbat si butucii , ma gandesc sa nu fii fost butucii strambi si sa fi deformat si discurile noi , de aceea tind sa cred ca e o problema cu discurile , nu imi vine sa le schimb ptr ca sunt destul de scumpe unele bune + placute (apropo ce placute folositi care sa nu scartaie tot timpul?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina momentan brembo max si sincer nu recomand nimanui sunt slabe, dupa 4000 le-am luat la strung, momentan am 2000 cu ele si inca e ok

La toate masinile am pus ate power disc si nu am avut nici un fel de probleme si nici cei carora le-am recomandat acest tip de discuri, am zis sa trec pe altele si asta e

Placute eu folosesc ferodo premier atat fata cat si spate si nu scartaie gram

La tine schimba discurile sau le iei la strung inclusiv pe interior unde se pune pe butuc, cureti bine suprafta de contact sile pui la loc, cert e ca ale tale bat , nu umbla mult cu ele asa ca afectezi incet incet articulatia fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D ok , cred ca maine fac un drum pana la strungar sa le rectific , macar sa vad ca e de la discuri si dupa cu siguranta imi iau altele Ate , Multumesc foarte mult de ajutor ! Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi dacă te duci la strungar, ăla trebuie să aibă şi ceas comparator :idea: , obligatoriu, altfel nu este strungar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sper sa ai dreptate , daca nu cred ca merge sa le puna direct pe strung si poate se observa cat si cum trebuie sa ia , se descurca el ca de aceea e meserias .

Modificat de Alex - Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tremur la franare am avut si eu si am descoperit roata fata dreapta cu 3 prezoane slabe.Fusesera sranse de mine normal in primavara si nu-mi explic faptul ca acum erau slabite bine de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus rotile de iarna acum 1 saptamana si nu s-a schimbat nimic , e clar ca trebuie sa verific discurile si eventual sa le si schimb desi nu prea imi convine dar asta e , macar sa se rezolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare si eu am avut problema cu vibratiile dar la viteza mare erau ovalizate cauciucurile

in schimb la franare si la mine se simte o vibratie ca si cum ar frana in trepte dar discurile sunt noi adica noi au 5000 de km cele vechi erau decalite am schimbat discuri fata si pastile frana spate fata

dar acuma am observat ca cateodata la o franare mai lejera franeaza parca in trepte

acuma nu stiu care ar putea fi fata sau spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa imi zici si mie(eventual p.m. la ce strungar te-ai dus si un pret pentru rectificare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , cand ajung o sa postez cat a costat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine costa 50 de lei ambele cu rectificare dintr-o singura prindere atat a interiorului cat si exteriorului inclusiv a suprafetei de contact cu butucul

Dc il face din mai multe prinderi nu prea e ok, dar fiecare stie meserie in felul sau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit si eu erau cauciucurile zgemot ciudat la reprezentanta sandra iasi mi-au zis ca rulmenti trebuie schimbati am scimbat cauciucurile si problemele au disparut ca prin minune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!