Jump to content

Nu sufla aer la picioare(nici cald, nici rece) ?


SirGabriel
 Share

Postare recomandată

nu-mi baga aer deloc la picioare (cald sau rece) in rest la parbriz baga fata baga doar jos la picioare doar adie putin...si nu stiu unde sa ma uit? poate ar fi ceva clapete de blocheaza aerul sa curga!

M-am uitat si in bord unde e panoul de aer conditionat si acolo pare tot in regula,culiseaza totul ok numai la picioare nu sufla nimic...

Se aude cand se deschid si inchid clapetele dar nu tu aer la picioare??? un sfat??

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aude cand lucreaza motorasul dar asta nu inseamna neaparat ca se si inchid acele clapete (daca e ceva defect...angrenajul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce motoras este vorba ,nu am climatronic ,se vad doar niste sarme care inchide si deschide gurile de iesire a aerului

aveti careva o schita in care se vede mecanismul de functionare a clapetelor care dirijeaza aerul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde sunt ,in dreapta sau in stanga ?si cine cupleaza motorasele? o poza ceva daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca despre motorasele astea este vorba.

post-95513-0-29003300-1355668749_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi nu inteleg ,cine si cum se le cupleaza ,de unde vine comanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il comanda butonul sau comutatorul directionare picioare(o sageata inspre picioare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut acel comutator da nu are decat cablu care inchide si deschide ,deci repet eu nu am climatronic ,aer cond. manual ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dirijezi aerul exclusiv la picioare.

Daca aerul este dirijat si in alte directii (parbriz, interior) simultan, la picioare nu ajunge. Decat in cantitate neglijabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la picioare nu sufla deloc ,am demontat si se aude cand lucreaza clapetele ,dar la picioare ioc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tot vorbiti prostii. Nu intelegeti ca omul are clima manuala? Ce motorase? Ce mecanisme?

Sunt doar niste cabluri de otel ce misca acele clapete de aer. Poti eventual sa scoti panoul de comanda si sa misti cu mana cablurile sa vezi daca e vreo diferenta. Probabil s-a desfacut cablul sau clema ce tine camasa fixa.

Dar asta doar tu trebuie s-o afli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cablaju de otel la panoul din bord este ok,dar nu stiu cum sa ma uit de unde pleaca cablu poate acolo s-a desfacut stiu eu...acolo vreau sa ajung !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza plasticul de deasupra picioarelor si vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut sarma care culiseaza ,se simte cum inchide si deschide clapeta ,dar sa bata jos nimic ,in toate directiile sufla ,dar jos nu ,efectiv nu stiu ce sa mai demontez ,poate are cineva ceva poze sau schite cu parte de jos ,unde se deschide clapeta ce directioneaza aerul la picioare ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asteapta o lucrare destul de complexa, demontat cam tot - bord, sistem climatizare, etc. Doar asa o sa vezii ce a cedat, oricum suspectez o parghie sau un pinion sarit sau rupt(a). Nu vorbesc aiurea, tocmai ce am terminat o astfel de lucrare la masina din semnatura pt. inlocuirea caloriferului, si repararea clapetelor, am clima manuala la fel ca tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci iarna asta asa merg cu ea si la vara o sa imi incerc norocul ! cat ti-a luat asa in mare ? si ceva poze daca ai pune nu ar strica,mersi de informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am acelasi model de passat ca al tau, la mine de exemplu cand ii dau la picioare se aude foarte usor cum se deschid acele clape de aerisere, la tine se aud? daca nu se aud inseaman ca s-a dus motorasul care le cupleaza, daca se aude ca se cupleaza inseamna ca sunt sarite si au ramas blocate pe inchis.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu citesti ce scrii? Tocmai am subliniat ca nu are climatronic, deci NICI MOTORASE !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, mi-a luat vreo saptamana toata treaba, cu tot cu 2 zile in care am asteptat sa-mi vina comanda cu caloriferul, timp in care am luat in casa toata tubulatura si cutia climatizarii cu tot ce e in ea pt. spalare temeinica cu cilit bang, degresant, perie moale plus din aia pt. sticle pt a spala tubulatura. Am clatit din abundenta cu apa calda - te asigur ca iese smoala de acolo asa jeg se aduna.Eu la clapete am schimbat buretele ala fin de pe ele ca la mine sarise mare parte din el si-mi mai ieseau bucatele prin grilele de aerisire.

Poze din pacate nu am facut ca si asa am lucrat la -10 grade afara, iar in casa aveam iures cu nevasta-mea ca am adus toate alea...deci numai la poze nu mi-a stat gandul. Oricum acum sunt foarte multumit de ce a iesit, a meritat tot efortul, miroase a masina noua. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca ai putut rezolva problema!

Mult succes in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!